Dofinansowanie do okularów dla pracownika 2024. Ile wynosi dodatek na okulary?

PK
23 września 2024 

Kto może dostać dofinansowanie do okularów od pracodawcy? Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi środki zabezpieczające przed działaniem szkodliwych dla zdrowia czynników. O dofinansowanie do okularów, czy nawet do szkieł kontaktowych, może ubiegać się każdy pracownik, który nosi okulary. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na dofinansowanie do okularów w maksymalnej wysokości. Ile wynosi dodatek na okulary od pracodawcy?







Dofinansowanie do okularów - kto może dostać?



Kodeks pracy w art. 237 jasno określa, że "pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami".

Dofinansowanie do okularów nie jest jednak czymś automatycznym - to pracownik powinien ubiegać się o wsparcie ze strony pracodawcy. Musi jednak spełnić dwa główne warunki.
Przede wszystkim otrzymanie dofinansowania zależy od zatrudnienia na umowie o pracę na konkretnym stanowisku: osoba zatrudniona musi spędzać każdego dnia przed ekranem co najmniej cztery godziny, co dotyczy zarówno osób pracujących na komputerach stacjonarnych, laptopów, tabletach, a nawet smartfonach.



Drugim warunkiem jest dowód w postaci zaświadczenia od lekarza, które wskazuje potrzebę stosowania okularów korekcyjnych. Wydawane jest ono przez okulistę, ale jedynie podczas okresowych badań. Oznacza to, że według ustawy pracodawca nie jest zobowiązany do tego, żeby zrefundować okulary, gdy pracownik uda się na prywatną wizytę i wtedy otrzyma takie zaświadczenie. Jednak gdy wzrok pracownika drastycznie się pogarsza, a okresowe badania są dość odległe, to można ubiegać się o dodatkowe badanie okresowe.

Ważne, aby lekarz stwierdził, że konieczne jest to, żeby pracownik nosił okulary do komputera - jest to podstawa podczas ubiegania się o dofinansowanie na okulary.



Ile wynosi dofinansowanie na okulary?



Prawo nie reguluje ostatecznej wysokości refundacji, więc najczęściej informacje o warunkach dofinansowań zawierane są w wewnętrznych regulaminach.
W niektórych firmach pracodawca pokrywa pełny koszt zakupu okularów korekcyjnych, zaś w innych jest to np. 75 proc. lub 50 proc.
W świetle obowiązujących przepisów pracodawca nie może odmówić pokrycia części kosztów związanych z zakupem okularów korekcyjnych, ale refundacja okularów przez pracodawcę powinna uwzględniać taką stawkę, aby umożliwić zakup okularów korekcyjnych dopasowanych do ich potrzeb.

Obowiązkiem pracodawcy jest pokrycie kosztów całych okularów korekcyjnych (szkła + oprawki). Mogą być one podstawowe, muszą jednak umożliwiać prawidłowe widzenie. Pracodawca nie jest zobowiązany do finansowania oprawek i szkieł z górnej półki - jeżeli pracownik wybierze drogie, markowe okulary, musi liczyć się z tym, że większą część kosztów będzie musiał pokryć sam.

Płaca minimalna w 2025 r. wyniesie 4666 zł Płaca minimalna w 2025 r. wyniesie 4666 zł

Jak kupić okulary na firmę?



Aby uzyskać dofinansowanie dofinansowanie okularów przez pracodawcę, należy samodzielnie wybrać i zakupić okulary bądź soczewki, a następnie zabrać za nie dowód zakupu - paragon lub fakturę. Zwrot pieniędzy za okulary nastąpi dopiero później, po przyjęciu dokumentu przez księgowość.
Uwaga - na fakturze nie może znaleźć się NIP firmy pracodawcy.

Kiedy możemy wyjść wcześniej z pracy? Kiedy możemy wyjść wcześniej z pracy?

Dofinansowanie do soczewek kontaktowych



Możliwość otrzymania refundacji na soczewki kontaktowe została wprowadzona dzięki przepisom z 17 listopada 2023 roku - od tej pory pracodawcy mają obowiązek dofinansowania także zakupu soczewek kontaktowych.
PK