Kiedy przycinać drzewa owocowe jesienią? W przypadku niektórych gatunków warto zastosować dodatkowe cięcie prześwietlające. Pamiętaj, żeby wykonać pracę jak najszybciej, zanim spadną temperatury. Zwróć uwagę na specyficzne wymagania danej odmiany.
Przycinanie drzew owocowych jesienią
Przycinanie drzew owocowych jesienią budzi wiele kontrowersji wśród ogrodników. Odpowiedni termin zależy przede wszystkim od gatunku, ale również aktualnych warunków pogodowych.
Niektóre drzewa owocowe można ciąć po zbiorach, inne źle zareagują na jesienną pracę. Jeżeli dany gatunek wymaga przycięcia po zbiorach,
zrób to pod koniec lata i na początku jesieni.
Kiedy przycinać drzewa owocowe jesienią?
Przycinanie drzew owocowych jesienią przeprowadź
maksymalnie we wrześniu albo na początku października, jeżeli pozwalają na to korzystne warunki pogodowe. Im szybciej wykonasz pracę po zbiorach, tym lepiej.
Pamiętaj, żeby wykorzystać czas przed nadejściem pierwszych przymrozków. Drzewa muszą mieć czas na regenerację przed zimą.
Kiedy przycinać winogrona? Przycinanie winogron jesienią
Drzewa owocowe można przycinać i zimą (jeżeli nie ma silnych mrozów) i latem. Cięcie zimowe można rozpocząć na przedwiośniu, w lutym lub marcu i zakończyć w kwietniu. Cięcie letnie wykonywane jest od czerwca do września. Niektóre drzewa owocowe przycinamy po zebraniu owoców. Pod uwagę weź również konkretne gatunki - niektóre mogą wymagać przycinania nawet dwa razy w roku.
Czy można przycinać drzewa w listopadzie?
Nie przycinaj drzew owocowych w listopadzie.
Świeże rany po cięciu mogą prowadzić do rozwoju infekcji. Poza tym są bardziej wrażliwe na niskie temperatury i mogą przemarzać, co prowadzi do uszkodzenia. W okresie jesiennym drzewo przygotowuje się do spoczynku zimowego, a proces regeneracji po cięciu jest wolniejszy.
Jakie drzewka owocowe przycina się jesienią?
Jesienią przycina się drzewa owocowe, takie jak:
- jabłoń - wczesne odmiany przycinamy po zbiorach,
- grusza - wczesne odmiany przycinamy po zbiorach,
- śliwa - wczesne i średnio wczesne odmiany przycinamy po zbiorach.
Przycinanie drzew owocowych jesienią może być korzystne w niektórych przypadkach, ale należy je przeprowadzać z rozwagą i uwzględniać specyfikę danej odmiany oraz warunki pogodowe.
Przycinanie róż jesienią. Kiedy przycinać róże na zimę?
Nie przycinaj ani innych gatunków, ani późnych odmian jabłoni, gruszy i śliwy. Drzewa owocowe potrzebują czasu na przygotowanie się do zimowego spoczynku.
Jak wykonać cięcie drzew owocowych jesienią?
Cięcie drzew owocowych jesienią ma charakter prześwietlający. Celem jest wpuszczenie promieni słonecznych do wnętrza korony drzewa, które zyskują właściwe wybarwienie owoców.
Unikaj natomiast cięcia formującego, które lepiej przeprowadzić wiosną.
Do sprawnego cięcia drzew owocowych potrzebne są sekatory i piłki. Drobne pędy i niewielkie gałęzie tnie się za pomocą jednoręcznych sekatorów, a grubsze gałęzie używając sekatorów dwuręcznych. Do wycinania konarów lub grubych gałęzi potrzebne są dobrze naostrzone piłki ogrodnicze. Przed cięciem drzewa zdezynfekuj narzędzia do przycinania, aby zapobiec przenoszeniu bakterii i chorób.
Jakie krzewy przycina się jesienią?
Jesienią możesz przyciąć niektóre krzewy ozdobne i owocowe.
Krzewy owocowe, które warto przyciąć jesienią: - agrest - po zbiorach owoców usuwamy stare, chore i uszkodzone gałęzie,
- porzeczka - podobnie jak w przypadku agrestu, przycinamy stare i nieowocujące gałęzie,
- maliny - po zbiorach usuwamy odrosty korzeniowe i stare pędy, które już owocowały.
Sadzenie malin. Kiedy sadzić maliny?
Najlepszy moment na jesienne cięcie to
wrzesień lub październik, kiedy liście już opadły, a temperatura jest jeszcze wysoka. Rany po cięciu zregenerują się przed zimą, zmniejszając ryzyko infekcji.