Część osób zastanawia się, czy można mieć dwie umowy zlecenie. Przede wszystkim warto pamiętać, że umowa zlecenie należy do umów cywilnoprawnych, które są regulowane przez Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy. Zleceniobiorca zyskuje większą swobodę w wykonywaniu zadania głównie pod względem miejsca i czasu realizacji.
Czy można mieć dwie umowy zlecenie w jednym czasie?
Możesz mieć dwie i więcej umów zlecenie jednocześnie. Nie ma żadnych przepisów prawnych wskazujących na dopuszczalną liczbę umów. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, żeby zwiększyć dochody lub pogodzić różne obowiązki zawodowe.
Zleceniobiorca może realizować więcej niż jedno zlecenie głównie ze względu na dużą elastyczność wynikającą z umowy cywilnoprawnej. Nie musi wykonywać zadań w określonym miejscu oraz czasie. Zyskuje większą swobodę i możliwość organizacji własnego czasu.
Należy pamiętać, że jeśli charakter zlecenia będzie zbliżony do pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę, np. stałe miejsce pracy, godziny pracy, podporządkowanie, może to prowadzić do kwalifikacji umowy zlecenia jako umowy o pracę. W takiej sytuacji zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu pracy.
Umowa zlecenie a umowa o pracę. Kiedy umowa zlecenie, a kiedy umowa o pracę?
Jakie składki ZUS przy drugiej umowie zlecenie?
Jeżeli umowa zlecenie stanowi
jedyne źródło przychodów, odprowadzane są obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
W sytuacji, gdy
zleceniobiorca podpisał więcej niż jedną umowę, podlega odprowadzaniu składek na ubezpieczenie społeczne w ramach tylko jednej z nich pod warunkiem, że uzyskuje co najmniej minimalne wynagrodzenie. Pod uwagę bierze się umowę zawartą najwcześniej albo wybraną.
Warto jednak pamiętać, że w ramach każdej umowy zlecenie odprowadza się składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Umowa zlecenie - składki obowiązkowe. Jakie składki są obowiązkowe przy umowie zlecenie?
Składek od umowy zlecenia nie trzeba płacić przy zawarciu umowy zlecenia z uczniem albo studentem, który nie ukończył 26. roku życia. To jedyny przypadek, kiedy zleceniodawca nie musi opłacać żadnych składek.
W planach jest oskładkowanie wszystkich umów zlecenia od 2025 roku, tzn. pobierane będą składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe. Zapowiedzi zmian systematycznie pojawiają się w debacie publicznej od lat. Wprowadzenie oskładkowania ma ograniczyć nadużywanie umów zlecenie przez pracodawców z uwagi na niższy koszt. Wyjątkiem wciąż mają pozostać umowy zawierane z uczniami i studentami, którzy nie ukończyli 26. roku życia.
W polskim prawie nie ma ograniczeń co do liczby ponownie zawartych umów zlecenie. Oznacza to, że teoretycznie możesz przedłużać umowę wielokrotnie.
Warto pamiętać, że wielokrotne przedłużanie może wskazywać na cechy umowy o pracę. Jeśli charakter wykonywanej pracy, jej czas trwania oraz sposób wykonywania wskazuje na istnienie stosunku pracy, a nie cywilnoprawnego, to mimo podpisywania kolejnych umów zlecenie, sąd może uznać, że istniała umowa o pracę.
Dwie umowy zlecenie - dla kogo?
Dwie umowy zlecenie, ale również więcej, zawierają uczniowie i studenci podejmujący się różnych zadań w tym samym czasie.
Praca dodatkowa. Czy można mieć dwie umowy o pracę?
Umowa zlecenie jest formą współpracy cywilnoprawnej, która może być stosowana w bardzo szerokim zakresie zawodów. Cieszy się popularnością w branży IT (programiści, testerzy oprogramowania, graficy, web designerzy), marketingu (copywriterzy, tłumacze, specjaliści od social media, organizatorzy eventów) czy w ramach zawodów kreatywnych. Kilka umów zlecenie mogą zawrzeć również osoby wykonujące usługi, np. opieka nad dziećmi, sprzątanie, konserwacja, montaż.