Kiedy przycinać winogrona? Zwróć uwagę na odmianę, porę roku czy etap rozwoju rośliny. Cięcie to kluczowy element pielęgnacji winorośli, który wpływa na zdrowie oraz jakość i liczbę owoców. Jeżeli nie czujesz się na siłach, skorzystaj ze wsparcia doświadczonego ogrodnika.
Kiedy przycinać winogrona?
Winogrona przycinaj kilka razy w roku.
Kiedy przycinać winogrona?- przedwiośnie i wiosna - obejmuje prace sanitarne polegające na wycięciu pędów uszkodzony, chorych i słabych, kolejno odbywa się cięcie formujące;
- lato - w sezonie owocowania zaplanuj skracanie pędów;
- jesień - przycinanie winogron jesienią dotyczy głównie starszych roślin, które stworzyły długie pędy pominięte przy wiosennym przycinaniu.
Regularne i prawidłowe przycinanie winorośli jest kluczowe dla uzyskania obfitych plonów. Pamiętaj, że każda odmiana winogron ma specyficzne wymagania dotyczące cięcia. Przed przystąpieniem do pracy, zapoznaj się z charakterystyką danej odmiany. Zwróć również uwagę na długość życia rośliny.
Przycinanie róż jesienią. Kiedy przycinać róże na zimę?
Przycinanie winogron jesienią
Najlepszy moment na przycinanie winogron jesienią to czas po opadnięciu liści i przed nadejściem pierwszych przymrozków. Prace przeprowadź maksymalnie w listopadzie. Cięcie zalecane jest głównie w przypadku roślin starszych, które przetrwały już kilka sezonów. Pamiętaj, żeby skoncentrować się na cięciu profilaktycznym nieosłabiającym rośliny w znacznym stopniu.
Zabezpiecz winorośl na zbliżający się okres mrozu. Po przycięciu roślina jest bardziej narażona na negatywny wpływ zimowych warunków atmosferycznych.
Ważne jest, żeby wykonać cięcie przed nadejściem silnych mrozów, ale po pierwszych chłodniejszych dniach, które sygnalizują roślinie koniec sezonu.
Jak przycinać winogrona?
Zacznij do wyboru narzędzi. Potrzebujesz ostrych sekatorów, które będą delikatne dla rośliny i zapobiegną uszkodzeniom pędów. Warto też zdezynfekować narzędzia przed cięciem, żeby uniknąć przenoszenia chorób.
Wyróżnia się trzy rodzaje cięcia:- cięcie sanitarne - polega na usunięciu suchych, martwych, chorych i uszkodzonych pędów,
- cięcie pobudzające - ma na celu pobudzenie rośliny do wytwarzania owoców,
- cięcie formujące - wykonuje się u młodych roślin, żeby nadać im odpowiedni kształt.
Jak przycinać winogrona?Przede wszystkim obcinaj gałązki pod skosem, na wysokości ok. 1,5-3 cm nad pąkiem w stronę przeciwną do niego.
Postaraj się, żeby rana była jak najmniejsza, a w razie konieczności zabezpiecz miejsce, używając maści. Podczas cięcia sanitarnego pozbądź się pędów zbyt długich, starych, chorych, zniszczonych i uszkodzonych. Zwróć również uwagę na zdrętwiałe czopy i przytnij gałązki rosnące w ich pobliżu.
Nawożenie trawnika jesienią. Kiedy stosować nawóz jesienny do trawy?
Cięcie formujące polega na regularnym, corocznym kształtowaniu zaczynając od młodej rośliny. W trakcie pierwszego roku powinny zostać dwa najsilniejsze pędy, a po czasie usuń słabszy. W kolejnym roku skup się na pniu i gałązkach w górnej części. Jeżeli pędy będą rozwijać się szybko, możesz zacząć nadawać roślinie wymagany kształt. Pamiętaj również o stosowaniu podpór.
Zdecyduj, jaki kształt chcesz nadać swoim krzewom, biorąc pod uwagę warunki glebowe, klimatyczne i odmiany winorośli. W trzecim roku życia rośliny zazwyczaj zostaje jeden pęd główny o długości ok. 150 cm oraz kilka pędów bocznych.
Przycinanie nastawione na zwiększenie owocowania skupia się na odmłodzeniu krzewu przez usunięcie części młodych pędów. Z tych, które zostały, powinny wyrosnąć nowe owocujące.