18 kwiatów ogrodowych wieloletnich. Jakie kwiaty wieloletnie kwitną najdłużej?

kc
31 maja 2023 

Kwiaty ogrodowe wieloletnie pozwalają cieszyć się kolorowymi kwiatami przez kilka lat. Duża różnorodność sprawia, że łatwo zaleźć gatunek, który dobrze wkomponuje się w ogrodowy krajobraz. Wybierając rośliny warto uwzględnić parametry gleby i otoczenia m.in. stopień nasłonecznienia, kwasowość czy wilgotność.







Kwiaty ogrodowe wieloletnie - najpopularniejsze rodzaje



W sklepach ogrodniczych znaleźć można wiele kwiatów ogrodowych wieloletnich. Do najpopularniejszych zalicza się astry, które występują w kilkuset gatunkach. Ogrody zdobią również okazałe piwonie czy jeżówka.

1. Astry

Astry są znane z długo utrzymujących się kwiatów i różnorodności odmian. Kwitną zazwyczaj od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Należą do popularnych kwiatów wieloletnich preferujących słoneczne albo półcieniste stanowiska.

2. Piwonia

Piwonie to spektakularne kwiaty, które kwitną przez długi okres. Odmiany wielkokwiatowe i półpełne mogą cieszyć oko przez wiele tygodni. Wymagają jednak uwagi oraz zastosowania kilku podstawowych zasad w trakcie sadzenia, oraz pielęgnacji.

3. Szałwia lekarska

Szałwia lekarska jest rośliną o wydłużonym okresie kwitnienia. Kwiaty mogą mieć różne kolory - w zależności od odmiany. Szałwia nie tylko okazale wygląda, ale również ma właściwości lecznicze.

5 kwiatów na taras długo kwitnących. Jakie kwiaty kwitną od wiosny do jesieni? 5 kwiatów na taras długo kwitnących. Jakie kwiaty kwitną od wiosny do jesieni?

4. Rudbekia błyskotliwa

Rudbekia błyskotliwa to popularny gatunek rośliny wieloletniej, ceniony za piękne kwiaty i łatwość uprawy. Charakteryzuje się jaskrawo żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi kwiatami o ciemnym centrum. Kwitnie obficie od lipca do października, dodając jaskrawe barwy do ogrodu w późnym lecie i jesieni.

5. Jeżówka

Jeżówka znana jest ze swoich leczniczych właściwości i pięknych kwiatów. Charakterystyczne kwiaty mają duże, stożkowate centrum, otoczone płatkami w kolorach od różowego po fioletowy, dodając koloru i uroku do ogrodu.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu - długo kwitnące



Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące pozwalają cieszyć się przytulną aranżacją przestrzeni aż do jesieni - nawet do pierwszych tygodni października. Pełne kolorów i zapachów dobrze komponują się również z innymi roślinami.

6. Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity rozpoznawalny jest dzięki charakterystycznym kwiatostanom. Występuje w różnych odcieniach, od białego i różowego po intensywną czerwień, tworząc piękne, efektowne kompozycje w ogrodzie. Roślina jest nie tylko estetyczna, ale również przyciąga owady zapylające, takie jak motyle i pszczoły. Krwawnik pospolity jest także ceniony ze względu na lecznicze właściwości, które są wykorzystywane w ziołolecznictwie.

Jakie drzewka na balkon? Całoroczne drzewka na balkon Jakie drzewka na balkon? Całoroczne drzewka na balkon

7. Kocimiętka Faassen

Kocimiętka Faassen ma kwiaty o delikatnym fioletowym kolorze, zebrane w okazałe grona, które kwitną przez większość lata, przyciągając motyle i pszczoły. Roślina łatwa w uprawie, która dobrze rośnie w słonecznym lub półcienistym miejscu i preferuje gleby o dobrym drenażu. Liście kocimiętki Faassena wydzielają charakterystyczny zapach przyciągający koty.

8. Lawenda

Lawenda zdobi przestrzeń od około czerwca do września. Najczęściej uprawiana jest lawenda wąskolistna zachowująca dużą odporność na niskie temperatury. Potrzebuje słonecznego i dobrze oświetlonego miejsca do wzrostu.

9. Rumian żółty

Rumian żółty urozmaica ogród delikatnymi, żółtymi kwiatami. Roślina ma łodygi o wysokości do 60 cm, a kwiaty wydzielają delikatny, przyjemny zapach. Rumian żółty jest wykorzystywany w medycynie naturalnej do łagodzenia stanów zapalnych, redukcji stresu i poprawy trawienia. Może być również stosowany w postaci herbatki lub wyciągów do pielęgnacji skóry.

Niewymagające kwiaty na balkon. Jakie kwiaty na balkon są wytrzymałe? Niewymagające kwiaty na balkon. Jakie kwiaty na balkon są wytrzymałe?

10. Rododendron królewski Królowa Bona

Rododendron królewski Królowa Bona zachwyca delikatnymi kwiatami w intensywnym kolorze. Roślina ma duże, ciemnozielone liście. Odmiana jest odporna na mrozy. Kwiaty pojawiają się co roku.

