Kiedy siać pomidory? Wysiew pomidorów krok po kroku

kc
30 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 

Wysiew pomidorów do doniczek warto przeprowadzić już wiosną. Sadzenie roślin do gruntu powinno odbywać się nieco później, najlepiej w okolicy maja. Przygotowanie rozsady w domu wymaga kilku prostych kroków, które pozwolą cieszyć się zbiorami. Kiedy siać pomidory? Jak długo rośnie pomidor z nasion? O czym warto pamiętać podczas wysiewu pomidorów?




Najskuteczniejszą metodą na otrzymanie własnych owoców jest uprawianie pomidorów z rozsady. Wysiew pomidorów do gruntu sprawdza się w niektórych, cieplejszych regionach kraju, a także w przypadku ciepłej wiosny. Na Pomorzu pewniejszym rozwiązaniem jest wysiew pomidorów na rozsadę.



Wysiew pomidorów - jaka jest najlepsza odmiana pomidorów?



Przygotuj niezbędne akcesoria, a przede wszystkim nasiona. Na rynku dostępnych jest nawet kilkaset odmian pomidorów. Podczas zakupu zwróć uwagę na jakość nasion. Opakowanie nie powinno mieć śladów wilgoci czy zniszczenia. Często wystarczy jedno, żeby spełnić oczekiwania ogrodników amatorów.

Jaka jest najlepsza odmiana pomidorów? Uwzględnij miejsce, gdzie docelowo trafią nasiona. Do wyboru są przede wszystkim pomidory gruntowe, szklarniowe i tunelowe. Najczęściej dla własnych potrzeb wykorzystuje się pomidory gruntowe.

Kwiaty i sadzonki - Gdańsk, Gdynia, Sopot



Popularne odmiany pomidorów gruntowych:

  • Giant - zapewnia duże owoce, które mogą osiągać masę 200-250 g w intensywnym, czerwonym kolorze, mięsisty i smaczny miąższ,
  • Krakus - intensywny smak i soczystość owoców, gładkie, bez zielonej piętki, owoce o masie 130-200 g,
  • Oxheart - pomidory typu bawole serce, duże owoce pełne delikatnego, ale soczystego miąższu,
  • Koralik - pomidory typu cherry, liczne intensywnie czerwone i kuliste owoce.

Kiedy siać pomidory?



Wysiew pomidorów na rozsadę warto zrealizować wiosną - najlepiej w marcu, maksymalnie do połowy kwietnia. Późniejsze sianie pomidorów może sprawić, że owoce będą mniejsze.

Jak siać pomidory?



1. Wybierz doniczkę

Sianie pomidorów do pojemników wymaga odpowiedniego przygotowania. Niezbędne będą tace wielkokomórkowe, które pozwalają na komfortowe sianie i pielęgnacje roślin. Inne rozwiązanie to tradycyjne doniczki dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Zwróć uwagę na odpowiednią liczbę otworów, które umożliwiają odpływ nadmiaru wody.

2. Wybierz ziemię

Kolejny etap to wybór ziemi, która powinna być przepuszczalna oraz lekka. Skorzystaj z podłoża dedykowanego nasionom.

3. Posiej nasiona

Jak siać pomidory? Wypełnij doniczki ziemią i umieść nasiona na ok. 0,5 - 1 cm i przysyp ziemią. Jeżeli zdecydujesz się na tacę wielkokomórkową zwróć uwagę, żeby jedno nasiono trafiło do jednego otworu. Natomiast w doniczkach odległość musi wynosić minimum 2 cm. Zachowanie odległości pozwoli na prawidłowy wzrost roślin.

Narzędzia ogrodnicze - Gdańsk, Gdynia, Sopot



4. Podlej nasiona

Podlewanie nasion to element, o którym nie należy zapomnieć. Jak często podlewać rozsadę pomidorów? Podłoże powinno być stale wilgotne, ale woda nie może się zatrzymywać. Do podlewania sprawdzi się konewka z sitkiem albo spryskiwacz.

5. Ustaw doniczki w odpowiednim miejscu

Pomidory powinny znaleźć się w miejscu dobrze oświetlonym, np. na parapecie. Promienie słoneczne nie mogą być jednak zbyt intensywne. Zadbaj również o odpowiednią temperaturę, która powinna wynosić około 20-25 stopni Celsjusza.



Rozsady pomidorów - kiedy nasiona zaczynają kiełkować?



Nasiona kiełkują po kilku dniach, zazwyczaj po upływie około tygodnia. Temperatura powietrza powinna wynosić około 15-20 stopni Celsjusza. Na czas kiełkowania wpływa m.in. jakość nasion czy wilgotność ziemi.

Nawożenie rozsady pomidorów



Nawożenie rozsady pomidorów nie jest konieczne. W większości przypadków wystarczy zapewnienie odpowiednich warunków glebowych, nawodnienia oraz oświetlenia.

Sadzenie malin. Kiedy sadzić maliny? Sadzenie malin. Kiedy sadzić maliny?

Pikowanie pomidorów - kiedy pikować siewki pomidorów?



Pikowanie pomidorów polega na przesadzeniu nasion, które wykiełkowały obok siebie. Wykonanie pracy jest niezbędne, kiedy kilka nasion trafiło do jednego pojemnika. Kiedy pikować siewki pomidorów? Zazwyczaj należy to zrobić około 3 tygodnie po umieszczeniu nasion w pojemnikach.

Kiedy sadzić pomidory?



Sadzenie pomidorów, czyli przeniesienie nasion po wykiełkowaniu, warto wykonać w drugiej połowie maja. Upewnij się, ze ziemia jest odpowiednio przygotowana na przyjęcie roślin. Powinna zostać przekopana na głębokość od 30 do 50 cm. Pamiętaj również o dodaniu kompostu. Sprawdź również odczyn gleby, który powinien wynosić 5,5-6,5 pH.

Kiedy najlepiej siać warzywa? Kiedy najlepiej siać warzywa?

Jak sadzić pomidory?



Zwróć uwagę na kondycję rozsady pomidorów. Zdrowa ma około 15-30 cm wysokości oraz kilka liści, a także rozwinięty system korzeniowy.

Jak sadzić pomidory? Przygotuj grządki zachowując 35-50 cm odległości między roślinami. Pamiętaj, że korzenie nie powinny być podwinięte. Kolejny krok to przysypanie ziemią. Zadbaj także o przygotowanie podpórek dla roślin, które będą się rozwijać.

Co sadzić obok pomidora?

  • pietruszka,
  • bazylia,
  • fasola karłowa,
  • marchew,
  • czosnek,
  • kalarepa,
  • kukurydza,
  • por,
  • mięta,
  • rzodkiewka,
  • seler,
  • szpinak.

Obok pomidorów nie należy sadzić przede wszystkim ziemniaków i ogórków.
kc