Jesienne porządki. Jak efektywnie sprzątać w domu?

Klaudia Cichocka
26 października 2022 

Jesienne porządki pozwolą przygotować dom na zimę i ułatwią wejście w sezon świąteczny. Warto wykonać większość wymagających prac jeszcze w październiku czy listopadzie, a grudzień zostawić na bieżące przygotowania do Bożego Narodzenia. Co warto zrobić jesienią i jak efektywnie sprzątać w domu?
Jesienne porządki w szafie mogą okazać się szansą na niemały zastrzyk gotówki. Pozbądź się nie tylko nieużywanych ubrań, ale również m.in. zabawek, książek, a nawet mebli. Sprzedaż to dobry pomysł na uporządkowanie przestrzeni i przygotowanie się do kolejnych kroków w sprzątaniu domu czy mieszkania. Zadbaj również o wypranie wszystkich tekstyliów, które nie trafiają do pralki na co dzień.Jak efektywnie sprzątać w domu?Zastanawiasz się, jak efektywnie sprzątać w domu? Zacznij od przygotowania planu działania. Zapisz wszystkie obszary, które wymagają sprzątania i podziel czynności na kilka dni. Ustalenie harmonogramu sprzątania pozwala zaplanować czasu i uniknąć tracenia energii na zbędne działanie. Ustalony plan motywuje oraz ułatwia ocenę postępu pracy. Niektóre zadania wymagają wykonania raz na miesiąc czy kwartał, inne wiążą się z większą regularnością. Jesienne porządki to dobry moment na m.in. pranie tekstyliów, mycie okien albo uporządkowanie szafy.

1. Podstawa jesiennych porządków - umyj oknaMycie okien zimą nie należy do najprzyjemniejszych. Zadbaj o czystość powierzchni jeszcze zanim temperatury na zewnątrz spadną poniżej 0 stopni. Decydując się na mycie okien w mróz narażasz się nie tylko na przeziębienie, ale również uszkodzenie szyb.

Mycie okien. Zapłacić za usługę czy umyć samodzielnie?Jak myć okna? Zacznij od pozbycia się brudu, kurzu, owadów oraz innych nieczystości. Domowe sposoby na mycie okien to m.in. połączenie octu i wody. Sporządź miksturę w proporcji 1:9. Spryskaj szyby i wytrzyj do czysta, np. używając ręcznika papierowego. Inne rozwiązanie to połączenie wody z sokiem z cytryny lub amoniakiem. W pierwszym przypadku do trzech litrów wody dodaj cztery łyżki soku z cytryny. W przypadku roztworu z amoniakiem, najlepszą proporcją jest 1:3. Ramy okienne umyjesz wodą z płynem do mycia naczyń. Pamiętaj, żeby wyczyścić również rolety.

Na szybach często osadza się kurz? Wystarczy do wody dodać kilka kropel gliceryny i przetrzeć powierzchnię.

2. Wypierz firanki i zasłony w każdym pomieszczeniuJesienne porządki to również pranie tekstyliów. Zacznij od firanek i zasłon. Możesz zdecydować się na pranie ręczne albo wybrać delikatny cykl prania z niską temperaturą. W jakiej temperaturze najlepiej prać firanki? Sprawdzi się 30-40°C. Wybierz środki piorące do tkanin delikatnych.

Jak skutecznie wybielić poszarzałe firanki? Namocz materiał w wodzie z dodatkiem wybielacza albo sody oczyszczonej. Jeżeli na powierzchni są tłuste plamy możesz wykorzystać płyn do mycia naczyń.

Jak się pierze firanki w pralce? Zacznij od złożenia ich w kostkę. Dobry pomysł to umieszczenie firanek w torbie do prania delikatnych ubrań i tkanin. Zrezygnuj z wirowania na wysokich obrotach. Postaw na program "pranie ręcznie" albo dedykowany delikatnym materiałom. Nie łącz białych firan z kolorowymi i nie przeładowuj bębna.

