Skopiowano

List motywacyjny - jak napisać?

27 lutego 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 

Znalazłeś idealną ofertę pracy dla siebie i zastanawiasz się, jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Pracodawca prosi nie tylko o CV, ale również o list motywacyjny i nie wiesz, jak go przygotować? Podpowiadamy, jak napisać list motywacyjny, który zwiększy twoje szanse na zatrudnienie.
Co powinien zawierać list motywacyjny?Odpowiednio napisany list motywacyjny powinien zawierać: właściwe adresowanie, zwrot grzecznościowy, wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Dobrym pomysłem jest adresowanie listu do konkretnej osoby, a nie do firmy lub działu. Dla pracodawcy będzie to sygnał, że postarałeś się znaleźć osobę, która będzie twoim przełożonym lub która zajmuje się rekrutacją.Sytuacje, których z całą pewnością powinieneś unikać, to banały i wyświechtane zwroty, stosowane przez wszystkich aplikujących. Unikaj oczywistości - zamiast tego postaraj się zaskoczyć pracodawcę czymś, czego z pewnością nie znalazł w innych listach motywacyjnych.

Pamiętaj o odpowiedniej edycji dokumentuNieczytelny, źle wyedytowany list motywacyjny może przekreślić twoje szanse na zatrudnienie - nawet jeśli treść będzie idealnie dopracowana. Jeżeli przygotowujesz list w edytorze tekstowym, postaraj się wybrać najbardziej czytelną czcionkę. Dobrą praktyką jest przygotowywanie listu motywacyjnego w tym samym stylu, co CV - jeśli będą tożsame pod względem czcionki czy użytych szablonów, pracodawca na pewno spojrzy na nie przychylniejszym okiem.

Jak zacząć list motywacyjny?Już na wstępie powinieneś przykuć uwagę rekrutera lub szefa działu, w którym chciałbyś pracować.

Jedną z najczęściej stosowanych form, używanych jako wstęp w liście motywacyjnym, jest:

W odpowiedzi na ogłoszenie (...) chciałbym zgłosić swoją kandydaturę.

Wyobraź sobie, że rekruter otrzymuje kilkadziesiąt listów z podobnym wstępem. Możesz spróbować się wyróżnić, zaczynając od wymienienia swoich zalet - oczywiście prawdziwych:

Na samym wstępie chciałbym wymienić trzy powody, dla których warto mnie zatrudnić.

W ten sposób na pewno przyciągniesz uwagę rekrutera - szczególnie jeśli wymienisz cechy, na których najbardziej zależy twojemu potencjalnemu pracodawcy.

Rozwinięcie listu motywacyjnego, czyli czas na twoje osiągnięciaList motywacyjny powinien odnosić się do tego, co pracodawca zawarł w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli masz już doświadczenie na takim stanowisku, koniecznie pochwal się osiągnięciami.

W poprzedniej firmie odpowiadałem za (...). W ciągu sześciu miesięcy udało mi się zwiększyć sprzedaż o (...) %. Wprowadziłem również zmiany, które umożliwiły poprawę (...) o (...).

Jeżeli natomiast nie masz dużego doświadczenia w danej dziedzinie lub nie możesz pochwalić się sukcesami, możesz podkreślić swoje umiejętności oraz gotowość do pracy i rozwoju na danym stanowisku.

Od wielu lat interesuje mnie (...). Chciałbym, aby moja pasja stała się również moją pracą. Posiadam ogromną wiedzę na temat (...), jednak dotychczas wykorzystywałem ją jedynie w czasie wolnym. Praca na stanowisku, na które aplikuję, byłaby nie tylko wielkim krokiem w mojej karierze, ale też spełnieniem marzeń o pracy przy (...).

Jak zakończyć list motywacyjny?Prośba o pozytywne rozpatrzenie kandydatury czy wyrażenie nadziei na spotkanie podczas rozmowy rekrutacyjnej to standardowe zakończenia listu motywacyjnego. Jeśli chcesz zrobić wrażenie na rekruterze, możesz postarać się przekonać go w inny sposób.

Mam ogromną nadzieję, że uda nam się spotkać. Chętnie opowiem o dodatkowych osiągnięciach, o których nie wspomniałem w liście motywacyjnym i CV. Chciałbym pokazać, w jaki sposób moje umiejętności mogą pomóc Państwa firmie.

Po takim zakończeniu masz spore szanse na to, że rekruter zadzwoni do ciebie i zaprosi cię na spotkanie.

List motywacyjny - jak napisać? PodsumowanieJeżeli zadajesz sobie pytanie "list motywacyjny - jak napisać", pamiętaj o najważniejszej zasadzie. Pisząc list, powinieneś skupić się na tym, czego oczekuje rekruter lub ewentualny pracodawca i w jaki sposób możesz pozytywnie go zaskoczyć. Dobrze napisany list motywacyjny może albo zwiększyć, albo całkowicie przekreślić twoje szanse na zatrudnienie - dlatego postaraj się zrobić to w taki sposób, aby rekruter zadzwonił do ciebie tuż po jego przeczytaniu.