Chcą wprowadzić różowe i żółte koperty na parkingach
Jeśli kiedykolwiek szukałeś miejsca parkingowego w centrum miasta w godzinach szczytu, wiesz, że to prawdziwa walka. Zatłoczone ulice, znikoma liczba dostępnych miejsc i wiecznie zajęte koperty dla osób z niepełnosprawnością sprawiają, że kierowcy muszą krążyć po okolicy nawet kilkanaście minut, zanim w ogóle znajdą miejsce do zaparkowania. Poseł Platformy Obywatelskiej uważa, że ma na to rozwiązanie - nowe kolory kopert na parkingach, przeznaczonych nie dla wszystkich.
- Nowe koperty na parkingach - co, gdzie i dla kogo?
- Jak to działa za granicą?
- Czy Polacy będą przestrzegać tych zasad?
- Wady i zalety nowych przepisów
- Co na to kierowcy?
- Czy to wypali?
Tylko czy to faktycznie coś zmieni? Czy polscy kierowcy będą przestrzegać tych nowych zasad?
Nowe koperty na parkingach - co, gdzie i dla kogo?
Pomysł pochodzi od posła Dominika Jaśkowcaz Platformy Obywatelskiej, który w interpelacji do Ministerstwa Infrastruktury zwrócił uwagę na dramatyczny brak miejsc parkingowych i konieczność lepszego ich zarządzania.

- Dziś w miastach każdy parkuje, gdzie popadnie, a system oznaczeń nie jest dostosowany do potrzeb różnych grup społecznych. Chcemy wprowadzić rozwiązania, które już działają w innych krajach i ułatwiają życie kierowcom - mówi poseł.
Zgodnie z jego propozycją będą to:
- Różowe koperty - dla kobiet w ciąży oraz rodziców z dziećmi do lat trzech.
- Żółte koperty - dla mieszkańców danego obszaru, by zapobiec zajmowaniu miejsc przez przyjezdnych.
Obecnie jedyne wyraźnie oznaczone miejsca to niebieskie koperty dla osób z niepełnosprawnościami i, coraz częściej, zielone miejsca dla samochodów elektrycznych.
Jak to działa za granicą?
Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu europejskich krajach, np. we Włoszech czy Niemczech. W Mediolanie i Rzymie różowe linie na parkingach oznaczają miejsca dla kobiet w ciąży oraz rodziców z małymi dziećmi - i choć nie są prawnie obowiązkowe, to kierowcy je respektują.
W Wielkiej Brytanii parkingi supermarketów i centrów handlowych od dawna mają wydzielone miejsca "Parent and Child" dla rodzin z dziećmi. W Niemczech są też strefy zarezerwowane wyłącznie dla mieszkańców.
Ale to, co działa na Zachodzie, niekoniecznie zadziała w Polsce.
Czy Polacy będą przestrzegać tych zasad?
Tu zaczyna się problem. Bo jak sprawdzić, czy ktoś naprawdę jest w ciąży lub ma w aucie małe dziecko? W innych krajach często stosuje się specjalne identyfikatory, ale nawet tam pojawiają się przypadki nadużyć.
- Niestety, wielu kierowców i tak nie respektuje nawet miejsc dla niepełnosprawnych, więc trudno oczekiwać, że nagle będą przestrzegać różowych kopert - podkreśla Piotr Smagała, ekspert ds. infrastruktury miejskiej.
Podobne wątpliwości dotyczą żółtych kopert. Skoro dziś nierzadko dochodzi do parkowania "na dziko" w strefach płatnego parkowania, to czy mieszkańcy faktycznie dostaną swoje dedykowane miejsca? Do tego dochodzi problem jak je zweryfikować?

Wady i zalety nowych przepisów
Zalety:
- Lepsza organizacja przestrzeni parkingowej.
- Ułatwienie dla kobiet w ciąży i rodziców z dziećmi.
- Możliwość zwiększenia miejsc dla mieszkańców.
Wady:
- Potrzeba skutecznego systemu kontroli - jak to egzekwować?
- Ryzyko nadużyć - ktoś bez uprawnień może tam parkować.
- Potencjalny chaos związany z wprowadzeniem nowych oznaczeń.
Co na to kierowcy?
Zdania są podzielone. Niektórzy kierowcy widzą w tym sens, inni uważają, że to kolejny martwy przepis.
- To ma sens, ale tylko jeśli ktoś będzie to egzekwować. Jeśli nie, to będzie kolejna fikcja, jak zakaz parkowania na chodniku w Warszawie - mówi pan Krzysztof, czytelnik Trojmiasto.pl.
Z kolei pani Monika, mama dwójki dzieci, uważa, że to świetny pomysł:
- Czasem muszę nosić niemowlaka w foteliku i szukać miejsca przez 20 minut. Gdyby były dedykowane miejsca, byłoby łatwiej! - twierdzi pani Monika.
