Jak podlewać storczyki? 5 zasad poprawnej pielęgnacji storczyka

PK
8 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 

Storczyki, zwane także orchideami polskimi, to jedne z najbardziej lubianych kwiatów domowych. Ich egzotyczne pochodzenie wpływa na fakt, że są one także jednymi z najtrudniejszych w utrzymaniu. W pielęgnacji storczyków najważniejsze jest podlewanie, gdyż różni się ono od standardowego podlewania innych roślin doniczkowych. Źle podlewany storczyk po kilku tygodniach nadawać się będzie tylko do wyrzucenia. Jak podlewać storczyki, by były piękne i zdrowe jak najdłużej?




Dzień Kobiet 2023. Jakie kwiaty na Dzień Kobiet? Dzień Kobiet 2023. Jakie kwiaty na Dzień Kobiet?

Właściwa sadzonka



Tak naprawdę powodzenie w pielęgnacji storczyka zaczyna się już na etapie kupowania kwiata. Wybierając swój egzemplarz w sklepie, warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Kwiatostan
Kupując storczyki, najczęściej wybieramy te rozwinięte. Niestety jest to błąd. Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy zdrową sadzonkę, którą w krótkim czasie dopasujemy do warunków panujących w naszym mieszkaniu, znacznie lepiej jest wybrać kwiat z widocznymi, ale nierozwiniętymi pąkami. Na efekt pięknych kwiatów będzie trzeba co prawda poczekać, ale wybór takiej sadzonki pozwoli nam lepiej wdrożyć się w pielęgnację i cieszyć się widokiem rozkwitniętego storczyka przez dłuższy czas.

Liście
Atrakcyjnie wyglądające, błyszczące i zbyt zielone liście mogą wskazywać na to, że roślina została przekarmiona nawozem, co wpłynie negatywnie przy zmianie pielęgnacji na naszą domową. Liście powinny być zielone, grube, twarde i mięsiste, wolne od przebarwień i osadów, które wskazywałyby na występowanie szkodników.
Wiotkie i pomarszczone liście wskazują na niedobór wilgoci lub przeciwnie - przelanie rośliny, czego konsekwencją jest gnicie korzeni.

Korzenie
Warto także ocenić stan korzeni. Ważne, aby były jasnozielone. Nie powinny być suche ani zbrązowiałe, a stożek korzenia powinien być jak najdłuższy.

Kwiaty do sypialni. 8 najzdrowszych kwiatów do sypialni Kwiaty do sypialni. 8 najzdrowszych kwiatów do sypialni

Umiejscowienie storczyków



Storczyk zaliczany jest do grupy epifitów, czyli roślin, które rosną na innych roślinach, ale nie żerują na nich, lecz odżywiają się samodzielnie. Naturalnym środowiskiem życia epifitycznie rosnących storczyków są korony drzew w tropikalnej puszczy. Rozwijając się pod dachem drzew, rośliny te przyzwyczajone są do dużej ilości światła, lecz nie do bytowania na bezpośredniej ekspozycji.

Gdzie postawić storczyka - w słońcu czy w cieniu?
Storczyki wymagają dużo światła, jednak niebezpośredniego. Bezpośrednie wystawienie na długotrwałe działanie promieni słonecznych może skutkować znacznym wysuszeniem, a nawet spaleniem liści.
Storczyki najlepiej zaaklimatyzują się w zagłębieniach z dostępem do światła - wykuszach, loggiach, przeszklonych tarasach. Za najlepszą stronę uznaje się stronę zachodnią, bowiem wtedy storczyk będzie miał dostęp do delikatnych, aczkolwiek nadal wystarczających promieni.

Jak poznać, czy storczyk stoi w dobrym miejscu?
O niedostatecznym nasłonecznieniu rośliny świadczą zbyt ciemne liście, natomiast liście zabarwione lekko na czerwono wskazują na zbyt dużą dawkę światła.

Storczyki dobrze czują się w temperaturze około 24 stopni. Zimą temperatura może, a nawet powinna być niższa. Bardzo ważne jest to, aby nie umieszczać storczyków w pobliżu źródeł ciepła (kaloryfera, kominka), które wysuszają powietrze.
Podobnie jak w przypadku innych roślin tropikalnych storczyki bardzo nie lubią suchego powietrza, ponieważ to właśnie z niego częściowo pobierają wodę - lepiej znoszą większą wilgotność powietrza mniejszą podłoża.Warto więc kombinować i obserwować. Znalezienie idealnego miejsca dla storczyka w domu może zająć trochę czasu.


Podlewanie storczyków



Storczyki to epifity rosnące w naturalnych warunkach nie w ziemi, lecz na korze innych drzew - nie są więc przyzwyczajone do nadmiaru wody, gdyż czerpią ją pośrednio. Zbyt mokre podłoże jest najczęstszym błędem pielęgnacji i przyczyną obumierania storczyków, których korzenie szybko zaczynają gnić, doprowadzając do straty całej rośliny.

Ogólna zasada mówi "lepiej przesuszyć, niż przelać". Pomiędzy każdym podlewaniem należy nieco przesuszyć roślinę.

