Kiedy przycinać róże? Najlepsze terminy na przycinanie róż

Klaudia Cichocka
12 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 

Przycinanie róż to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Efektem są silne, zdrowe i mocne łodygi oraz liście, a także kolorowe i pełne kwiaty. Warto wiedzieć, że każda odmiana wymaga nieco innego podejścia. Kiedy przycinać róże? Odpowiedni termin ma znaczenie, m.in. ogranicza ryzyko rozwoju niebezpiecznych chorób.






Przecinanie róż - dlaczego jest ważne?



Przecinanie róż to obowiązkowe zadanie w ogrodzie. Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że rośliny nie tylko zachowują zdrowie, ale również oczekiwany wygląd. Kwiaty są większe, a łodygi i liście mocne. Brak regularnego przycinania osłabia roślinę, a z czasem pojawia się coraz mniej kwiatów. Podczas przycinania róż należy pozbyć się pędów martwych, chorych i zniszczonych przez warunki atmosferyczne, głównie mrozy. Usunięcie starych części zapewnia miejsc do rozwoju nowych pędów, a także tworzy przestrzeń dla światła docierającego do każdego miejsca krzewu.

Róże - kiedy przycinać?



Kiedy przycinać róże? Uniwersalny termin to wiosna. W połowie kwietnia przymrozki występują bardzo rzadko albo wcale, a ryzyko uszkodzenia pąków jest mniejsze. Warto jednak śledzić prognozy pogody. W niektórych sezonach sprzyjające warunki pojawiają się już pod koniec marca. Ogrodnicy zwracają uwagę na popularny sygnał, jakim jest kwitnięcie forsycji.



Przycinanie róż należy przeprowadzić przed sezonem wegetacyjnym, zanim roślina wypuści młode pędy.

Róże wielokwiatowe można przycinać od kwietnia do września, a kwitnące raz w roku po zakończeniu kwitnienia.

Kiedy przycinać róże na zimę?



Nie zaleca się przycinania róż jesienią. Powstałe rany nie zdążą zagoić się przed nadejściem przymrozków, które mogą doprowadzić do rozwoju chorób. Przed nadejściem zimy róże potrzebują zabezpieczeń chroniących przed negatywnym wpływem niskich temperatur.

Kiedy przycinać róże pnące?



Różne pnące można przycinać dopiero po upłynięciu 3 lat od posadzenia. W przypadku roślin regularnie kwitnących najlepszym terminem jest wiosna. Niektórzy ogrodnicy nie decydują się na przycinanie róż pozostawiając rośliny w naturalnej formie.

Jeżeli róża nie powtarza kwitnienia, przycinanie należy wykonać raz w roku pozbywając się zniszczonych pędów oraz wystających gałązek. W przypadku rośliny powtarzającej kwitnienie można ograniczyć przycinanie i wykonać zabieg raz na 2-3 lata usuwając najstarsze części.

Jak podlewać storczyki? 5 zasad poprawnej pielęgnacji storczyka Jak podlewać storczyki? 5 zasad poprawnej pielęgnacji storczyka

Kiedy przycinać róże na pniu?



Róże na pniu, tak jak pozostałe, należy przycinać wiosną. Przy grubych pędach do usunięcia zalicza się od 3 do 5 pąków, a w przypadku odmian rabatowych oraz mniejszych od 5 do 7. Warto również wykonać prześwietlenie.

Jak przycinać róże?



Sposób przycinania róż zależy głównie od odmiany rośliny. Uniwersalna zasada wskazuje na konieczność pozbycia się starych, chorych i zniszczonych części. Warto również ograniczyć rozwój pędów krzyżujących się, cienkich i wystających. W sezonie wegetacyjnym należy również pozbywać się kwiatów, które już przekwitły.

Jak przycinać róże wielokwiatowe? Cięcie należy zacząć od pędów chorych i zniszczonych. Pozostałe, grube warto skrócić około 20 cm od gruntu, a mniejsze około 15 cm. Po zabiegu zostaje zazwyczaj od 4 do 6 pędów umożliwiających wzrost kolejnych. Przycinanie róż wielkokwiatowych należy powtarzać co roku.

Sadzenie malin. Kiedy sadzić maliny? Sadzenie malin. Kiedy sadzić maliny?

Cięcie róż rabatowych powinno obejmować wysokość od 20 do 30 cm w przypadku krzewów niskich oraz od 30 do 60 cm przy wysokich.

Róża parkowa nie wymaga czasochłonnych zabiegów. Wystarczy przyciąć pędy krzyżujące się, a co kilka lat również stare i zniszczone. Zaleca się przycinanie pędów o jedną trzecią wysokości.