Skopiowano

Co można zrobić z opony do ogrodu? Opony w ogrodzie - pomysły i wykonanie

Klaudia Cichocka
10 czerwca 2022 
Jak można wykorzystać stare opony w ogrodzie?
Jak można wykorzystać stare opony w ogrodzie?

Co można zrobić z opony do ogrodu? Podaruj drugie życie starym oponom samochodowym i stwórz wyjątkowe dekoracje. Trwały materiał sprawia, że dobrze sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych. Decydując się na używane opony w ogrodzie, wspierasz nie tylko środowisko, ale również portfel. Rozwiązania DIY pozwolą ci oszczędzić na meblach, dekoracjach i wyposażeniu. Jak wykorzystać opony w ogrodzie?
Opony w ogrodzie - pomysłyJak wykorzystać opony w ogrodzie? Donice, huśtawka czy siedziska to rozwiązania cieszące się coraz większą popularnością. Większość pomysłów nie wymaga dużych nakładów czasu czy środków. Wystarczy, że wyczyścisz i osuszysz, a następnie przygotujesz i pomalujesz oponę. Najwięksi wielbiciele dekoracji z opon do ogrodu tworzą skomplikowane ozdoby w formie zwierząt czy akcesoriów.Stworzenie własnych mebli i siedzisk z opon do ogrodu to nie tylko sposób na oryginalne wyposażenie, ale również oszczędność. Nowy zestaw mebli to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Nie masz opon zalegających w piwnicy czy garażu? Znajdź używane przedmioty z drugiej ręki.

Jakie rośliny posadzić w oponie?
Jakie rośliny posadzić w oponie?

1. Kwietniki z opony do ogroduCo można zrobić ze starych opon? Jednym z najchętniej wybieranych pomysłów jest kwietnik albo donica. Wykorzystaj oponę w każdym rozmiarze. Większą możesz ustawić w dowolnym miejscu i uzupełnić ziemią oraz kwiatami. Mniejsza sprawdzi się do powieszenia.

Zanim zaczniesz pracę, oczyść, odtłuść i wysusz oponę. Możesz wykorzystać również felgę. układając ją na spodzie. Wystarczy, że wsypiesz ziemię, posadzisz wybrane rośliny i podlejesz. Inny sposób na stworzenie kwietnika z opony do ogrodu to umieszczenie wewnątrz miski z dziurkami na dole i posadzenie w niej kwiatów.

Donicę możesz dowolnie ozdobić - pomalować albo nadać wzór wycinając formę. Ułóż kilka opon na sobie i stwórz wyjątkowy kwietnik.2. Meble z opon do ogroduJak zrobić meble z opon do ogrodu? Wystarczy, że na dużą oponę położysz np. drewniany blat, a powstanie stolik. Możesz zrobić wyższy mebel, kładąc oponę jedną na drugą. Jak zrobić siedziska z opon do ogrodu? Przygotuj drewno albo sklejkę o średnicy większej niż średnica wewnątrz opony. Przymocuj materiał od góry i od dołu opony. Następnie ozdób, np. pomaluj na wybrany kolor czy wytnij wzór. Możesz również przymocować materiałową gąbkę, która zwiększy komfort siedziska z opon do ogrodu.

Jak można zrobić huśtawkę z opony?
Jak można zrobić huśtawkę z opony?

3. Huśtawka z oponyJak zrobić huśtawkę z opony? Przygotuj mocną linę i wiertarkę. Wybierz dużą oponę, która będzie wygodna podczas zabawy. Wywiercić kilka dziur, które pozwolą na niezaleganie wody podczas deszczu. Koniec liny przywiąż mocno do gałęzi, a drugi do opony. Możesz również stworzyć siedzisko np. z desek, umieszczając je wewnątrz opony.

4. Donice do uprawy warzywCo można zrobić z opony do ogrodu? Kolejny pomysł to donice do uprawy warzyw, które przygotujesz tak samo jak do sadzenia kwiatów. Oczyść, wysusz i wsyp ziemię, a następnie posadź wybrane rośliny. Zwróć uwagę na stan opony. Unikaj zniszczonych przedmiotów, które są w stanie rozpadu.

5. Dekoracje z opon do ogroduJak wykorzystać stare opony w ogrodzie? Dekoracje z opon do ogrodu mogą przybrać różne formy. Zwierzęta, studnia, fotel... pomysłów na ciekawe ozdoby może być wiele. Dobry sposób to namoczenie opony przez kilka godzin w wodzie przed nacinaniem. Materiał stanie się bardziej miękki i elastyczny.

6. Zabawki z opon do ogrodu - tor przeszkód dla dzieciCo można zrobić z opony do ogrodu? Dzieci ucieszą się z własnego toru przeszkód. Wykorzystaj opony do budowy labiryntów, potykaczy czy punktów do balansowania.

Do czego można wykorzystać stare opony?
Do czego można wykorzystać stare opony?

Czym pomalować oponę?Czym pomalować oponę? Najlepszym wyborem jest farba olejna zapewniająca wysoką trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Oponę możesz pokryć jednym dowolnym kolorem albo kilkoma. Dobry pomysł to dodanie wzorów np. przy użyciu gotowych szablonów czy farb w sprayu.

Zanim zdecydujesz się na malowanie, dokładnie oczyść, odtłuść i wysusz oponę. Zyskasz pewność, że farba będzie dobrze trzymała się na powierzchni.

Jakie rośliny posadzić w oponie?Jakie rośliny posadzić w oponie? Kieruj się zasadami jak przy wyborze roślin do zwykłych donic. Postaw na dwa-trzy różne gatunki, najlepiej z kolorowymi kwiatami. Dobrze sprawdzą się klasyczne bratki, aksamitki czy pelargonie. Jeżeli zdecydujesz się na wiszącą oponę, postaw np. na zwisające petunie kaskadowe, bakopę czy komarzycę.

W oponie sprawdzą się również takie rośliny, jak: żagwin, rozchodniki czy floksy.

Wybierając rośliny zwróć uwagę przede wszystkim na ich wymagania, m.in. poziom nasłonecznienia.