Jesienne kwiaty na balkon to ciekawe urozmaicenie przestrzeni. Chociaż na rynku znajdziesz mniej gatunków niż w sezonie letnim, wciąż z łatwością stworzysz jesienną kompozycję.
Kwiaty na balkonie jesienią: astry
Astry, zwane też marcinkami, rozpoczynają kwitnienie zazwyczaj w sierpniu i kontynuują je aż do późnej jesieni, nawet do pierwszych przymrozków. Paleta kolorów astrów jest niezwykle szeroka - od delikatnych pasteli po intensywne barwy. Możemy znaleźć odmiany o kwiatach pojedynczych, półpełnych lub pełnych, a także różniące się wysokością.
Astry są dość odporne na krótkotrwałe przymrozki, co pozwala cieszyć się ich pięknem nawet w chłodniejsze dni. Jesienią kwitną niektóre odmiany astra wrzosolistnego, krzaczastego czy nowoangielskiego.
Nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Wystarczy zapewnić im odpowiednie stanowisko, regularnie podlewać i nawozić.
Kwiaty na balkon na jesień i zimę: wrzosy
Kwiaty na balkon na jesień i zimę to przede wszystkim wrzosy. Fioletowe kwiaty pojawiają się pod koniec lata i utrzymują aż do listopada. Mrozoodporność sprawia, że roślina dobrze radzi sobie nawet przy niskich temperaturach. Gdy temperatura spada poniżej zera, warto okryć rośliny zapewniając zabezpieczenie przed mrozem. Dobrze sprawdzi się agrowłóknina, słoma lub specjalne osłony ogrodowe. Niektóre odmiany wrzosów są bardziej odporne na mróz niż inne.
Jak przezimować wrzosy w doniczkach? Na początku należy upewnić się, że doniczki, w których rosną są odpowiednio wyizolowane i mrozoodporne. Doniczki z tworzywa sztucznego lub ceramiki są często lepsze niż te z terakoty, ponieważ lepiej zatrzymują ciepło.
Wrzosy w ogrodzie i na balkonie. Z czym łączyć wrzosy w doniczce?
Doniczki z wrzosami należy umieścić w miejscu chronionym przed wiatrem i mrozem, np. na werandzie, tarasie lub w ogródku zimowym.
W okresie jesienno-zimowym wrzosy potrzebują mniej wody. Zagrożeniem dla rozwoju jest nadmiar prowadzący do gnicia korzeni. Zawsze przed podlaniem warto sprawdzić wilgotność gleby.
Jesienne kwiaty na balkon: róże
Jesienny balkon mogą ozdabiać róże długokwitnące, do których zalicza się np. róże pomarszczone, róże piżmowe czy okrywowe.
Jak dbać o róże jesienią na balkonie?- Odpowiednie stanowisko - róże lubią ciepłe i słoneczne miejsca. Jeśli na balkonie często wieje, osłoń róże przed wiatrem.
- Podłoże - użyj specjalnej ziemi do róż lub uniwersalnej, wzbogaconej kompostem.
- Podlewanie - podlewaj róże regularnie, ale umiarkowanie. Unikaj przelania, które może prowadzić do gnicia korzeni.
- Cięcie - regularnie usuwaj przekwitłe kwiaty, żeby pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pąków.
- Ochrona przed szkodnikami - regularnie sprawdzaj rośliny pod kątem szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki. W razie potrzeby zastosuj odpowiednie środki ochrony roślin.
Przed nadejściem mrozów warto przenieść róże do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia albo zabezpieczyć roślinę na balkonie używając agrowłókniny.
Kwiaty jesieni na balkon: chryzantemy
Chryzantemy to jedne z najbardziej charakterystycznych kwiatów jesieni, które zwracają uwagę intensywnymi kolorami i obfitym kwitnieniem. Okres kwitnienia zaczyna się w okolicy września i trwa do listopada.
Jak przedłużyć kwitnienie chryzantem? - Usuwaj przekwitłe kwiaty - regularne usuwanie przekwitłych kwiatów pobudza roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych.
- Chroń przed mrozami - jeśli jesień jest ciepła, chryzantemy mogą kwitnąć nawet do połowy listopada. Gdy pojawią się pierwsze przymrozki, warto przenieść rośliny do chłodnego pomieszczenia lub okryć agrowłókniną.
Chryzantemy na cmentarz. Jak wyhodować chryzantemy z cmentarza?
Na rynku dostępnych jest wiele odmian chryzantem, które można podzielić stosują różne kryteria, m.in. rośliny jednoroczne (złocień trójbarwny, złocień wieńcowy) i wieloroczne (np. White Bouquet, Poesie). Pod uwagę bierze się również czas kwitnienia, wielkość i formę kwiatów czy wzrost rośliny.
Do najpopularniejszych odmian chryzantem zalicza się chryzantemę ogrodową (np. Hebe, Anastasia, Bienchen) i jesienną (np. Poesie, Kleiner Bernstein).
Jesienne kompozycje na balkon - pomysły
Jesienne kompozycje na balkon to dobry pomysł na wykorzystanie kolejnej pory roku. Szczególnie początek sezonu sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Jak udekorować balkon na jesień?
Nawożenie trawnika jesienią. Kiedy stosować nawóz jesienny do trawy?
Jesienne kompozycje na balkon - pomysły: - wrzosy i chryzantemy - duet, który zawsze sprawdza się na jesiennym balkonie. Wrzosy w różnych odcieniach fioletu, różu i bieli pięknie kontrastują z kolorowymi chryzantemami;
- astry i trawy ozdobne - wysokie astry w połączeniu z delikatnymi trawami ozdobnymi tworzą dynamiczną i elegancką kompozycję;
- wrzosy i kapusta ozdobna - kapusta ozdobna w różnych kolorach (fioletowy, biały, różowy) dodaje kompozycji oryginalności i lekkości.
6 kwiatów na balkon całorocznych. Jakie kwiaty całoroczne wybrać na balkon?
Wybierz doniczki w ciepłych, jesiennych kolorach, takich jak brązowy, pomarańczowy lub bordowy. Dodatek to świece w jesiennych aromatach, np. cynamon i ozdoby w postaci szyszek, kasztanów czy gotowe dekoracje. Możesz wykorzystać również świeże warzywa i owoce - kolorowe dynie, jabłka czy pigwę.