Podwyżki czynszu wywołują wiele emocji. Pamiętaj, że każda zmiana powinna być dobrze przemyślana i uzasadniona. Zbyt duża podwyżka może prowadzić do utraty dobrego najemcy i utrudnić znalezienie nowego.
Czym jest czynsz?
Czynsz ma dwa znaczenia. Po pierwsze, to potoczna nazwa opłaty, którą ponoszą członkowie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Dotyczy udziału w pokryciu różnych wydatków m.in. kosztów zarządzania budynkiem, konserwacji i utrzymania wspólnych obszarów, ubezpieczenia budynku czy też opłaty za usługi zarządcze.
Wspólnota mieszkaniowa. Na czym polega wspólnota mieszkaniowa?
Po drugie, według Kodeksu cywilnego za czynsz uznaje świadczenie pieniężne albo niematerialne regulowane przez najemcę na rzecz wynajmującego lokal.Zasady związane z podwyżkami czynszu jako opłaty za korzystanie z lokalu, reguluje Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, a także przepisy Kodeksu cywilnego.
Podwyżki czynszu
Zgodnie z art. 685 Kodeksu cywilnego wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego dodaje konieczność zachowania terminów wypowiedzenia, który wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy.
Pamiętaj, że wypowiedzenie wysokości czynszu powinno odbyć się na piśmie, inaczej będzie nieważne. W przypadku najmu okazjonalnego właściciel może podwyższyć czynsz wyłącznie zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
Jeżeli w kontrakcie brakuje zapisu zezwalającego na podwyżkę czynszu, właściciel nie może wprowadzić zmian aż do zakończenia umowy.
Kiedy umowa najmu okazjonalnego jest nieważna?
O ile można podnieść czynsz?
Ustawa określa, że jeżeli podwyżka czynszu rocznie przekroczy albo następuje z poziomu
wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu, właściciel na żądanie lokatora musi przedstawić przyczynę podniesienia opłaty i kalkulację.
Uzasadnione przypadki wymienione w przepisach: - podwyżka czynszu nieprzekraczająca w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym,
- właściciel nie uzyskuje przychodów z czynszu albo innych opłat za używanie lokalu na poziomie zapewniającym pokrycie kosztów utrzymania lokalu, jak również zapewniającym zwrot kapitału i zysk,
- właściciel, który oddał lokal do używania na podstawie stosunku prawnego innego niż najem, ustalając składniki kosztów utrzymania lokalu, stosuje przepisy regulujące ten stosunek prawny; do opłat za używanie lokalu właściciel nie zalicza zwrotu kapitału ani zysku, w stosunkach najmu socjalnego lokali zysku nie zalicza się jako jednego ze składników czynszu.
Czynsz za mieszkanie. Co wchodzi w skład czynszu?
Właściciel powinien uwzględnić:1. zwrot kapitału w skali roku na poziomie nie wyższym niż wymienione, aż do ich pełnego zwrotu:
- 1,5% nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu lub
- 10% nakładów poniesionych przez właściciela na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu zwiększające jego wartość użytkową;
2. godziwy zysk.
Podwyżki czynszu mogą odbywać się nie częściej niż co 6 miesięcy.
Brak zgody na podwyżkę czynszu
Zgodnie z przepisami lokator może odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal, z upływem okresu wypowiedzenia albo zakwestionować podwyżkę wnosząc do sądu pozew o ustalenie, że podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości; udowodnienie zasadności podwyżki ciąży na właścicielu. Lokator ma na to 2 miesiące od dnia wypowiedzenia.
Mieszkania bezczynszowe. Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe?
Jak podnieść czynsz?
- Rozmowa z najemcą - zanim podejmiesz decyzję o podwyżce, warto porozmawiać z najemcą. Wyjaśnij mu powody podwyżki, przedstaw konkretne argumenty i spróbuj znaleźć kompromis.
- Pisemne powiadomienie - nawet jeśli przeprowadziłeś rozmowę, konieczne jest pisemne powiadomienie najemcy o podwyżce.
- Terminowość - zawsze przestrzegaj terminów wypowiedzenia określonych w umowie lub Kodeksie cywilnym.
- Profesjonalizm - zachowaj profesjonalizm podczas całego procesu. Unikaj emocjonalnych wypowiedzi i staraj się działać obiektywnie.