Skopiowano

Ile brutto to netto?

27 lutego 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 

W Internecie i nie tylko można znaleźć oferty pracy, w których wysokość wynagrodzenia podaje się zarówno w kwotach netto, jak i brutto. Co oznacza netto, a co brutto? Ile brutto to netto? Nieznajomość takich rzeczy działa zwyczajnie na naszą niekorzyść. Warto więc dowiedzieć się, na czym to dokładnie polega i co dzięki takiej wiedzy można zyskać.
Co to jest wynagrodzenie brutto?Wynagrodzenie brutto jest to pensja całkowita przed jakimkolwiek potrąceniem. Odliczenia od pensji stanowią składki ZUS płacone przez pracownika i zaliczki na podatek dochodowy. Wysokość takich potrąceń zależy między innymi od rodzaju umowy, na podstawie której zatrudniona osoba wykonuje swoje obowiązki. Wielkie znaczenie ma również to, czy dużo zarabiasz.

Umowa o dzieło 2022 - dla kogo, ZUS, składkiCo to jest wynagrodzenie netto?Potocznie nazywa się tak wynagrodzenie "na rękę". Jest to pensja brutto pomniejszona o składki ZUS: emerytalną, rentową, chorobową i zdrowotną oraz o zaliczkę na podatek od osób fizycznych. To, jaka kwota zostanie potrącona, zależy od podstawy zatrudnienia. Jeżeli pracownik pracuje w oparciu o umowę o pracę, wszystkie takie składki są obowiązkowe. Z kolei zleceniobiorcy dowolnie przystępują do ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie uzyskane z tytułu umowy o dzieło, jego wysokość zmniejsza się tylko o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jak obliczyć netto, gdy znam brutto i na odwrót?Ile brutto to netto? Żeby ustalić wysokość pensji netto najłatwiej wejść na stronę internetową, która oferuje możliwość skorzystania z kalkulatora wynagrodzeń. Takimi stronami są na przykład wynagrodzenia.pl czy poradnikprzedsiebiorcy.pl. Jest to szybki i łatwy, a przy tym bezpieczny sposób, by obliczyć wartość wynagrodzenia brutto i netto. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu dowiesz się, jaki koszt ponosi twój pracodawca, oferując ci takie warunki zatrudnienia. Kalkulator jest bardzo intuicyjny i nie jest trudny w obsłudze. Atutem kalkulatora jest też fakt, że mogą z niego skorzystać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie czy o dzieło.

Kiedy warto wiedzieć, ile brutto to netto?Ile brutto to netto, warto wiedzieć w wielu sytuacjach. Przede wszystkim, gdy szukamy pracy, a pracodawcy często podają nam kwotę brutto, czyli tę przed odliczeniem składek na ZUS oraz zaliczki na podatek od osób fizycznych. Ile brutto to netto warto wiedzieć również, gdy chcemy obliczyć, która umowa będzie dla nas najatrakcyjniejsza pod względem finansowym. Możliwe, że wiedza na ten temat przyda się również, gdy jesteśmy zainteresowani zaciągnięciem kredytu i chcemy mieć możliwość dokładnego obliczenia naszej zdolności kredytowej.

PodsumowanieWiedza z zakresu, ile brutto to netto, wydaje się być niezwykle przydatna. Przeliczanie wysokości wynagrodzeń na "czysto" jest dosyć pracochłonnym zajęciem i wymaga sporo czasu. Na szczęście istnieją takie rozwiązania, jak kalkulator wynagrodzeń, które skracają ten proces. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej zaawansowane narzędzie, nie może być traktowane jak wyrocznia.