Co zrobić, żeby dostać się do Morskiego Oddziału Straży Granicznej?
Jak dostać się do Straży Granicznej? Dzięki przepisom, które właśnie weszły w życie, zainteresowani służbą będą mieli łatwiej. Obowiązuje już bowiem zmieniona procedura postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w SG. Ma zwiększyć efektywność rekrutacji oraz stworzyć możliwości pozyskania do formacji jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom służby. Morski Oddział Straży Granicznej w tym roku ma dla kandydatów 140 miejsc.
- Jak się dostać do Morskiego Oddziału Straży Granicznej? Będzie łatwiej
- Miejsce dla byłych funkcjonariuszy Straży Granicznej
- Wykwalifikowani eksperci i... muzycy w Straży Granicznej
- Ile się zarabia w straży granicznej? Na co może liczyć funkcjonariusz Morskiego Oddziału Straży Granicznej?
- Dla kogo służba w Straży Granicznej?
- Praca w Straży Granicznej. Gdzie szukać informacji o naborze do SG?
Jak się dostać do Morskiego Oddziału Straży Granicznej? Będzie łatwiej
- nie ma odtąd wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej i nie ma egzaminu z języka obcego,
- najważniejsze zmiany sprowadzają się do usprawnienia postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego w stosunku do określonej grupy kandydatów: absolwentów klas mundurowych oraz byłych funkcjonariuszy Straży Granicznej ubiegających się o przyjęcie do służby w SG poprzez stworzenie dogodniejszych warunków dla kandydatów spełniających określone przepisami kryteria, które z punktu widzenia potrzeb służby są istotne i pożądane.
Absolwenci szkół mundurowych w ostatnim roku szkolnym nauczania będą mogli przystąpić do etapu postępowania kwalifikacyjnego, testu sprawności fizycznej, a jego wynik będzie ważny przez 3 lata.
Ponadto będą mieć możliwość realizowania szkolenia zawodowego podstawowego w zakresie uzupełniającym różnice programowe między minimalnym zakresem treści kształcenia a szkoleniem zawodowym podstawowym i co jest nowością - będą przyjmowani do służby w Straży Granicznej w pierwszej kolejności.
Miejsce dla byłych funkcjonariuszy Straży Granicznej
Byli funkcjonariusze SG, jeśli złożą podanie o przyjęcie do służby przed upływem roku od zwolnienia ze służby, nie będą podlegali testowi wiedzy, testowi sprawności fizycznej, badaniu psychologicznemu, badaniu psychofizjologicznemu i postępowaniu sprawdzającemu - jeśli posiadają odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa.
Po upływie roku, lecz nie później niż 5 lat od dnia zwolnienia ze służby, nie będą podlegali testowi wiedzy, testowi sprawności fizycznej i postępowaniu sprawdzającemu - jeśli posiadają poświadczenie bezpieczeństwa.
- Uważamy, że te zmiany usprawnią proces rekrutacji i zachęcą do składania aplikacji - mówi Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. - Priorytet w przyjęciu do służby w naszym oddziale zapewne mają absolwenci szkół mundurowych, osoby z doświadczeniem zawodowym i uprawnieniami (STCV) niezbędnymi do służby na jednostkach pływających, mechanicy do pełnienia służby na jednostkach pływających, a także byli mundurowi posiadający doświadczenie zawodowe zdobyte podczas służby w formacji mundurowej. Oczywiście brak doświadczenia zawodowego nie jest przeszkodą. W Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie oraz ośrodkach szkolenia kandydat na funkcjonariusza zostanie kompleksowo przeszkolony do pełnienia służby.
Co istotne, kandydaci ubiegający się o przyjęcie na stanowisko służbowe, na których są wymagane specjalistyczne kwalifikacje, wykształcenie, uprawnienia, doświadczenie zawodowe lub umiejętności pożądane ze względu na potrzeby kadrowe SG są zwolnieni z testu wiedzy i testu sprawności fizycznej.
Dotyczy to osób posiadających kwalifikacje zawodowe marynarza przydatne do pełnienia służby bezpośrednio na jednostkach pływających Straży Granicznej lub do wykonywania obowiązków służbowych w komendzie oddziału Straży Granicznej niezbędnych do zabezpieczenia prawidłowej realizacji zadań ustawowych Straży Granicznej w zakresie ochrony granicy państwowej na morzu.
Regulacja ta dotyczy również kandydatów z uprawnieniami ratownika wodnego, uprawnieniami do prowadzenia jachtów żaglowych albo motorowych, uprawnieniami do wykonywania prac podwodnych, ale też z wykształceniem w zawodzie muzyk i umiejętnościami gry na instrumencie muzycznym przydatnym do pełnienia służby w orkiestrze.
Oprócz służby na jednostkach pływających można realizować się w wielu specjalnościach w lądowych placówkach SG od Krynicy Morskiej przy granicy z Federacją Rosyjską aż po Szczecin i Świnoujście przy granicy z Niemcami.
Wykwalifikowani eksperci i... muzycy w Straży Granicznej
W szeregach MOSG są eksperci od dokumentów, specjaliści do spraw migracji, przewodnicy psów służbowych i muzycy. MOSG ma bowiem w swojej strukturze orkiestrę, jedną z dwóch w Straży Granicznej, ale jedyną występującą w marynarskich mundurach.
