Obowiązki najemcy po zakończeniu najmu regulują przepisy ustawy, ale również uzgodnienia stron zawarte w umowie. Dla najemcy kluczowe jest prawidłowe przygotowanie mieszkania do zdania i przeprowadzenie formalności związanych z rozliczeniem. Przed zdaniem mieszkania warto przypomnieć sobie ustalenia i rzetelnie wywiązać się z obowiązków.
Co po zakończeniu umowy najmu?
Umowa najmu może wygasnąć albo zostać rozwiązania przez jedną ze stron. W Kodeksie cywilnym w art. 673 wskazano terminy wypowiedzenia najmu. Zazwyczaj wypowiedzenie musi być złożone na piśmie, zgodnie z wymogami określonymi w umowie lub przepisach prawa.
Co po zakończeniu umowy najmu? Prawa i obowiązki stron reguluje Ustawa
z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Obowiązki wynajmującego mieszkanie. Jakie obowiązki ma właściciel mieszkania?
Podstawa rozliczeń przy zwrocie lokalu to
protokół zdawczo-odbiorczy, który został przygotowany przed wydaniem mieszkania. W dokumencie określono stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń.
Wynajmujący może żądać usunięcia ulepszeń wprowadzonych przez najemcę z naruszeniem art. 6d i przywrócenia stanu poprzedniego, jeżeli nie naruszy to substancji lokalu, albo ulepszenia zatrzymać za zwrotem ich wartości uwzględniającej stopień zużycia według stanu na dzień opróżnienia lokalu.
Poza tym wynajmujący jest zobowiązany zwrócić najemcy kaucję po potrąceniu ewentualnych należności.
Obowiązki najemcy po zakończeniu najmu
Do obowiązków najemcy po zakończeniu najmu zalicza się przede wszystkim:
- opróżnienie lokalu,
- odnowienie i dokonanie obciążających napraw,
- zwrócenie wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego, wymienionych w art. 6b ust. 2 pkt 4, które znajdowały się w lokalu w chwili wydania.
W sytuacji, gdy najemca w okresie najmu dokonał wymiany niektórych elementów wyposażenia, przysługuje mu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy ich wartości między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego opróżnienia. Należne kwoty oblicza się według cen obowiązujących w dniu rozliczenia.
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?
Kiedy najemca musi pomalować mieszkanie?
Najemca powinien pomalować albo wytapetować mieszkanie, ale również zadbać o inne elementy, m.in.:
- naprawę i konserwację podłóg i posadzek, okien i drzwi, wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą, trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowe,
- naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów, osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej czy przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności.
Wszystkie prawa i obowiązki obu stron można znaleźć w Ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Jak wygląda zdanie mieszkania po wynajmie?
Podczas zdania mieszkania wynajmujący sprawdza stan lokalu, porównuje go z tym, który był opisany w protokole zdawczo-odbiorczym, oraz rozlicza ewentualne szkody.
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania zawiera wszystkie informacje dotyczące wyposażenie lokalu oraz stanu technicznego, które strony uznają za ważne. Dokument pozwala na potwierdzenie warunków, a także decyzji podjętych przy zawarciu umowy. Warto wykazać się precyzją podczas przygotowywania protokołu, a nawet zrobić zdjęcia, które zostaną dołączone do umowy jako załącznik.
Kaucja za mieszkanie. Czy kaucja jest zwrotna?
Jak wygląda zdanie mieszkania po wynajmie?
- Sprawdzenie umowy najmu - warto, żeby obie strony przypomniały sobie warunki zawarte w umowie i protokole zdawczo-odbiorczym.
- Wykonanie dokumentacji fotograficznej - zdjęcia będą najlepszym dowodem na stan mieszkania w momencie zdawania.
- Sprawdzenie liczników - woda, prąd, gaz.
- Zwrot kaucji - wynajmujący uwzględnia ewentualne szkody i zwraca kaucje w stosownej wysokości.
Do protokołu warto dołączyć dokumentację fotograficzną obejmującą niektóre elementy, np. zniszczenia mebli czy ścian. W protokole należy szczegółowo opisać ewentualne uszkodzenia czy zarysowania, które z czasem mogłyby stać się powodem sporów między stronami.