Przepisanie domu na jedno dziecko bez zgody drugiego jest w pełni zgodne z prawem. Rodzice mogą dowolnie rozporządzać majątkiem. Warto jednak pamiętać, że niektóre formy przekazania, np. nieruchomości stworzą możliwość roszczenia o zachowek przez pozostałe dzieci, które byłyby powołane do spadku z ustawy.
Czy można przepisać dom tylko na jedno dziecko?
Zgodnie z obowiązującym prawem
możesz przepisać dom tylko na jedno dziecko. Jako rodzic masz możliwość rozporządzania własnym majątkiem w dowolny sposób. Prawo nie wymaga równego dzielenia majątku między wszystkie dzieci.
Przepisanie domu na jedno dziecko bez zgody drugiego - możliwości
Przepisanie domu na jedno dziecko bez zgody drugiego przebiega w taki sam sposób, jak przy jednym dziecku albo braku przeciwwskazań ze strony rodzeństwa.
Do przepisania domu na dziecko można wykorzystać przede wszystkim: - umowę darowizny,
- umowę dożywocia,
- zapis w testamencie.
Rozwiązania różnią się m.in. pod względem terminu przekazania nieruchomości, dodatkowych zabezpieczeń czy formy opodatkowania.
Przepisanie mieszkania na dziecko. Jak przepisać mieszkanie na dziecko?
Przed podjęciem decyzji skonsultuj się z notariuszem lub radcą prawnym. Specjalista pomoże dobrać optymalne rozwiązanie i wyjaśni wszystkie formalności prawne.Jak przepisać dom na jedno z dzieci?
1. Przekazanie domu dziecku w formie darowizny Darowizna cieszy się dużą popularnością wśród rodziców przekazujących dom dziecku - skutkuje natychmiastowym bezpłatnym przekazaniem za życia darczyńcy. W przypadku najbliższych członków rodziny obowiązuje zwolnienie od podatku, ale wyłącznie po dopełnieniu wszystkich formalności.
Obdarowywany musi pamiętać o zgłoszeniu darowizny do urzędu skarbowego bez względu na stopień pokrewieństwa. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy
wartość nie przekracza 36 120 zł. Pod uwagę bierze się majątek otrzymany w ciągu 5 lat od jednej osoby łącznie z darowizny i ze spadku. Zgłoszenie darowizny nie jest konieczne również w sytuacji, gdy obdarowywany otrzymał majątek na podstawie umowy darowizny albo nieodpłatnego zniesienia współwłasności, którą zawarł u notariusza.
Darowizna od rodziców. Jak zgłosić darowiznę od rodziców?
2. Przekazanie domu dziecku w formie umowy dożywocia Rodzic może dokonać przeniesienia własności nieruchomości
w zamian za dożywotnie utrzymania przez dziecko. Zgodnie z Kodeksem cywilnym dziecko powinno przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Umowę dożywocia przygotowuje notariusz. Forma stanowi zabezpieczenie dla zbywcy i pozwala na natychmiastowe przekazanie nieruchomości. Nabywca będzie jednak musiał ponieść koszty związane ze sporządzaniem umowy u notariusza, a także opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.
3. Przekazanie domu dziecku w formie zapisu w testamencie Inne popularne rozwiązanie to
zapis windykacyjny wskazujący, że oznaczona osoba, np. dziecko nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku. Testament musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego.
W przypadku zwykłego zapisu dziecko otrzymuje wyłącznie roszczenie, aby pozostali spadkobiercy zrealizowali postanowienia, np. przekazanie domu. Zapis zwykły może wiązać się z koniecznością wstąpienia na drogę sądową.
Jak przepisać dom bez prawa do zachowku?
Zachowek chroni rodzinę przed sytuacją, w której ktoś zostaje całkowicie pominięty w dziedziczeniu, nawet jeśli jest najbliższym krewnym. Pozwala pogodzić wolę spadkodawcy wyrażoną w testamencie z interesami najbliższych. Zachowek należy się m.in. dzieciom, które uznają, że zostały pokrzywdzone i wysuną roszczenia po śmierci rodzica.
Komu i kiedy należy się zachowek?
Przepisanie domu na jedno dziecko bez zgody drugiego poprzez umowę darowizny albo zapis w testamencie prowadzi do konieczności wypłaty zachowku. Jedynie przy umowie dożywocia nie ma takiej konieczności. Warto pamiętać, że osoba uprawniona do zachowku wysuwa roszczenie dotyczące zapłaty pieniężnej, a nie przekazania części majątku, np. w postaci domu.
Zgodnie z art. 993 przy obliczaniu zachowku uwzględnia się darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę, a nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń.Zasady związane z zachowkiem reguluje Kodeks cywilny.
Kiedy nie trzeba spłacać rodzeństwa?
Zachowek nie należy się osobom, które:
- nie byłyby powołane do spadku z ustawy, np. rodzeństwo rodzica-spadkodawcy,
- odrzuciły spadek,
- zostały wydziedziczone,
- zrzekły się dziedziczenia,
- zostały uznane za niegodne dziedziczenia.
Co oznacza służebność mieszkania w akcie notarialnym?
Osoba sporządzająca testament musi dopełnić formalności i przedstawić przyczyny, jeżeli nie chce, żeby część majątku trafiła do spadkobiercy z ustawy.