Fotoradary to urządzenia fotografujące pojazdy, które przekraczają prędkość na danym odcinku drogi. Mandat z fotoradaru to bomba z opóźnionym zapłonem, ponieważ o jego istnieniu kierujący może dowiedzieć się nawet po 180 dniach od zdarzenia. Co zrobić w przypadku otrzymania mandatu z fotoradaru? Jak opłacić mandat z fotoradaru?
Ten fotoradar śledzi 32 auta naraz. Stanął niedaleko Trójmiasta
Jak działają fotoradary?
Fotoradary posiadają wmontowane prędkościomierze, które już z odległości kilkudziesięciu metrów reagują na pojazdy przekraczające prędkość na danym obszarze o co najmniej 10 km/h.
Tego typu urządzenia instaluje się w miejscach szczególnie narażonych na
wypadki związane z przekraczaniem prędkości przez kierowców, po to aby wymusić u kierowców wolniejszą jazdę pod rygorem mandatu.
Fotoradar jest specjalnie kalibrowany, aby reagować na przekroczenie określonej prędkości. W sytuacji gdy zostanie ona przekroczona, urządzenie wykonuje zdjęcie i przesyła je do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), gdzie są one przetwarzane i weryfikowane. Następnie rozpoczyna się proces ujawniania wykroczenia, polegający określeniu właściciela, wskazaniu kierującego i nałożeniu na niego mandatu.
Z jakiej odległości łapie fotoradar?
Fotoradary służą do mierzenia prędkości za pomocą fal wykrywających ruch pojazdu znajdującego się w odległości 10-45 m od urządzenia.
Fotoradary wyposażone są w lampę błyskową, dzięki której możliwe jest wykonywanie zdjęć nawet w nocy.
Kiedy fotoradar robi zdjęcie?
Fotoradar łapie pojazd, jeżeli na monitorowanym odcinku drogi przekracza on prędkośc o 10 km/h oraz znajduje się w odpowiedniej odległości od 45 do 10 m od fotoradaru.
Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?
Każdego roku fotoradary wykonują ponad 2 mln zdjęć, dlatego mandat może może przyjść do właściciela pojazdu nawet
w ciągu 180 dni od dnia popełnienia wykroczenia. Zwykle jednak cały proces trwa kilka tygodni.
Mandaty są wysyłane za pośrednictwem poczty z potwierdzeniem odbioru. Właściciel auta, które znalazło się na zdjęciu, najpierw otrzymuje
wezwanie do wskazania kierującego samochodem, w celu nałożenia mandatu i
punktów karnych na odpowiednią osobę.
Po otrzymaniu pisma musi więc wypełnić oświadczenie dostępne na stronie CANARD, a następnie wysłać je pocztą na wskazany w dokumencie adres. Można to zrobić również przez internet w elektronicznym Biurze Obsługi Klienta CANARD, a także za pośrednictwem profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Gdy deklaracja dotrze już do jednostki
, wystawiany jest mandat na osobę wskazaną w formularzu.
Mandat z fotoradaru możesz dostać mailem
Nie zawsze jednak winny jest właściciel pojazdu - zdarza się, że akurat danego dnia pojazd prowadził inny członek rodziny czy znajomy.
Po otrzymaniu mandatu z fotoradaru możliwe są trzy toki postępowania:
- przyznanie się do winy oraz przyjęcie lub odrzucenie mandatu,
- wskazanie osoby, która prowadziła samochód,
- niewskazanie prowadzącego, przyjęcie lub odmowa opłaty.
Mandat z fotoradaru bez punktów
Jeżeli właściciel pojazdu nie pamięta, kto w danym czasie użytkował auto lub nie chce zdradzić danych tej osoby, może wziąć mandat na siebie. W takim przypadku kwota kary wzrośnie, ale punkty karne nie zostaną wpisane nikomu. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach sprawa może zostać skierowana do sądu.
Jak opłacić mandat z fotoradaru?
Mandat należy uregulować w ciągu 7 dni. Wpłaty można dokonać przez internet, z wykorzystaniem systemów bankowości elektronicznej, na poczcie lub w banku na indywidualny numer rachunku bankowego, który jest widoczny na mandacie.
Uwaga - mandaty z fotoradaru nie mogą być opłacone w I Urzędzie Skarbowym w Opolu, tak jak ma to miejsce w przypadku innych mandatów.
Liście na magnes, które mają... oszukać fotoradary
Jak sprawdzić, czy złapał mnie fotoradar?
Niestety nie ma jednego sprawdzonego sposobu, by dowiedzieć się, czy fotoradar zarejestrował pojazd na zdjęciu. Pewność można mieć jedynie wtedy, gdy otrzymamy zdjęcie do rąk własnych lub kiedy w nocy oślepi nas błysk lampy.