Wilgoć w domu pojawia się szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy wiele osób zapomina o podstawowych zasadach związanych z np. wietrzeniem pomieszczeń. Warto wiedzieć, jak pozbyć się wilgoci z domu i co zrobić, żeby nie pojawiła się ponownie.
Dlaczego w domu wychodzi wilgoć?
Wilgoć w domu pojawia się z różnych powodów najczęściej w sezonie jesienno-zimowym.
Dlaczego w domu wychodzi wilgoć?- Brak odpowiedniej wentylacji - ograniczona naturalna cyrkulacja powietrza.
- Wysoki poziom wilgotności - w niektórych pomieszczeniach gromadzi się więcej wilgoci, np. podczas gotowania w kuchni, kąpieli w łazience czy suszenia prania na suszarce w salonie.
- Nieszczelność budynku - uszkodzenia dachu, nieszczelne okna, pęknięcia, szczeliny czy też niewłaściwa izolacja mogą powodować przecieki, które prowadzą do zawilgocenia ścian i sufitów.
- Uszkodzenia instalacji - przeciekające rury lub złączki w ścianach i podłogach mogą powodować zawilgocenie.
- Codzienne nawyki - gotowanie bez włączania okapu kuchennego lub otwierania okien czy brak regularnego wietrzenia może zwiększyć ryzyko pojawienia się wilgoci w domu.
Wilgoć w domu występuje nie tylko w starych budynkach, ale również w nowych obiektach, które powstały np. przy użyciu niskiej jakości materiałów.
Czym grozi wilgoć w domu?
Nadmierna wilgoć w domu prowadzi do:
- pleśni i grzybów - wysoki poziom wilgotności sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, zarówno na powierzchniach, jak i wewnątrz struktur budynku. Pojawiają się na ścianach, suficie, dywanach i innych powierzchniach. Niektóre rodzaje pleśni są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza dla małych dzieci, osób starszych oraz osób z osłabionym układem odpornościowym;
- problemów zdrowotnych - długotrwała ekspozycja na pleśń i grzyby sprzyja rozwojowi alergii, astmy, a nawet poważniejszych chorób układu oddechowego, problemów skórnych czy ogólnemu osłabieniu organizmu;
- nieprzyjemnego zapachu - wilgoć powoduje charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który trudno usunąć;
- uszkodzenia budynku - wilgoć prowadzi do niszczenia obiektów, na których się pojawia, m.in. tynków i tapet na ścianach;
- obniżenia wartości nieruchomości - dom czy mieszkanie, w którym występuje problem z wilgocią, jest znacznie mniej atrakcyjna dla potencjalnych kupców.
Konsekwencje wilgoci w domu wiążą się zarówno z kosztami finansowymi, jak i niebezpieczeństwem dla zdrowia.
Jak pozbyć się wilgoci z domu?
Pozbycie się wilgoci z domu wymaga przede wszystkim znalezienia źródła. Dopiero usunięcie konkretnej przyczyn albo zmiana codziennych nawyków pozwolą na trwałe pozbycie się problemu.
Jak pozbyć się wilgoci z domu?
- Znajdź źródło wilgoci - sprawdź m.in. dach, ściany, okna czy instalacje.
- Usuń przyczynę - jeśli znajdziesz jakieś nieszczelności, natychmiast je napraw, np. uszczelnij okna albo wymień uszkodzone elementy.
- Usuń wilgoć - zastosuj pochłaniacze wilgoci dostępne w sklepach albo zrobione własnoręcznie. W przypadku poważnych problemów zastosuj profesjonalny osuszacz powietrza, który obniża wilgotność względną i pochłania wilgoć. Jeżeli pojawiła się pleśń i grzyby musisz zastosować dedykowane środki chemiczne.
- Zapewnij odpowiednią wentylację - upewnij się, że powietrze może swobodnie przepływać przez kratki wentylacje, okap w kuchni działa właściwie, wywietrz pomieszczenia.
- Utrzymuj odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach - zgodnie z zaleceniami temperatura w sypialni powinna być najniższa i wynosić ok. 16-19 st. Celsjusza. W salonie i pokoju dziecięcym może być nieco cieplej - 18-20 st. Celsjusza w sypialni dziecka i 20-22 st. Celsjusza w salonie.
- Zmień codzienne nawyki - pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń nawet zimą, używaj okapu i pokrywek do gotowania w kuchni, susz pranie na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Pamiętaj, że zwalczanie wilgoci wymaga systematycznego działania. Kombinacja powyższych metod pozwoli skutecznie pozbyć się problemu i stworzyć zdrowe środowisko w domu.
Wilgotność powietrza w domu. Jaka wilgotność w domu?
Co pochłania wilgoć? - domowe sposoby
- Soda oczyszczona - to jeden z najpopularniejszych i najtańszych sposobów na pochłanianie wilgoci w domu. Wystarczy nasypać sodę do miseczek lub woreczków z tkaniny i umieścić blisko miejsc, gdzie gromadzi się wilgoć, np. w szafach, łazience czy kuchni. Soda nie tylko pochłania wilgoć, ale także neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
- Ryż - suche ziarna ryżu efektywnie pochłaniają wilgoć. Wypełnij nim słoiki lub woreczki i umieść w miejscach, gdzie pojawia się wilgoć. Regularnie wymieniaj ryż na suchy.
- Sól kuchenna - sól ma podobne właściwości jak soda oczyszczona. Możesz umieścić ją w miseczkach lub woreczkach i rozstawić w pomieszczeniach.
- Kreda - możesz pokruszyć ją i umieścić w pojemnikach, które następnie rozstawisz w wybranych miejscach.
Optymalna temperatura w domu. Jaka temperatura w domu?
Co zrobić, żeby w domu nie było wilgoci?
Jeżeli chcesz uniknąć negatywnych skutków wilgoci, warto regularnie kontrolować wilgotność powietrza w domu, używając higrometru. Względna wilgotność w domu zależy m.in. od
temperatury w domu zimą oraz w pozostałych porach roku. Zdolność powietrza do pochłaniania wody rośnie wraz ze wzrostem temperatury. Optymalną wilgotność na poziomie 50% można otrzymać przy temperaturze od 18 do 24 st. Celsjusza.
Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń nawet jesienią i zimą. Wietrz krótko, ale intensywnie, zamykając w tym czasie grzejniki. Podczas gotowania używaj okapu kuchennego z wyciągiem na zewnątrz. Jeśli musisz suszyć pranie w domu, rób to w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub używaj suszarki bębnowej. W trakcie kąpieli lub prysznica zamykaj drzwi łazienki i uruchamiaj wentylację.
Nawilżacz powietrza - pomaga czy szkodzi? Czy warto mieć nawilżacz powietrza?
Nie zasłaniaj grzejników, żeby nie zaburzać cyrkulacji w pomieszczeniach.