Nowe mieszkania w Gdańsku. Jak wybrać mieszkanie inwestycyjne?

PK
8 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Inwestowanie w nieruchomości jest popularną formą lokaty oszczędności. Miasta takie jak Gdańsk są doskonałe dla deweloperów, którzy uzupełniają i tak już bogaty rynek nieruchomości w nowe inwestycje deweloperskie. Inwestorów nie brakuje, a nowe mieszkania w Gdańsku schodzą jak świeże bułeczki, gdyż coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania pod wynajem, który ma przynosić dodatkowe zyski przez kolejne lata. Przy zakupie takiej nieruchomości warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią powodzenie. Jak wybrać mieszkanie idealne pod wynajem?







Budżet - ile wydam i ile zyskam?



Zakup mieszkania inwestycyjnego początkowo wiąże się ze sporym wydatkiem, lecz w dłuższej perspektywie ma wiązać się z zyskiem, dlatego też na początku należy dokładnie przemyśleć i zaplanować finanse. Pomocne może okazać się zadanie kilku pytań:

  • ile mogę wydać na zakup nieruchomości?
  • ile mogę przeznaczyć na ewentualny remont lub odświeżenie mieszkania?
  • ile chcę minimalnie uzyskiwać miesięcznie z wynajmu?

Odpowiedzenie na te pytania uświadomi nam realny koszt całego przedsięwzięcia, wskaże różne aspekty i możliwości, a także pomoże ustalić cele finansowe.

Nowe mieszkania w Gdańsku. Jak inwestować w nieruchomości?



Lokalizacja - gdzie?



Lokalizacja jest najważniejszą cechą, warunkującą pozycję nieruchomości na rynku. To ona decyduje o wartości, cenie, jak i atrakcyjności nieruchomości w oczach nabywcy. Zwykle najbardziej pożądane mieszkania inwestycyjne znajdują się w centrum, jak najbliżej głównych punktów w mieście. Ważne jest to, by okolica była dobrze usytuowana pod względem dostępu do komunikacji miejskiej, zaplecza sklepowego, jak i gastronomicznego. W przypadku miast takich jak Gdańsk, oprócz mieszkań w centrum, niezwykle atrakcyjne będą mieszkania zlokalizowane w pasie nadmorskim. Dzielnice, takie jak: Brzeźno, Wrzeszcz, Zaspa, Przymorze, Żabianka czy Jelitkowo, są rajem dla inwestorów, gdyż są one samowystarczalne i dobrze skomunikowane z innymi. Ponadto deweloperzy potrafią ciągle zaskakiwać, wynajdując nowe obszary do zabudowy. W ten sposób nawet w dzielnicach z pozoru w pełni zabudowanych, znaleźć można nowe mieszkania inwestycyjne z rynku pierwotnego, będące towarem niezwykle pożądanym przez inwestorów z całej Polski

Z drugiej strony za atrakcyjne inwestycyjnie można uznać także mieszkania na zamkniętych osiedlach na obrzeżach miasta. Taka rozbieżność wynika z różnych oczekiwań potencjalnych najemców. Inne wymogi będzie miało młode małżeństwo z dzieckiem, a inne grupa studentów I roku. Co więcej, to właśnie na obrzeżach miast znajdziemy najwięcej inwestycji z rynku pierwotnego, bowiem suburbia z roku na rok powiększają się, stwarzając przestrzeń dla nowych nieruchomości.

Flip mieszkania. Jak zarabiać na rynku pierwotnym w Gdańsku? Flip mieszkania. Jak zarabiać na rynku pierwotnym w Gdańsku?

Grupa docelowa - dla kogo?



Kolejnym krokiem, o którym powinniśmy więc pomyśleć przy zakupie nieruchomości pod inwestycję, jest ustalenie, komu potencjalnie chcielibyśmy ją wynajmować. Ten krok jest niezwykle ważny, ponieważ od niego zależy, na jakie kryteria będziemy zwracać uwagę na późniejszym etapie poszukiwań. Czy ważne będzie sąsiedztwo przedszkoli i lekarzy, czy bliskość uczelni i pubów? O tym zadecyduje grupa docelowa, którą wybierzemy na źródło potencjalnych najemców.

Metraż - małe czy duże?



W przypadku mieszkania inwestycyjnego metraż jest niezwykle ważny. Bezpieczniejszą opcją jest wybór mniejszych mieszkań w granicach 28-45m2, ponieważ zapewniają one nieco wyższą stopę zysku z wynajmu niż mieszkania większe. Nie oznacza to jednak, że tylko takie mieszkania mogą być mieszkaniami inwestycyjnymi. Popularną praktyką wśród studentów jest wspólne wynajmowanie większego mieszkania (np. o powierzchni 50 - 60 m2). Takie rozwiązanie pozwala m.in. na obniżenie kosztów wynajmu. Większe mieszkania (powyżej 60 m2) - podobnie jak domy na wynajem - nie cieszą się na ogół zainteresowaniem ze strony potencjalnych najemców, dlatego lepiej jest celować w mieszkania małe lub średniej wielkości.

Co to jest home staging? Podstawowe informacje i porady





Standard mieszkania - rynek, remont i wykończenie



Podczas poszukiwania mieszkania pod wynajem warto zastanowić się, czy poszukujemy mieszkania w okazyjnej cenie, ale do remontu, mieszkania gotowego do wprowadzenia, niewymagającego remontu, czy mieszkania z rynku pierwotnego w stanie surowym, do urządzenia pod klucz. Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z wymienionych opcji jest najlepsza. To kwestia odpowiedniego dostosowania wyboru do priorytetów i obranej grupy docelowej, dlatego niezwykle ważne jest ich uprzednie ustalenie.
Warto mieć jednak świadomość, że obecnie każda grupa docelowa zwraca mniejszą czy większą uwagę na standard mieszkania.

Nowe mieszkania w Gdańsku. Jak inwestować w nieruchomości?



Opłaty - ukryte koszty



Myślenie o pozostałych opłatach, takich jak czynsz, woda, gaz, które będzie musiał pokryć najemca oprócz kwoty za miesięczny wynajem, należy rozpocząć już na etapie poszukiwań. W sytuacji gdy przez dłuższy czas mieszkanie zostałoby bez najemców, musimy wziąć pod uwagę fakt opłacania rachunków przez właściciela. Warto więc szukać nieruchomości, w których kwota czynszu nie zwala z nóg. Niskie opłaty to także czynnik wpływający na atrakcyjność oferty, co zagwarantuje szybkie znalezienie najemców.

Sprzedaż po latach



Dopełniając temat, nie można zapomnieć o dwóch aspektach wartych rozważenia. Kiedy podczas poszukiwań uda się już wyłonić faworytów, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się nad tym, ile w bliższej lub dalszej przyszłości będzie można zyskać na sprzedaży mieszkania lub, z drugiej strony, czy możliwe jest, że w danym mieszkaniu zamieszkam kiedyś ja lub ktoś z mojej rodziny.
PK