Kwiaty doniczkowe kwitnące wieloletnie



Kwiaty doniczkowe kwitnące wieloletnie sprawdzają się na balkony i tarasy. Zachwycają kolorowymi kwiatami przez całe lato. Popularne są m.in. fuksje w różnych kolorach, dobrze znoszące przycinanie.

11. Begonia bulwiasta

Kwiaty begonii bulwiastej występują w różnych kształtach i kolorach, takich jak czerwony, różowy, pomarańczowy, biały i żółty, dodając uroku do ogrodu lub wnętrza. Roślina jest powszechnie uprawiana jako roślina doniczkowa lub w ogrodach. Kwitnienie jest obfite i trwałe, a to sprawia, że jest popularnym wyborem dla miłośników kolorowych i długotrwałych kwiatów.

12. Fuksja

Fuksja znana jest z delikatnych, zwisających kwiatów w różnych kolorach, takich jak różowy, fioletowy, czerwony i biały. Kwiaty fuksji składają się z dwóch warstw płatków, zwykle z dłuższymi płatkami zewnętrznymi i krótszymi płatkami wewnętrznymi.

10 kwiatów na balkon - niewymagające, zwisające, wytrzymałe, na słoneczny balkon 10 kwiatów na balkon - niewymagające, zwisające, wytrzymałe, na słoneczny balkon

Fuksje są popularne jako rośliny doniczkowe oraz ozdobne rośliny ogrodowe. Są łatwe w uprawie i kwitną przez długi okres, od wiosny do jesieni, przyciągając kolibry i pszczoły.

13. Dalia

Dalie to rośliny kwitnące, które wyróżniają się dużymi, kolorowymi kwiatami o różnorodnych kształtach i wzorach. Kwiaty dalii występują w szerokiej gamie kolorów, w tym czerwieni, różu, fioletu, pomarańczy, żółci i bieli, co daje możliwość tworzenia efektownych kompozycji w ogrodzie.

Wysokie kwiaty ogrodowe wieloletnie



Wysokie kwiaty ogrodowe wieloletnie to ciekawe urozmaicenie przestrzeni. Popularne są m.in. liliowce, które kwitną nawet przez kilka miesięcy.

14. Floks wiechowaty

Kwiaty floksa wiechowatego występują w szerokiej gamie kolorów, takich jak różowy, fioletowy, biały, czerwony i różne ich odcienie, tworząc efektowne wiechy na szczytach łodyg. Roślina jest ceniona za zdolność do przyciągania motyli i pszczół, a intensywny zapach dodaje uroku ogrodowi. Floks wiechowaty kwitnie przez długi okres, zwykle od wczesnego lata do jesieni, dając obfite i trwałe kwiaty.

15. Liliowiec ogrodowy

Liliowiec ogrodowy kwitnie od maja do września. Roślina osiąga nawet do 1 metra wysokości. Kwiaty występują w różnych kolorach, głównie żółtym, pomarańczowym albo czerwonym. Liliowiec jest łatwy w uprawie.

Kwiaty do cienia wieloletnie



Kwiaty do cienia wieloletnie sprawdzą się na stanowiskach, gdzie pojawia się mniej promieni słonecznych. Podczas wyboru roślin warto uwzględnić wymagania konkretnych gatunków.

Jak odgrodzić się od sąsiada? Jak odgrodzić się od sąsiada?

16. Bergenia Sercowata

Bergenia Sercowata posiada duże, okrągłe liście o sercowatym kształcie zapewniające zielony, dekoracyjny wygląd. Kwiaty bergenii sercowatej pojawiają się na wiosnę i mają różowe lub jasnoróżowe płatki - tworzą efektowne grona na szczytach łodyg. Roślina jest trwała i łatwa w uprawie, doskonale sprawdza się w ogrodach skalnych, na rabatach lub jako roślina obrzeżna.

17. Dąbrówka Rozłogowa

Dąbrówka Rozłogowa tworzy niskie, rozłogowe kępy o intensywnie zielonych liściach. Kwiaty dąbrówki rozłogowej pojawiają się na wiosnę - drobne, zebrane w kłosy na szczytach łodyg. Mogą mieć różne odcienie, od niebieskiego i fioletowego po białe. Dąbrówka rozłogowa jest łatwa w uprawie i dobrze radzi sobie w różnych warunkach glebowych. Idealna do sadzenia na skarpach, pod drzewami lub jako roślina pokrywowa w ogrodzie.

18. Ciemiernik biały

Ciemiernik biały to elegancka roślina wieloletnia, znana z wczesno-wiosennych, białych kwiatów. Kwiaty ciemiernika białego są duże i promieniste. Roślina preferuje półcień lub miejsca o lekkim cieniu i dobrze rośnie w glebach wilgotnych. Ciemiernik biały jest często wykorzystywany w ogrodach jako roślina ozdobna lub w kompozycjach bukietów wczesną wiosną.
kc