Umowa zlecenie zapewnia prawo do emerytury, ale żeby otrzymać minimalną gwarantowaną emeryturę musisz dodatkowo wykazać wymagany staż - 20 albo 25 lat. Warto wiedzieć, jak udokumentować umowę zlecenie do emerytury jeżeli wykonywanie zadań miało charakter stosunku pracy.
Czy pracując tylko na umowę zlecenie, dostanę emeryturę?
Podczas okresu zlecenia odprowadza się składkę na ubezpieczenie emerytalne, która gwarantuje, że
zleceniobiorca otrzyma świadczenie po osiągnięciu wieku emerytalnego i uzyskaniu zapisu na koncie w ZUS jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia emerytalnego.
W trakcie trwania umowy zleceniodawca zajmuje się odprowadzaniem wszystkich składek nawet tych, które opłacane są przez zleceniobiorcę.
Po osiągnięciu wieku emerytalnego zostaje przyznana emerytura z urzędu niezależnie od długości stażu ubezpieczeniowego.
Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?
W pozostałych przypadkach obowiązuje procedura przygotowana przez ZUS, uwzględniająca m.in.
konieczność przedstawienia dokumentów potwierdzających przebyte okresy pracy i wysokość wynagrodzeń. Dokumenty są potrzebne do obliczenia kapitału początkowego, który dotyczy osób urodzonych po 1948 r. i pracujących przed 1 stycznia 1999 r., które miały opłacane składki na ubezpieczenie społeczne.
Jak liczy się umowa zlecenie do emerytury?
Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie oraz średniego dalszego trwania życia.Osoby, których wysokość emerytury jest niższa od gwarantowanej, nie będą mogły mieć podniesionej wysokości emerytury do minimalnej jeżeli nie dysponują odpowiednim stażem. Od 1 października 2017 r. wymagany staż do osiągnięcia najniższej emerytury wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Jak udokumentować umowę zlecenie do emerytury?
W niektórych przypadkach udokumentowanie umowy zlecenie może przynieść korzyści ze względu na staż pracy.
Warto zastanowić się, czy realizowana umowa zlecenie nie miała cech umowy o pracę, co jest często wykorzystywaną praktyką ze względu na niższe koszty dla pracodawcy.Umowa zlecenie może zostać wliczona do
stażu pracy, jeżeli sposób wykonywania zadań i relacje między stronami miały charakter stosunku pracy.
Umowa zlecenie a umowa o pracę. Kiedy umowa zlecenie, a kiedy umowa o pracę?
Umowa zlecenie jest umową o pracę jeżeli: - zleceniobiorca (pracownik) zobowiązał się do osobistego wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz zleceniodawcy (pracodawcy) w sposób ciągły i powtarzający się,
- zleceniodawca (pracodawca) wydaje bieżące polecenia, a zleceniobiorca (pracownik) podlega jego kierownictwu,
- zleceniobiorca (pracownik) zobowiązał się do wykonywania zadań w określonym miejscu i czasie wyznaczonym przez zleceniodawcę (pracodawcę),
- zleceniodawca (pracodawca) wypłaca wynagrodzenie.
Jeżeli zleceniobiorca udowodni, że konkretna umowa zlecenie miała cechy charakterystyczne dla stosunku pracy, może liczyć na zaliczenie okresu do stażu pracy.
Warto jednak pamiętać, że proces wymaga dowodów i zaangażowania prawnika, który zajmie się kwestami formalnymi ustalenia stosunku pracy na drodze sądowej.
Jak udokumentować umowę zlecenie do emerytury?- Umowa - analiza treści umowy zlecenie, zwrócenie uwagi na sformułowania dotyczące zakresu obowiązków, czasu pracy, miejsca wykonywania pracy.
- Świadkowie - zeznania osób, które były świadkami wykonywania pracy, np. współpracowników, przełożonych.
- Dokumenty - wszelkie dokumenty związane z wykonywaniem pracy, np. harmonogramy, polecenia służbowe, listy obecności, e-maile służbowe.
- Formularze rozliczeniowe - płatności za wykonane zadania, które mogą wskazywać na regularność wynagrodzenia.
Dowody potwierdzające, że umowa zlecenie miała cechy charakterystyczne dla stosunku pracy, są kluczowe do zaliczenia okresu do stażu pracy.
Umowa zlecenie a staż pracy - zmiany
Resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi naliczania stażu pracy.
Czy na umowie zlecenie jest ubezpieczenie?
Zgodnie z zapowiadanymi zmianami do stażu pracy mają być wliczanie również, takie okresy jak:- prowadzenie pozarolniczej działalności,
- współpracy z osobą prowadzącą działalność,
- zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,
- wykonywanie umowy zlecenia lub o świadczeniu usług, umowy agencyjnej oraz okres pozostawania osobą współpracującą,
- pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych.
Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.