Sadzenie malin. Kiedy sadzić maliny?

Klaudia Cichocka
31 sierpnia 2022 

Kiedy sadzić maliny? Odmiany jesienne malin owocują nawet do pierwszych przymrozków, a prawidłowa pielęgnacja pozwala na plony nawet dwa razy w ciągu roku. Zanim zdecydujesz się na sadzenie malin weź pod uwagę m.in. termin, rodzaj sadzonek, warunki podłoża czy miejsce w ogrodzie.
Kiedy sadzić maliny?Maliny warto sadzić późną jesienią, ewentualnie wczesną wiosną. Wybieraj sadzonki z odkrytymi korzeniami o długości większej niż 10 cm, które szybko ukorzeniają się w glebie. Dobra sadzonka ma również gruby pęd. Zwróć uwagę na odmianę rośliny. Maliny sadzone w domowym ogródku powinny wykazać się dużą odpornością na choroby i zmienne warunki atmosferyczne. W sklepie ogrodniczym oceń, czy na sadzonce nie ma śladów pleśni czy chorób.Kiedy sadzi się maliny? Dobry moment to minimum połowa października, a nawet początek listopada. Niskie temperatury nie są przeszkodą w sadzeniu malin. Rośliny w doniczkach warto sadzić wczesną wiosną.

Jak sadzić maliny?Decydując się na sadzenie malin w ogrodzie zwróć uwagę na miejsce, rodzaj podłoża i odpowiednie odległości między sadzonkami.

 1. Zacznij od sprawdzenia stanu gleby - krzewy dobrze rosną w ziemi lekkiej i przepuszczalnej, wskazane pH to około 6,5, podłoże powinno być stale wilgotne, jeżeli ziemia nie spełnia wymagań warto zastosować nawóz albo naturalny kompost;
 2. Wybierz miejsce - maliny lubią tereny słoneczne i osłonięte od intensywnego wiatru;
 3. Przygotuj dołki zachowując ok. 30 - 40 cm odstępu oraz ok. 1,5 - 2 m odstępu między rzędami;
 4. Sadząc rozprostuj korzenie i ułóż na dnie dołka, zasyp ziemią;
 5. Przygotuj ściółkę, np. z kory sosnowej, która zabezpieczy rośliny;
 6. Podlej posadzone maliny.

Sadzenie malin nie jest wymagające, ale warto zastosować kilka prostych kroków, żeby krzewy przyniosły dorodne owoce.

Kiedy sadzić tulipany? Sadzenie tulipanów jesienią Kiedy sadzić tulipany? Sadzenie tulipanów jesienią

Sadzenie malin - rozstawW jakich odstępach sadzić maliny jesienne? Zachowanie odpowiedniego rozstawu między roślinami to ważny punkt podczas sadzenia - rośliny mają optymalną ilość miejsca do prawidłowego rozwoju. Jak gęsto sadzić maliny?

 • rozstaw między dołkami z sadzonkami - od 30 do 40 cm;
 • rozstaw między rzędami - od 1,5 do 2 m.

Jak sadzić maliny, żeby się nie rozrastały? - przycinanie malinSadzenie malin jesiennych wymaga przycięcia rośliny do wysokości ok. 20 - 30 cm nad glebą - pozwala to na szybszy rozwój krzewu.

Częstotliwość przycinania malin po posadzeniu zależy od kilku czynników, m.in. odmiany rośliny. Odpowiednie cięcie pozwala ograniczyć nadmierne rozwijanie się pędów, usunąć zniszczone i osłabione czy przerośnięte. Cięcie warto zaplanować na wiosnę i jesień.

Jak sadzić czosnek? Jak sadzić czosnek?

Wiosną przycina się maliny, żeby odnowić krzewy tzn. pozbyć się starych i zniszczonych gałęzi oraz pędów bocznych - najlepiej do końca kwietnia. Jesienią przygotowuje się roślinę na zimę usuwając nadmiar młodych pędów. Drugie cięcie warto przeprowadzić jeszcze w sierpniu w przypadku roślin dwuletnich albo w listopadzie - rośliny jednoroczne. Odpowiednie cięcie pozwala nie tylko na rozwój rośliny i lepsze owocowanie, ale również zmniejszenie ryzyka chorób.

Pędy czy gałązki w dobrym stanie możesz wykorzystać na kompost.

Sadzenie malin jesiennych - o czym warto pamiętać? • Od początku warto pamiętać o przygotowaniu palików. Podpory dla roślin umożliwiają prawidłowy wzrost rośliny od wczesnych etapów.
 • Zadbaj o zabezpieczeniu na zimę gatunków, które nie są mrozoodporne. Możesz użyć, np. kory albo trocin.
 • Krzewy wymagają systematycznego podlewania.
 • Maliny jesienne owocują aż do pierwszych przymrozków.
 • Stosuj nawozy mineralne wieloskładnikowe zawierające potas i fosfor.

Co można zrobić z palet? 8 pomysłów na meble z palet nie tylko do ogrodu Co można zrobić z palet? 8 pomysłów na meble z palet nie tylko do ogrodu