Nowalijki wyróżniają się bogatym smakiem i aromatem. Wiele osób nie wyobraża sobie wiosennego jadłospisu bez świeżych warzyw z polskich upraw. Niektóre nowalijki można z łatwością wyhodować w domowych warunkach. Czy nowalijki są zdrowe? Jakie warzywa pojawiają się na rynku wczesną wiosną?
- Co to są nowalijki?
- Nowalijki - jakie warzywa?
- Nowalijki - pomidory
- Nowalijki - rzodkiewka
- Nowalijki - botwina
- Nowalijki - szczypior
- Nowalijki - szczaw
- Uprawa nowalijek - kiedy sieje się nowalijki?
Co to są nowalijki?
Nowalijki to warzywa pojawiające się wczesną wiosną po raz pierwszy w sezonie. Wczesne nowalijki dostępne są od marca do maja, a zbiory pochodzą ze szklarni. Kolejne, pochodzące z upraw gruntowych, pojawiają się pod koniec maja i w czerwcu. Wiele osób decyduje się na samodzielne wyhodowanie nowalijek, np. na własnym parapecie.

Obecnie świeże warzywa dostępne są przez cały rok. Międzynarodowa wymiana handlowa czy rozwój nowych technologii w rolnictwie sprawiły, że na rynku dostępne są niemal wszystkie warzywa i owoce przez cały rok. Wielu klientów zwraca jednak uwagę, że polskie nowalijki wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem i zapachem.
Nowalijki - jakie warzywa?
Warto włączyć nowalijki do codziennego jadłospisu. Świeże warzywa dostarczają witamin i substancji odżywczych czy błonnika pokarmowego. Różnorodność dostępnych produktów sprawia, że łatwo znaleźć warzywa dla siebie.
Nowalijki to m.in.:
- rzodkiewka,
- młoda marchewka,
- sałata,
- pomidory,
- ogórki,
- szczypior,
- natka pietruszki,
- cebula dymka,
- botwina,
- szczaw.
Do nowalijek zalicza się również kiełki, np. rzodkiewki czy lucerny oraz rzeżuchę.
Jak siać rzeżuchę? Rzeżucha - wielkanocny symbol i cenne źródło witamin
Nowalijki - pomidory
Sezon na pomidory zaczyna się już w marcu i trwa przez całe lato. Na początku dostępne są warzywa wyhodowane w szklarniach, a z czasem pojawiają się również pomidory gruntowe. Warzywa bogate są w wapń, potas, żelazo czy magnez oraz witaminy C, K, E czy witaminy z grupy B. Pomidory to również dobre źródło błonnika. Jeden średni pomidor to około 25-30 kcal.
Kiedy siać pomidory? Wysiew pomidorów krok po kroku
Nowalijki - rzodkiewka
Rzodkiewka to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych nowalijek. Pierwsze warzywa z polskich upraw znaleźć można już w marcu, sezon trwa do końca lata, a nawet początku jesieni. Rzodkiewka zawiera m.in. witaminę C, B6, potas, wapń czy kwas foliowy. Oprócz korzeni warto również wykorzystywać liście czy kiełki. Należy do warzyw niskokalorycznych.

Nowalijki - botwina
Botwina to młode liście, łodygi i korzenie buraka ćwikłowego. Kolejne niskokaloryczne warzywo, które jest jadalne w całości. Zawiera witaminę D, A, C, K czy z grupy B, a także błonnik, wapń, magnez czy żelazo. Botwinę można wykorzystać do koktajli, zup czy surówek. Szczyt sezonu wypada w maju i czerwcu.
Nowalijki - szczypior
Szczypior należy do warzyw, które łatwo wyhodować w domowym zaciszu. Intensywny oraz ostry smak sprawia, że często wykorzystywany jest jako dodatek do dań. Zawiera m.in. witaminy C, A, K oraz z grupy B, a także żelazo, potas, sód czy magnez. Szczypiorek w doniczce można uprawiać przez cały rok - wystarczy włożyć (najlepiej kiełkującą) cebulę do doniczki z ziemią, a nawet do szklanki z wodą.

Nowalijki - szczaw
Szczaw pojawia się głównie w maju, a wiele osób decyduje się na samodzielne zbieranie liści. Roślinę można znaleźć również w warzywniakach i na targach. Zawiera m.in. witaminę C, A, E oraz z gruby B, a także potas, żelazo czy wapń. Ze szczawiu najczęściej przygotowuje się tradycyjną zupę z dodatkiem innych warzyw.
Uprawa nowalijek - kiedy sieje się nowalijki?
Terminy siewu warzyw różnią się w zależności od gatunku i konkretnej odmiany. Dokładne informacje na temat tego, kiedy siać i sadzić znajdziemy najczęściej na opakowaniach nasion. Najczęstszy termin to wiosna - początek albo połowa marca.
Wiele nowalijek można uprawiać w skrzyniach. Wnętrze skrzyni należy wyłożyć i przytwierdzić czarną folią, która zabezpieczy drewno przed gniciem. Na dno skrzyni wysypujemy keramzyt lub żwir. Na warstwę drenażu sypiemy odpowiednie podłoże do uprawy warzyw, dodajemy nawozy organiczne. W dnie skrzyni trzeba wyciąć otwory, przez które będzie odpływać nadmiar wody.

Uprawa nowalijek w skrzyniach to m.in.:
- rzodkiewka,
- szczypiorek,
- sałata,
- pietruszka,
- koperek.
Część wiosennych warzyw można wysiewać bezpośrednio do gruntu, a inne wymagają sadzenia z rozsady.
W domowych warunkach warto również wyhodować rzeżuchę. Kiełki rzeżuchy wzrosną w ciepłym i słonecznym miejscu - powinny osiągnąć wysokość ok. 6 cm. Po tygodniu będą gotowe do spożycia. Można wykorzystać jeden z trzech popularnych sposobów - sianie rzeżuchy na wacie albo ligninie, w doniczce albo miseczce.