3. Jesienne porządki w szafie, czyli pozbądź się niepotrzebnych rzeczyJak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z domu? Jedno z najtrudniejszych zadań podczas jesiennych porządków. Rzetelne przejrzenie szuflad, szafek i garderoby pozwoli lepiej zapanować nad przestrzenią w przyszłości. Nadmiar rzeczy w domu przytłacza i sprawia, że trudniej systematycznie utrzymywać porządek.

Rzeczy zniszczone i zepsute trafią na śmietnik, ale będzie to mniejsza część. Podczas jesiennych porządków przekonasz się, jak wiele przedmiotów i ubrań wciąż nadaje się do użytku. Nie tylko pozbędziesz się bałaganu, ale zarobisz również dodatkowe pieniądze.

Jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z domu? Lista rzeczy, które warto sprzedać:

  • ubrania w dobrym stanie,
  • nieużywane zabawki dziecięce,
  • meble i dekoracje,
  • narzędzia i akcesoria,
  • elektronika i gadżety,
  • nieużywane podręczniki i książki,
  • sprzęt sportowy i turystyczny,
  • rowery i akcesoria,
  • akcesoria dla zwierząt.

Jesienne porządki w szafie mogą okazać się szansą na niemały zastrzyk gotówki.4. Jesiennie porządki nie tylko dla alergików - wyczyść kaloryferyJak wyczyścić grzejnik z kurzu w środku? Kaloryfery często są pomijane podczas sprzątania. Tymczasem na ich powierzchni gromadzi się kurz oraz bakterie szczególnie niekorzystne dla alergików. Grzejniki szczebelkowe o otwartej konstrukcji są najłatwiejsze do wyczyszczenia. Bez większych trudności uda ci się dotrzeć do wszystkich części. W modelach panelowych konieczne będzie zdjęcie kratki, a często również osłonki. Kaloryfery żeberkowe są wymagające w czyszczeniu przez utrudniony dostęp do żeberek.

Czym wyczyścić grzejnik? Możesz użyć specjalnej szczotki do kaloryferów czy butelek, albo klasycznych ściereczek z mikrofibry. Wybierz płyn do mycia naczyń albo inny delikatny preparat do usuwania przede wszystkim kurzu.

Jak często prać kołdrę i poduszki?5. Wybierz kołdrę, poduszki i koceW jesiennych porządkach uwzględnij pranie kołdry i poduszki. Pranie pościeli w 30 lub 40 st. Celsjusza wystarczy do pozbycia się drobnoustrojów. Zwróć jednak uwagę na zalecenia producenta umieszczone na metce. Nie wszystkie kołdry i poduszki można prać, np. poduszki z pianką lub profilowane, a także z gęsim pierzem. Pamiętaj również o kocach czy jesiennych i świątecznych poszewkach na poduszki.6. Odkurz wszystkie kątyJesienne porządki to dobra okazja na odkurzenie wszystkich kątów. Odsuń kanapy, fotele i łóżka. Sprawdź stan przestrzeni za i pod komodami. Odkurzając na co dzień rzadko mamy czas i energię na dokładne sprzątanie miejsc, których nie widać.

Przetrzyj również wyższe miejsca - lampy, książki na półkach, karnisze czy ramy obrazów.

7. Efektywnie sprzątanie w domu - wypierz dywanyJak wyczyścić dywan? Pranie dywanów można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy, czyli pranie na sucho, polega na wykorzystaniu środka czyszczącego i wtarciu preparatu w powierzchnię wykorzystując szczotkę. Po upływanie czasu zalecanego przez producenta należy odkurzyć dywan.

Pranie na mokro wymaga większego przygotowania, ale jest również skuteczniejsze. Pozwala lepiej pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, bakterii oraz plam z kategorii trudnych do usunięcia. Pamiętaj, żeby dopasować rodzaj środka piorącego, temperaturę wody oraz sposób suszenia do rodzaju materiału.