Mieszkańcy domów w Osowej mogą cieszyć się nie tylko komfortowymi nieruchomościami i rozwiniętą infrastrukturą, ale również bliskością terenów zielonych. Część budynków położonych jest w bliskim sąsiedztwie zbiorników wodnych, a z okiem domów widać Jezioro Osowskie albo Jezioro Wysockie. Co warto wiedzieć o przyrodzie w Osowej?
Dzielnica leży w północno-zachodniej części Gdańska. Graniczy z Gdynią i Sopotem od północy, gminą Żukowo od zachodu, Matarnią oraz Oliwą od południa i wschodu. Osowa znajduje się blisko Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz jezior - Wysockiego i Osowskiego. Mieszkańcy domów w Gdańsku-Osowa doceniają bliskość i różnorodność terenów zielonych.
Domy w Gdańsku-Osowej z widokiem na jeziora
Domy na sprzedaż w Gdańsku-Osowej blisko Jeziora Wysockiego pozwalają cieszyć się szybkim dostępem do kąpieliska. Jezioro można również obejść malowniczą trasą. Niedaleko znajduje się drugie jezioro - Osowskie. Południowa część jeziora należy do terytorium Gdańska, a od północnej części zaczyna się pas Wzgórz Chwarzczyńskich.
Zarówno Jezioro Wysockie, jak i Osowskie to dobre miejsca dla wędkarzy. W zbiornikach złowić można m.in. okonie, sandacze, liny czy węgorze i szczupaki.
Jezioro Wysockie: - całkowita powierzchnia: 32,3-37,5 ha,
- głębokość maksymalna: 5,9 m,
- rodzaj: rynnowe,
- gatunki ryb: m.in. leszcze, liny i płocie, pojawiają się również szczupaki, okonie, węgorze czy karasie.
Jezioro Osowskie: - całkowita powierzchnia: 29,1 ha,
- głębokość maksymalna: 9 m,
- rodzaj: rynnowe,
- gatunki ryb: m.in. okonie, sandacze, liny czy węgorze.
Jezioro Wysockie posiada bardziej rozwiniętą infrastrukturę rekreacyjną niż Osowskie. Na południowym brzegu znajdującym się na terenie Chwaszczyna mieści się kąpielisko, a nad zachodnią częścią brzegu funkcjonuje szkółka żeglarska oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Szlak Źródła Marii - piesza wędrówka do Gdyni
Szlak pieszy Źródła Marii zaczyna się na terenie Gdańska Osowy, a kończy w Gdyni-Wielkim Kacku. Liczy nieco ponad 10 km, a przejście zajmuje mniej niż 2,5 godziny. Malownicza trasa przedstawia zróżnicowany krajobraz Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na szlaku przechodzi się blisko Jeziora Osowskiego oraz Wysockiego, a także wśród rozległych lasów oraz polan m.in. Końskie Łąki.
W części szlaku należącej do Gdańska znajduje się również najwyższe naturalne wzniesienie na terenie miasta - Góra Studencka o wysokości 180 m n.p.m. Z góry widać panoramę jezior oraz okolic Chwaszczyna. Drugi ważny
punkt na trasie to figurka Matki Boskiej, przy której bije źródełko.
Domy w Osowej - różnorodność terenów zielonych
Osowa znajduje się na Wysoczyźnie Gdańskiej, a tereny są pofałdowane. We wschodniej części graniczącej z Oliwą mieści się wiele miejsc wartych zobaczenia, m.in. Kamień graniczny Wolnego Miasta Gdańska czy Szuwarowy Głaz (Riedstein). W pobliżu na terenie lasów znaleźć można również Uroczysko Stary Ogród, Rezerwat Przyrody Źródliska w Dolinie Ewy oraz Dolina Wielkiej Łąki. Przez lasy prowadzi wiele pieszych i rowerowych ścieżek, np. Zielona Droga, Klukowska Droga, Grzbietowa Droga Owczarniańska, Dolina Czystej Wody.
Mieszkańcy
domów w Osowie w kilka minut mogą znaleźć się wśród różnorodnych terenów zielonych bez względu na porę roku. Latem korzystają z bliskości jezior oraz lasów przynoszących cień i ochłodę. Szlaki piesze sprawdzają się również jako miejsca do spacerowania jesienią i zimą.
W Osowie znajdują się ogrody działkowe, a także wiele parków, m.in.
Park Chirona z malowniczą kładką.
Osowa ma własny specyficzny
mikroklimat wynikający z położenia na wysoczyźnie oraz z dala od morza. W Osowej lata są cieplejsze o ok. 3 stopnie Celsjusza, a zimy chłodniejsze o ok. 2 stopnie Celsjusza. Częściej dochodzi do burz, a wiatr jest silniejszy.