Skopiowano

Jak zdać maturę z matematyki? Kiedy zdecydować się na korepetycje?

Klaudia Cichocka
29 sierpnia 2022 

Jak zdać maturę z matematyki? Naukę do egzaminów z przedmiotów obowiązkowych zacznij jak najszybciej. Królowa nauk wymaga przede wszystkim systematyczności. Zdecyduj się na korepetycje z matematyki, podczas których uporządkujesz i uzupełnisz wiedzę. Co jeszcze warto wiedzieć o przygotowaniu do matury 2023?
Jeżeli zaczniesz uczyć się już we wrześniu z pewnością zdasz egzamin. Im mniej czasu, tym większe ryzyko stresu i chaosu w głowie. Matura z matematyki 2023 wiąże się z kilkoma zmianami, na które musisz się przygotować.Matura z matematyki 2023 - zmianyJakie zmiany czekają maturzystów w 2023 roku? CKE zaprezentowało Informator o egzaminie maturalnym z matematyki już w 2021 roku. Najważniejsze zmiany dotyczą zwiększenia liczby zadań, za które można otrzymać 1 - 2 punktyrezygnacji z zadań o wartości 5-6 punktów. Pojawi się również nowy typ zadania - prawda-fałsz oraz zwiększy się ilość zadań otwartych. Arkusz będzie składał się z pojedynczych zadań oraz zestawu kilku o wspólnym kontekście.

Nowy arkusz to 29 - 40 zadań, a łączna liczba punktów możliwych do zdobycia to 50 - po 25 punktów za zadania otwarte i zamknięte. Czas trwania egzaminu to 180 minut.

Duża zmiana dotyczy matury na poziomie rozszerzonym. Arkusz będzie składał się wyłącznie z zadań otwartych.

Podczas egzaminu maturzyści będą mogli korzystać z prostego kalkulatora, linijki i cyrkla. Każdy otrzyma Tablice matematyczne.

Nowy rok szkolny 2022/23. Kiedy wypadają wolne dni od nauki?Matura z matematyki 2023 - jak wygląda egzamin?Matura z matematyki 2023 składa się z zadań otwartych i zamkniętych.

Zadania zamknięte to pytania typu prawda-fałsz, dobieranie czy wskazywanie prawidłowej odpowiedzi. W zadaniach otwartych maturzysta samodzielnie formułuje odpowiedź. Wyróżnia się zadania wymagające uzupełnienia, wykonania prostego działania matematycznego albo rozszerzonej odpowiedzi.

Co będzie na maturze z matematyki 2023?

 • liczby rzeczywiste,
 • wyrażenia algebraiczne,
 • równania i nierówności,
 • funkcje,
 • ciągi,
 • optymalizacja,
 • planimetria,
 • geometria analityczna,
 • stereometria,
 • kombinatoryka,
 • rachunek prawdopodobieństwa,
 • statystyka.

Matura z matematyki 2023 sprawdza umiejętności w zakresie sprawności rachunkowej, wykorzystywania oraz tworzenia informacji, a także wykorzystania i interpretowania reprezentacji oraz rozumowania i argumentacji.

6 wskazówek, jak zdać maturę z matematykiZastanawiasz się, jak zdać maturę z matematyki? Miesiąc, dwa, trzy... to zbyt mało czasu na dobre przygotowanie się do egzaminu. Nie czekaj - im szybciej zaczniesz przygotowania, tym większa szansa na lepszy wynik. Co zrobić, żeby zdać z matematyki?

1. Ucz się systematycznie


Systematyczna nauka to podstawa. Zacznij myśleć o egzaminie już we wrześniu. Ucz się na bieżąco podczas zajęć w szkole i powtarzaj małe partie materiału samodzielnie. Wystarczy kilkanaście minut w ciągu dnia, żeby wyrobić nawyk i rozwijać wiedzę oraz umiejętności. Regularna nauka pozwala również zachować spokój i zmniejszyć stres w dniu egzaminu. Zaczynając naukę 2-3 tygodnie przed maturą narażasz się na chaos i panikę, które wpłyną na ostateczny wynik.

2. Znajdź korepetycje z matematyki


Brakuje ci motywacji do nauki? Znajdź korepetycje z matematyki w Gdańsku. Wiele osób ma problem z utrzymaniem samodyscypliny. Nauka pod okiem nauczyciela wzmacnia poczucie obowiązku. Korepetytor wytłumaczy zagadnienia, których nie rozumiesz i zwróci uwagę na powtarzające się typy zadań. Większość nauczycieli śledzi zmiany w arkuszach i wie, które pytania mogą pojawić się na maturze z matematyki 2023.

3. Uporządkuj wiedzę


Na korepetycjach z matematyki uporządkujesz wiedzę i podzielisz materiał na partie. Nauka wszystkiego na raz wprowadza chaos i sprawia, że niczego nie nauczysz się w zadowalającym stopniu. Harmonogram nauki oraz plan działania pozwala uczyć się szybciej i efektywniej.

4. Rozwiązuj arkusze egzaminacyjne


Co zrobić, żeby zdać z matematyki? Rozwiązuj arkusze egzaminacyjne. Wiele typów zadań powtarza się co roku. Systematyczna praca z arkuszem pozwala również oswoić się z konstrukcją i ułożeniem pytań. Możesz również sprawdzić, ile czasu potrzebujesz na rozwiązanie konkretnych typów zadań.

Ranking najlepszych uczelni wyższych Perspektywy 2022 Ranking najlepszych uczelni wyższych Perspektywy 2022

5. Ćwicz samodzielnie


Zajęcia w szkole i nauka z korepetytorem to wciąż nie wszystko. Samodzielna nauka oraz powtarzanie materiału jest równie ważne. Nie musisz poświęcać na maturę z matematyki kilku godzin dziennie. Jeżeli dasz sobie cały rok szkolny na naukę wystarczy, np. godzina korepetycji w tygodniu, systematyczna nauka w szkole i kilka - kilkanaście minut dziennie na powtórkę materiału. Lepiej rozwiązać chociaż jedno zadanie dziennie niż nie zrobić nic.

6. Przygotuj się psychicznie


Regularna nauka do matury korzystnie wpływa również na psychikę - dodaje pewności siebie, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i ogranicza stres. Wiele osób traktuje maturę jak najważniejszy egzamin w życiu, a presja dostania się na wymarzone studia bywa ogromna. Przygotowując się merytorycznie, przygotowujesz się również psychicznie. Korepetycje z matematyki i stały kontakt z doświadczonym nauczycielem to duże wsparcie w całym procesie. Masz szansę odkryć słabe strony oraz luki w materiale i poświęcić im odpowiednią ilość czasu.