Adwent to czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Chociaż nie jest okresem pokuty, to stanowi dobry moment na refleksję i przygotowanie się do nadchodzących świąt. Adwentowi towarzyszą popularne symbole, takie jak kalendarz, wieniec, lampion czy roratka.
Co to jest adwent?
Adwent to okres liturgiczny w Kościele katolickim, który przygotowuje wiernych do świąt Bożego Narodzenia. Nazwa okresu pochodzi od łacińskiego zwrotu "adventus" oznaczającego przyjście, przybycie. W Polsce ten czas nazywany był kiedyś "przedgodami" czy "czterdziestnicą".
Czas poprzedzający Boże Narodzenie pozwala na duchowe przygotowanie się do obchodów. Wierni mają czas na refleksję oraz przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania.
Kiedy zaczyna się adwent 2024?
Adwent 2024 zaczyna się
1 grudnia w pierwszą niedzielę miesiąca, a kończy 24 grudnia w Wigilię (wtorek).
Ile trwa adwent?
Adwent obejmuje 4 niedziele oraz okres do zmierzchu w Wigilię. W 2024 r. adwent trwa 24 dni. W pierwszą niedzielę zaczyna się nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim.
Adwent 2024: - I niedziela adwentu - 1 grudnia,
- II niedziela adwentu - 8 grudnia,
- III niedziela adwentu - 15 grudnia,
- IV niedziela adwentu - 22 grudnia.
W trakcie adwentu omawiane są teksty liturgiczne przedstawiające losy postaci ze Starego oraz Nowego Testamentu.
Co symbolizują 4 świece adwentowe?
Co niedzielę zapalana jest kolejna świeca na tradycyjnym wieńcu adwentowym.
Świecom przypisuje się symbolikę najczęściej: - I świeca symbolizuje przebaczenie na pamiątkę nieposłuszeństwa i grzechu Adama i Ewy,
- II świeca symbolizuje wiarę na pamiątkę wiary Narodu Wybranego w dar Ziemi Obiecanej,
- III świeca symbolizuje radość na pamiątkę radości króla Dawida związanej z boskim przymierzem,
- IV świeca symbolizuje nadzieję na pamiątkę nauczania proroków zapowiadających nadejście Mesjasza.
Inna symbolika wskazuje, że cztery świece przypominają o podstawowych wartościach - nadziei, pokoju, radości i miłości.
Jakie symbole są używane w adwencie?
Symbole adwentu to przede wszystkim:- wieniec adwentowy - najczęściej wykonywany z zielonych gałązek symbolizujących życie wieczne z umieszczonymi czterema świecami zapalanymi po kolei w kolejne niedziele adwentu;
- roratka - wysoka, biała świeca zapalana podczas roratnich mszy świętych;
- kalendarz adwentowy - popularny zwłaszcza wśród dzieci, pozwala na codzienne odliczanie dni do Bożego Narodzenia, w każdym okienku można znaleźć małe upominki albo słodycze;
- lampion adwentowy - zapalany podczas mszy świętej roratniej, symbolizuje dobre uczynki rozjaśniające grzechy i wskazuje drogę Jezusowi Chrystusowi.
Adwent to czas, kiedy wielu wiernych decyduje się na drobne i większe dobre postanowienia, które pomagają w wewnętrznym przygotowaniu się do nadejścia Bożego Narodzenia.
Czy w adwencie można tańczyć?
Adwent nie jest okresem ścisłej pokuty jak Wielki Post, ale czasem radosnego oczekiwania, który każdy wierny przeżywa na własny sposób. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i zabaw należy zachować przede wszystkim w każdy piątek, a pozostały czas wykorzystać zgodnie z własnymi przekonaniami.
W trakcie adwentu można tańczyć, organizować śluby i wesela czy inne radosne obchody. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie planować wydarzeń w piątek.