Kara za zerwanie umowy zlecenie wynika z przepisów Kodeksu cywilnego. Obie strony muszą liczyć się z konkretnymi konsekwencjami niedotrzymania warunków umowy. Warto pamiętać, że umowa zlecenie jest zawierana w określonych sytuacjach i nie może stanowić zastępstwa za umowę o pracę. Co grozi za zerwanie umowy zlecenie?
Czy można zerwać umowę zlecenie?
Zgodnie z Kodeksem cywilnym zarówno zlecający, jak i zleceniobiorca może zerwać umowę zlecenie w każdym czasie. W Kodeksie cywilnym nie są określone terminy wypowiedzenia umowy zlecenia.
Strony mogą jednak wprowadzić możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że umowa nie ulega rozwiązaniu w trybie natychmiastowym, ale po wskazanym czasie od daty złożenia dokumentu przez stronę wypowiadającą. Okres powinien być adekwatny do długości trwania umowy i zazwyczaj wynosi minimum 2 tygodnie.
Zerwanie umowy zlecenie
Jeżeli umowę zlecenie zerwie zleceniodawca, powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które poniósł w celu należytego wykonania zlecenia. W przypadku płatnego zlecenia ma obowiązek przekazać zleceniobiorcy część wynagrodzenia odpowiadającą dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
W sytuacji, gdy zleceniobiorca zrywa umowę przy płatnym zleceniu, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
Kara za zerwanie umowy zlecenie
Co grozi za zerwanie umowy zlecenie? Obie strony muszą liczyć się z konsekwencjami zerwania umowy przed wykonaniem określonej czynności dla zlecającego albo datą wskazaną w umowie.
Zleceniodawca powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie równowartość wydatków poniesionych na rzecz wykonania zlecenia. W przypadku płatnego zlecenia jest to część wynagrodzenia odpowiadającą dotychczasowym czynnościom. W sytuacji, gdy zerwanie umowy odbyło się bez ważnego powodu,
zleceniodawca powinien naprawić szkodę.
Umowa zlecenie a urlop. Czy na umowie zlecenie należy się urlop?
Zleceniobiorca zrywający umowę przy zleceniu płatnym bez ważnego powodu jest
odpowiedzialny za szkodę.
Za ważne powody można uznać, np.:
- poważną chorobę,
- zmianę miejsca zamieszkania,
- zmianę sytuacji życiowej,
- nieotrzymanie wynagrodzenia,
- zmiany w prawie,
- zmiany w sposobie wykonywania zlecenia.
Ważny powód zależy od indywidualnej sytuacji. Przed powołaniem się na uzasadnienie związane z chorobą czy zmianą sytuacji życiowej warto omówić warunki z
prawnikiem, czy doradcą, który potwierdzi zasadność argumentacji.
Kodeks cywilny wskazuje, że naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego, przywrócenie stanu poprzedniego albo przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. W sytuacji, gdy przywrócenie stanu poprzedniego jest niemożliwe albo pociąga za sobą nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia pieniężnego.
Wysokość odszkodowania zostaje ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili.
Umowa zlecenie a nieobecność
Umowa zlecenie sprawdzi się przy powtarzalnych czynnościach, kiedy nie jest konieczna organizacja pracy przez zleceniodawcę w tym wydawanie poleceń i wskazówek.
Zleceniodawca może zawrzeć w umowie karę za nieobecność, jedynie w sytuacji, kiedy osoba musi wykonać zlecenie w określonym czasie, np. ochroniarz w trakcie konkretnej imprezy czy zbieranie owoców sezonowych. Do umowy zlecenie należy dołączyć odpowiednie dokumenty, np. harmonogram pracy.
Umowa zlecenie a umowa o pracę. Kiedy umowa zlecenie, a kiedy umowa o pracę?
Warto pamiętać, że umowa zlecenie nie może stanowić zastępstwa za umowę o pracę. W przypadku zlecenia zleceniodawca nie może wskazać godzin pracy, konkretnego miejsca pracy i szczegółowych wskazówek lub bieżących poleceń, a także możliwe jest powierzenie pracy zastępcy, czyli osobie wskazanej przez zleceniobiorcę.
Najczęściej kara za nieobecność przy umowie zlecenie ma wymiar finansowy, np. wypłata odszkodowania zleceniobiorcy albo niewypłacenie określonej części wynagrodzenia.
Jak rozwiązać umowę zlecenie przed terminem?
Strona decydująca się na rozwiązanie umowy zlecenie musi złożyć wypowiedzenie - najlepiej w takiej samej formie, w jakiej zawarta została umowa. Najważniejsze, żeby sposób był zrozumiały dla drugiej strony. Jeżeli zleceniobiorca decyduje się na rozwiązanie umowy powołując się na ważny powód musi przedstawić dowody potwierdzające konkretną przyczynę, np. poważną chorobę.
Wypowiedzenie umowy zlecenie. Jak liczyć okres wypowiedzenia?
Jak napisać wypowiedzenie umowy zlecenie? Dokument powinien zawierać kilka podstawowych elementów.
Wypowiedzenia umowy zlecenie - wzór:- data i miejsce złożenia wypowiedzenia,
- dane stron umowy - zleceniodawcy i zleceniobiorcy,
- wskazanie umowy, którą strona wypowiada (data i miejsce zawarcia, numer, strony),
- wskazanie powodów rozwiązania umowy, jeżeli powołano się na ważny powód,
- podpis strony składającej wypowiedzenie.
Wypowiedzenie umowy zlecenie zawiera takie same elementy bez względu na stronę, która decyduje się na zakończenie współpracy.