Co daje umowa zlecenie? Forma bywa postrzegana jako mniej korzystna alternatywa dla umowy o pracę. W rzeczywistości zapewnia szereg korzyści, jeżeli jest wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem. Umowa cywilnoprawna nie może zastępować umowy o pracę, a pracodawca może zostać za to ukarany grzywną od 1 do 30 tys. zł.
Co daje umowa zlecenie?
Umowa zlecenie zapewnia:
- elastyczność - zleceniobiorca ma większą swobodę w ustalaniu miejsca, czasu i sposobu wykonywania zadania. Nie obowiązują sztywne ramy czasowe, takie jak w przypadku umowy o pracę;
- łatwość zawierania i rozwiązywania - umowę zlecenie można łatwo zawrzeć i rozwiązać w każdym czasie;
- możliwość powierzenia zadania osobie trzeciej - umowa zlecenie zezwala na wykonanie zlecenia przez osobę trzecią, ale tylko wtedy, gdy taka możliwość wynika z umowy lub ze zwyczaju albo gdy zleceniobiorca jest do tego zmuszony przez okoliczności;
- gwarancja minimalnej stawki godzinowej - strony mogą określić wynagrodzenie w dowolnej formie, np. w stawce miesięcznej. Po przeliczeniu na godziny wykonanej pracy nie może być niższe niż stawka minimalna. W umowie powinna znaleźć się liczba godzin wykonywania zlecenia.
Umowa zlecenie może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią niezależność i elastyczność w pracy, chcą dorobić do innych źródeł dochodu czy łączą naukę z pracą.
Umowa zlecenie - składki obowiązkowe. Jakie składki są obowiązkowe przy umowie zlecenie?
Umowa zlecenie wlicza się do emerytury, ponieważ uwzględniana jest składka na ubezpieczenie emerytalne - finansują w równych częściach ubezpieczeni i płatnicy składek. Zleceniobiorca ma również prawo skorzystać z publicznej służby zdrowia w ramach NFZ, ponieważ odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Jakie są minusy pracy na umowę zlecenie?
Umowa zlecenie, choć oferuje pewną elastyczność, niesie ze sobą również szereg ograniczeń i mniej korzystnych warunków w porównaniu z umową o pracę.
Zleceniobiorca nie korzysta z przywilejów ustalonych w Kodeksie pracy. Zleceniobiorca nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikom na podstawie Kodeksu pracy.
Osobie wykonującej zadania na podstawie umowy zlecenie nie przysługuje urlop macierzyński ani rodzicielski w rozumieniu Kodeksu pracy - takie uprawnienie przeznaczone jest wyłącznie dla stosunku pracy i zgodnie z którym podczas urlopu macierzyńskiego pracownicy przyznany jest zasiłek macierzyński wypłacany co miesiąc przez ZUS.
Umowa zlecenie a umowa o pracę. Kiedy umowa zlecenie, a kiedy umowa o pracę?
Wadą pracy na umowy zlecenie jest fakt, że nie wlicza się do stażu pracy. Wykonywanie zlecenia należy do umów cywilnoprawnych regulowanych przez Kodeks cywilny. Staż pracy uwzględnia okresy zatrudnienia.
Zleceniobiorcy nie przysługują również pozostałe przywileje związane ze stosunkiem pracy regulowanym Kodeksem pracy.
Co przysługuje na umowie zlecenie?
Na umowie zlecenie przysługuje, m.in.:
- minimalna stawka godzinowa - zleceniobiorca otrzymuje minimum stawkę określoną w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów albo w rozporządzeniu Rady Ministrów;
- zwolnienie lekarskie - jeżeli zleceniodawca zadba o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
- emerytura - umowa zlecenie wpływa na wysokość świadczenia emerytalnego.
Warunki umowy zlecenie mogą różnić się w zależności od konkretnych ustaleń stron. Zawsze warto dokładnie przeczytać treść umowy przed jej podpisaniem.
Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy zlecenia?
Podpisując umowę zlecenie, warto dokładnie przeanalizować jej treść, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.
Umowa zlecenie a staż pracy. Czy umowa zlecenie wlicza się do urlopu?
Umowa zlecenie powinna zawierać:
- określenie stron - imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer dokumentu tożsamość albo imię i nazwisko, nazwę firmy, adres zamieszkania, PESEL, numer dowodu tożsamości, NIP, REGON;
- datę zawarcia umowy;
- określenie przedmiotu umowy;
- zobowiązanie się zleceniobiorcy do starannego wykonywania obowiązków określonych w umowie;
- określenie czasu trwania umowy;
- określenie wynagrodzenia.
W umowie mogą pojawić się również inne zapisy precyzujące relację między stronami, np. kwestie przeniesienia praw autorskich, miejsce realizacji zlecenia czy kary za niedotrzymanie warunków.