Jak podlewać storczyki?
Storczyki można podlewać na dwa sposoby.
  • Tradycyjnie - wlewając wodę bezpośrednio na podłoże, pamiętając przy tym, aby na dnie nie stała woda. Aby ułatwić sobie to zadanie można kupić specjalne osłonki wyposażone w półki, które powodują, że doniczka znajduje się kilka centymetrów nad zebraną wodą.
  • Poprzez zanurzanie doniczki w wodzie (np. w misce lub wannie). Warto zostawić orchideę na 15-30 minut w naczyniu, a następnie delikatnie strząsnąć nadmiar wody. Taki zabieg sprawi, że podłoże storczyka nasiąknie wodą i będzie utrzymywało wilgoć, a następnie, odparowując, nawadniało korzenie rośliny.


Można także raz na kilka dni zraszać powierzchnię rośliny przy użyciu spryskiwacza do kwiatów. Taki zabieg, szczególnie w słoneczne dni, będzie imitował storczykom ich naturalne, tropikalne środowisko. Warto jednak pamiętać, że muszą mieć możliwość znowu całkowicie się wysuszyć. Z tego względu ważne jest, aby storczyki opryskiwać o właściwej porze dnia - najlepiej o poranku.

Jak często podlewać storczyki?
Częstość i sposób najlepiej jest dostosować do gatunku storczyka. Istnieją jednak pewne ogólne praktyki, które sprawdzą się przy pielęgnacji każdej orchidei. Przyjęte jest, że kwiaty te należy podlewać raz na tydzień w miesiącach letnich, a raz na dwa tygodnie w miesiącach zimowych.

Jaką wodą podlewać storczyki?
Niektórzy uważają, że najlepszą wodą do nawadniania storczyków jest deszczówka. Jeśli jednak nie uda nam się takiej zgromadzić, możemy podlewać je wodą z kranu. Można dodatkowo polepszyć jakość podlewania filtrując wodę lub odstawiając ją na godzinę, tak aby związki wapnia osiadły na dnie butelki.

Kiedy podlewać storczyki?
Storczyki najlepiej podlewać w godzinach porannych, ponieważ to właśnie wtedy, przy udziale światła w ciągu dnia, roślina pobiera najwięcej wody. Dzięki temu jej nadmiar zostanie przez roślinę pobrany, a podłoże i korzenie zdążą przeschnąć do wieczora. Podlewanie wieczorem to zła praktyka, która może doprowadzić do gnicia korzeni, gdyż w nocy roślina nie pobiera wody intensywnie.

Jakie kwiaty sadzić w marcu?



Nawożenie storczyków



W okresie wzrostu storczyki wymagają nawożenia. Jedną z metod jest nawożenie dolistne (spryskiwanie roślin płynnym nawozem). Szczególną uwagę należy zwrócić na egzemplarze mniejsze, tworzące pąki lub już kwitnące. Polecane jest nawożenie co 3-4 tygodnie, jednak niektórzy hodowcy zasilają rośliny podczas każdego podlewania, stosując 3-4-krotnie mniejsze stężenie nawozu niż zalecane przez producenta preparatu. Równie ważnym aspektem jest skład nawozu. Późną wiosną i latem należy stosować nawozy o wysokiej zawartości azotu.
Podobnie jak z podlewaniem, lepiej dostarczyć roślinie zbyt małej ilości minerałów niż przenawozić ją. Ciemnozielone liście wskazują, że roślina jest właściwie zasilana, zbyt jasne liście ze śladami zażółceń mogą wskazywać na zbyt niskie nawożenie, natomiast poczerniałe końcówki liści są wskaźnikiem przenawożenia.


Pielęgnacja w czasie kwitnienia i w okresie spoczynku



Pielęgnacja storczyków zależna jest także od tego, w jakiej fazie znajduje się obecnie roślina.
Storczyki kwitną czasami nawet kilka razy w roku. W tym czasie należy pamiętać o kilku zasadach:
  • Nie przesadzaj rośliny - kwitnienie to wielki wysiłek dla rośliny i możemy ją tym jeszcze bardziej osłabić. Staraj się jej również nie przestawiać w inne miejsce.
  • Odpowiednio nawadniaj - zdrowa orchidea może kwitnąć kilka tygodni, a czasem nawet dłużej. Aby maksymalnie wydłużyć czas kwitnienia, najlepiej jest nalewać wodę do osłonki, w której znajduje się doniczka, a następnie wylewać niewchłoniętą wodę.
  • Nie zraszaj kwiatów - zraszać można liście i korzenie, nigdy kwiaty.
  • Nie narażaj na przeciągi, gdyż mogą one spowodować osłabienie kwiatów.

Najczęściej spotykany gatunek storczyka domowego - Phalaenopsis, nie przechodzi wyraźnego okresu spoczynku. Cyklicznie przyrasta, inicjuje pędy kwiatowe i kwitnie na nowo. Jego wymagania są prawie niezmienne. Po przekwitnięciu tego storczyka nie przycinamy od razu łodygi. Niektórzy zostawiają jej nieuschniętą część, ponieważ niekiedy po pierwszym kwitnieniu z łodygi wyrasta jeden lub kilka pędów bocznych, na których ponownie pojawią się kwiaty.
Jeśli pęd zamiera, można wyciąć cały aż do nasady. Jeśli po przekwitnięciu nadal pozostaje zielony, wówczas przycinamy go pod pierwszym przekwitniętym kwiatem.
Inne gatunki storczyka potrzebują w okresie spoczynku zmiany temperatury, wilgotności, czasem też natężenia światła. Najczęściej okres ten przypada zimą. Każdy gatunek storczyka ma odmienne wymagania w tym czasie. Niektórym trzeba obniżyć temperaturę, innym ograniczyć podlewanie, a czasami zupełnie go zaprzestać na 2-3 miesiące.
PK