Czy to wypali?
Pomysł wprowadzenia różowych i żółtych kopert jest ciekawy i - jeśli byłby dobrze egzekwowany - mógłby poprawić komfort parkowania dla wybranych grup kierowców. Problemem jest jednak polska rzeczywistość - nagminne ignorowanie znaków, brak skutecznej kontroli i kultura parkowania "na dziko" mogą sprawić, że te zmiany będą jedynie kosmetyczne.
Aby rzeczywiście poprawić sytuację, rząd musiałby nie tylko wprowadzić przepisy, ale i zadbać o system weryfikacji oraz egzekwowania tych zasad. Bez tego różowe i żółte koperty mogą stać się kolejnymi symbolami chaosu na polskich parkingach.
Najczęściej zadawane pytania
Opinie wybrane
-
2025-02-15 16:16
Ciąża to nie choroba (13)
Powinno być więcej miejsc dla niepełnosprawnych, zwłaszcza przy szpitalach i przychodniach. Na terenie uck cały parking powinien być dla osób niepełnosprawnych. Po za ogrodzeniem dla pozostałych pacjentów. Taka ilość niebieskich kopert jaka jest dotychczas jest bardzo nie wystarczająca.
- 61 25
-
2025-02-18 08:16
poza tym żółte to mogą być papiery...
a i tak spadnie śnieg i wszyscy będziemy cali na biało
- 1 0
-
2025-02-17 10:06
kontrola niepełnosprawnosci
Duża część "niepełnosprawnych" załatwia sobie co roku karty inwalidzkie. oto polska właśnie...
- 1 1
-
2025-02-16 21:01
(1)
Oczywiście że nie choroba, ale ograniczenie fizyczne już zdecydowanie tak. Nie muszę chyba tłumaczyć jak przebiega ciąża, chociaż może niektórzy powinny się dedukować. :) Przypomnę natomiast że kobieta w ciąży potrzebuje szerzej otworzyć drzwi aby wysiąść z samochodu, tak samo kiedy wkłada/wyjmuje małe dziecko z fotelika.
- 3 4
-
2025-02-18 08:17
facet w ciąży kobiety też nie ma łatwo
równouprawnienie tak
- 0 1
-
2025-02-16 08:57
(1)
Żeby zdrowe osoby miały gdzie parkować. Co zobaczę jak ktoś parkuje na miejscu dla inwalidów to 80% to zdrowe osoby jeżdzące naprawdę fajnymi samochodami. Parkują tam aby ochronić swój żeby im nikt tego auta nie uszkodził.
- 4 1
-
2025-02-16 13:40
A to ktoś chory musi jeździć złomem? No i kartę dostaniesz np. Jak masz białaczkę, nogi całe, ręce całe, ale też kijowk
- 2 0
-
2025-02-16 08:58
Jak taki niepełnosprawny niech jeździ taksówką!
- 1 2
-
2025-02-16 07:51
A choroba to często nie jest niepełnosprawność
w sensie prawnym.
- 2 0
-
2025-02-15 17:20
tylko stary (1)
kawaler może tak napisać! trzymaj się w dzień singla!
- 6 7
-
2025-02-16 00:31
Twierdzisz, że ciąża to choroba?
- 2 3
-
2025-02-15 16:21
(2)
przeciez to zdrowi przywoza chorych!
- 3 4
-
2025-02-15 17:11
nie zawsze, często (1)
jest tak, że osoba niepełnosprawna może i prowadzi auto. Lub chory przyjeżdża do UCK na kontrolę/badania. A zaparkować auto na Cygańskiej Górze i przejść się - to już niezły, trudny spacer dla takiej słabszej osoby.
- 6 0
-
2025-02-16 20:58
Wtedy zapraszamy do taksówki.
- 1 2
-
2025-02-15 22:02
(1)
A może by tak po prostu zachęcić ludzi do jeżdżenia komunikacją, przez ułatwienie podróżowania - dużo miejsc siedzących, krótkie przejazdy, dużo połączeń? A nie, że ze Stogów na Osową jedzie się 2 godziny komunikacją z 3 przesiadkami albo 30 minut autem.
- 19 18
-
2025-02-16 08:58
Po co komunikacja miejska jak i tak taki autobus stoi w tych samych korkach w jakich miałby stać jadąc samochodem?
- 1 2
-
2025-02-15 19:06
(1)
Fajnie jakby zaczęto respektować obecne przepisy, łapać ludzi rozjeżdżających chodniki i zieleń. A wprowadzanie dodatkowych oznaczeń które byłby nie do weryfikacji wprowadzi dodatkowy chaos.
- 32 3
-
2025-02-16 13:41
W punkt. Głupotami się zajmuje, zamiast zająć się tym co ma sens.
- 3 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.