Ile się zarabia w straży granicznej? Na co może liczyć funkcjonariusz Morskiego Oddziału Straży Granicznej?
- Zarobki nowego funkcjonariusza mogą wynosić nawet ponad 6 tys. zł na rękę.
- Funkcjonariusz SG może liczyć również na dodatek na remont mieszkania lub brak mieszkania, pomoc finansową na kupno domu czy mieszkania oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby.
- Każdemu funkcjonariuszowi SG przysługuje ponadto tzw. mundurówka, czyli trzynasta pensja.
- Przysługuje także dofinansowanie do wypoczynku.
Dla kogo służba w Straży Granicznej?
- Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie;
- Osoba nieposzlakowanej opinii;
- Niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
- Korzystająca w pełni z praw publicznych;
- Posiadająca co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;
- Posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której jest gotowa się podporządkować;
- Dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Praca w Straży Granicznej. Gdzie szukać informacji o naborze do SG?
Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronie internetowej oddziału http://www.morski.strazgraniczna.pl w zakładce "Rekrutacja do służby w MOSG".
W Morskim Oddziale Straży Granicznej można kontaktować się z koordynatorami ds. naboru do służby: dla województwa zachodniopomorskiego: tel. 721-960-123, dla pozostałych województw: tel. 797-337-256, 721-961-599; 722-124-116.
Najczęściej zadawane pytania
Miejsca
Opinie wybrane
-
2025-02-01 12:46
Kapral (4)
Niestety zarobki małe jak na Trójmiasto. Po kursie ok 5200 zł na rękę i po zwolnieniu z podatku dochodowego. To jest śmiech nie pensja ! Dyspozycyjność, odpowiedzialnosc, brak wsparcia mieszkaniowego itp. Święta weekendy ... Służba już nie jest atrakcyjna...
- 34 3
-
2025-02-03 15:05
ale kapral to prawie najniższy stopień w slużbach
i tak zarobi więcej niż kierowca autobusu albo pani pracująca przy kasie. Wlaśnie za to że musi być dyspozycyjny dostaje więcej od tamtych.
- 3 1
-
2025-02-01 19:47
W ochronie masz 3100 na reke,i zero socjalu.cos jeszcze chcesz po narzekac? (2)
- 4 4
-
2025-02-03 09:36
P ajacu.W ochronie z licencja 2 stopnia masz takie same kryteria i wymagania jak dla funkcjonariuszy bo pracujesz z bronia.
- 1 0
-
2025-02-03 06:46
Bo do ochrony przyjmujatych, którzy nigdzie się nie nadają.
- 3 3
-
2025-02-01 18:15
(6)
Zastanawiające jest to że 20 lat temu i nawet jeszcze w 2015 roku gdy bylo widac zbliżające sie klopoty na wschodzie obowiązywał limitu wieku.
Komuś ostro zależało aby nie było konkurencji i w konsekwencji sparaliżowało to działanie ważnej służby.
Obecnie emerytura po 25 latach i wynagrodzenie niedające szans na funkcjonowanie na zadawalajacym poziomie w dużym mieście czyni pełnienie w tej czy innej formacji mundurowej mało atrakcyjne.- 27 5
-
2025-02-01 22:28
Nie pasuje to niech walą to prywaciarza
3600 4400 na rękę i nawet jak nic w robocie się nie dzieje to pan manager coś tobie wymyśli. Np mycie odbojnic bo na audyt przyjeżdża prezes z jednostki centralnej
- 7 0
-
2025-02-01 20:16
Zawsze można iść na parkinoowego i pracowaź na zlecenie. (1)
- 5 4
-
2025-02-02 07:57
Na zlecenie to samo czyli ok 21 zl na reke
- 2 0
-
2025-02-01 19:47
A co powiesz na wynagridzenie w ochronie o polowe nizsze czyli ok 3tys na reke??? (2)
- 3 2
-
2025-02-01 22:28
Ochrona to praca dla leśnych dziadkow (1)
Więc wystarczająco zarabiają
- 4 1
-
2025-02-02 07:54
W interwencji lesne dziadki?widze ze nie masz pojecia p ajacu o ochronie
- 0 2
-
2025-02-02 20:53
Wiele komentarzy jest o tym ze slabo placą (4)
Zwracam uwagę że to może być dla np.20 latka pierwsza praca . Nie wydaje mi się żeby kazdy 20 latek mógł zarobić w pierwszej pracy 6000 netto plus 13tka , gratyfikacja urlopową, jakąś nagroda do tego , gwarantowana podwyżka co rok , możliwość awansu noni jednak prestiż munduru . Moim zdaniem bardzo fajna opcja dla młodych .
- 29 1
-
2025-02-05 10:38
mogą i w biedronce bo do 26roku nie płacą podatków.
- 0 0
-
2025-02-04 08:01
Tylko zarobki stoją w miejscu
Na start dostaniesz 6, ale po 20 latach będziesz zarabiać 7 tys. W międzyczasie kredyt, dzieci, dyspozycyjność bez porównania z inną pracą i już nie jest tak atrakcyjnie.
- 2 0
-
2025-02-03 10:01
(1)
całą służbę na wychowawczym i L4, a potem emerytura po 40-ce - można żyć!
- 3 4
-
2025-02-03 18:29
to już takie opowieści z mchu i paproci
- 3 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.