List motywacyjny - jak napisać?

27 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Znalazłeś idealną ofertę pracy dla siebie i zastanawiasz się, jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Pracodawca prosi nie tylko o CV, ale również o list motywacyjny i nie wiesz, jak go przygotować? Podpowiadamy, jak napisać list motywacyjny, który zwiększy twoje szanse na zatrudnienie.




Co powinien zawierać list motywacyjny?



Odpowiednio napisany list motywacyjny powinien zawierać: właściwe adresowanie, zwrot grzecznościowy, wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Dobrym pomysłem jest adresowanie listu do konkretnej osoby, a nie do firmy lub działu. Dla pracodawcy będzie to sygnał, że postarałeś się znaleźć osobę, która będzie twoim przełożonym lub która zajmuje się rekrutacją.



Sytuacje, których z całą pewnością powinieneś unikać, to banały i wyświechtane zwroty, stosowane przez wszystkich aplikujących. Unikaj oczywistości - zamiast tego postaraj się zaskoczyć pracodawcę czymś, czego z pewnością nie znalazł w innych listach motywacyjnych.

Pamiętaj o odpowiedniej edycji dokumentu



Nieczytelny, źle wyedytowany list motywacyjny może przekreślić twoje szanse na zatrudnienie - nawet jeśli treść będzie idealnie dopracowana. Jeżeli przygotowujesz list w edytorze tekstowym, postaraj się wybrać najbardziej czytelną czcionkę. Dobrą praktyką jest przygotowywanie listu motywacyjnego w tym samym stylu, co CV - jeśli będą tożsame pod względem czcionki czy użytych szablonów, pracodawca na pewno spojrzy na nie przychylniejszym okiem.

Jak zacząć list motywacyjny?



Już na wstępie powinieneś przykuć uwagę rekrutera lub szefa działu, w którym chciałbyś pracować.

Jedną z najczęściej stosowanych form, używanych jako wstęp w liście motywacyjnym, jest:

W odpowiedzi na ogłoszenie (...) chciałbym zgłosić swoją kandydaturę.

Wyobraź sobie, że rekruter otrzymuje kilkadziesiąt listów z podobnym wstępem. Możesz spróbować się wyróżnić, zaczynając od wymienienia swoich zalet - oczywiście prawdziwych:

Na samym wstępie chciałbym wymienić trzy powody, dla których warto mnie zatrudnić.

W ten sposób na pewno przyciągniesz uwagę rekrutera - szczególnie jeśli wymienisz cechy, na których najbardziej zależy twojemu potencjalnemu pracodawcy.

Rozwinięcie listu motywacyjnego, czyli czas na twoje osiągnięcia



List motywacyjny powinien odnosić się do tego, co pracodawca zawarł w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli masz już doświadczenie na takim stanowisku, koniecznie pochwal się osiągnięciami.

W poprzedniej firmie odpowiadałem za (...). W ciągu sześciu miesięcy udało mi się zwiększyć sprzedaż o (...) %. Wprowadziłem również zmiany, które umożliwiły poprawę (...) o (...).

Jeżeli natomiast nie masz dużego doświadczenia w danej dziedzinie lub nie możesz pochwalić się sukcesami, możesz podkreślić swoje umiejętności oraz gotowość do pracy i rozwoju na danym stanowisku.

Od wielu lat interesuje mnie (...). Chciałbym, aby moja pasja stała się również moją pracą. Posiadam ogromną wiedzę na temat (...), jednak dotychczas wykorzystywałem ją jedynie w czasie wolnym. Praca na stanowisku, na które aplikuję, byłaby nie tylko wielkim krokiem w mojej karierze, ale też spełnieniem marzeń o pracy przy (...).

Jak zakończyć list motywacyjny?



Prośba o pozytywne rozpatrzenie kandydatury czy wyrażenie nadziei na spotkanie podczas rozmowy rekrutacyjnej to standardowe zakończenia listu motywacyjnego. Jeśli chcesz zrobić wrażenie na rekruterze, możesz postarać się przekonać go w inny sposób.

Mam ogromną nadzieję, że uda nam się spotkać. Chętnie opowiem o dodatkowych osiągnięciach, o których nie wspomniałem w liście motywacyjnym i CV. Chciałbym pokazać, w jaki sposób moje umiejętności mogą pomóc Państwa firmie.

Po takim zakończeniu masz spore szanse na to, że rekruter zadzwoni do ciebie i zaprosi cię na spotkanie.

List motywacyjny - jak napisać? Podsumowanie



Jeżeli zadajesz sobie pytanie "list motywacyjny - jak napisać", pamiętaj o najważniejszej zasadzie. Pisząc list, powinieneś skupić się na tym, czego oczekuje rekruter lub ewentualny pracodawca i w jaki sposób możesz pozytywnie go zaskoczyć. Dobrze napisany list motywacyjny może albo zwiększyć, albo całkowicie przekreślić twoje szanse na zatrudnienie - dlatego postaraj się zrobić to w taki sposób, aby rekruter zadzwonił do ciebie tuż po jego przeczytaniu.