Bielenie drzew to praktyka stosowana w wielu sadach i ogrodach. Warto wiedzieć, że nie wszystkie gatunki wymagają zabiegu, a na skuteczność działania wpływa termin wykonywanych prac. Kiedy bielić drzewa i jak wykonać to prawidłowo?
Kiedy się bieli drzewka?
Bielenie drzewek owocowych to ważny zabieg pielęgnacyjny, który najlepiej wykonać
pod koniec jesieni lub na początku zimy. Maksymalny termin to połowa grudnia. Jeśli przeprowadzisz bielenie drzewek zbyt wcześnie, jesienne deszcze mogą zmyć wapno, a zabieg trzeba będzie powtórzyć. Natomiast bielenie wykonane wiosną nie ma sensu ze względu na główny cel bielenia.
Jak zabezpieczyć drzewka na zimę?
Pamiętaj, żeby bielenie przeprowadzić
w suchy, bezwietrzny dzień. Czy można bielić drzewka w listopadzie?
Możesz bielić drzewka już w listopadzie, najlepiej pod koniec miesiąca, kiedy temperatury ustabilizowały się, a ryzyko silnych opadów deszczu jest mniejsze.
Po bieleniu drzewek w listopadzie warto okresowo sprawdzać stan, zwłaszcza po intensywnych opadach deszczu. Jeśli zauważysz, że wapno zostało zmyte, powtórz zabieg.
Czy bielenie drzew ma sens?
Bielenie drzew ma sens, ale musi zostać przeprowadzone w odpowiednim terminie.
Zapewnia ochronę pni i kory przed uszkodzeniami będącymi efektem mrozu i częstych zmian temperatury. Pomalowanie kory na biało sprawia, że promienie słoneczne odbijają się, a część drzewka mniej się nagrzewa. Jeżeli nie zabezpieczysz drzewek, na pniach mogą pojawić się pęknięcia i rany.
Drzewka są szczególnie narażone na uszkodzenia w styczniu i lutym, kiedy pojawia się coraz więcej słońca w ciągu dnia, a temperatury w nocy ponownie spadają poniżej 0 st. Celsjusza.
Czy bielenie drzew chroni przed robakami?
Niektóre źródła podają, że bielenie może odstraszać szkodniki, które zimują w korze drzew. Część ogrodników zwraca jednak uwagę, że nie jest to prawa i bielenie nie ma związku z odstraszaniem szkodników.
Jeśli chcesz chronić swoje drzewa przed konkretnymi szkodnikami, warto zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.
Jak przycinać pelargonie na zimę?
Jak przygotować wapno do bielenia drzew?
Wapno do bielenia drzewek to mleko wapienne, czyli połączenie palonego wapna z wodą. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe preparaty, ale możesz również samodzielnie przygotować środek, mieszając 2 kg wapna z 10 l wody. Zaleca się również dodanie składnika zwiększającego przyczepność, np. gliny, farby emulsyjnej albo kleju.
Dla własnego bezpieczeństwa przy pracy z wapnem palonym używaj rękawic ochronnych i okularów.
Jak bielić drzewka?
Bielenie drzewek nie wymaga rozbudowanej wiedzy ani doświadczenia. Wystarczy, że będziesz trzymać się kilku podstawowych zasad i dbać o własne bezpieczeństwo, używając m.in. rękawic.
- Oczyść pień drzewa z mchów, porostów i innych zanieczyszczeń.
- Nanieś gotowe mleko wapienne na pień drzewka owocowego. Używaj dużego i miękkiego pędzla albo szczotki.
- Pamiętaj, żeby nanosić preparat dokładnie. Nie zostawiaj prześwitujących miejsc. Warstwa może być gruba i sięgać nawet do gałęzi.
- Jeśli zauważysz, że część wapna została zmyta, powtórz zabieg.
Regularne bielenie drzew to prosty sposób na zapewnienie im zdrowego wzrostu i obfitych plonów.