Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie?

Z pewnością wiele osób stanęło kiedyś przed trudnym wyborem, jakim jest zakup lokalu mieszkalnego. Zmęczeni wynajmem, mieszkaniem z rodzicami lub współlokatorami zdecydowaliście się na ten poważny krok. Wybór nie jest łatwy. Dom czy mieszkanie? Z pewnością, jedna jak i druga opcja ma dużo zalet. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw przed zakupem, by potem niemile się nie rozczarować. Przede wszystkim dlatego, że zwykle taka decyzja wiąże się z zaciągnięciem kredytu, a przecież nikt z nas nie chce wydawać pieniędzy w błoto. Sprawdź, jakie pozytywne i negatywne strony niosą ze sobą te dwie opcje. Która z nich okaże się lepsza? Dom czy mieszkanie?

Zalety i wady domu

Zdecydowanie największą zaletą domu jest cisza i spokój. Nie trzeba denerwować się na wiecznie hałasujących sąsiadów, którzy imprezują do późnej nocy. Albo odwrotnie, samemu można zapraszać znajomych o dowolnej godzinie, nie przejmując się tym, że może to zakłócać spokój. Jeżeli decydujemy się na zakup domu, zwykle jest on też większy niż standardowe mieszkanie. Gdy pojawią się dzieci, zawsze można dobudować dodatkowe piętro, nie martwiąc się, że zabraknie miejsca. Na terenie wokół domu można urządzić plac zabaw dla dzieci, ogródek, postawić altankę czy zrobić grilla. Wszystko, czego dusza zapragnie. Czy kupić dom czy mieszkanie, na pewno nie będą długo zastanawiali się wszyscy ci, którzy posiadają ukochanego pupila. W domu nie będzie przeszkadzało już nikomu szczekanie psa czy miauczenie kota. Dla samego zwierzęcia to też będzie lepsze. Wystarczy wokół działki postawić ogrodzenie, a nasze zwierzątka będą mogły do woli zażywać świeżego powietrza, zamiast dusić się w mieszkaniu.

Największą wadą domu jest jego cena, jeśli decydujemy się na kupno gotowej nieruchomości lub koszt związany z jego wybudowaniem, gdy sami chcemy o wszystkim decydować. Jeżeli chcemy postawić dom od podstaw, wiąże się to dodatkowo z załatwianiem wielu pozwoleń i procedury zajmują dużo czasu. Co więcej, trzeba kupić grunt pod budowę. Znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej, architekta też nie jest najłatwiejsze. Wszystko to pochłonie mnóstwo pieniędzy. Jeżeli już wybudujemy dom lub postawimy na gotowe rozwiązanie, dojdą do tego wysokie opłaty w sezonie zimowym. Ogrzanie domu jest bardzo kosztowne. Rachunek może przyprawić nas o ból głowy. Kolejną wadą mieszkania w domu są koszty i czas związany z jego utrzymaniem oraz utrzymaniem posesji wokół domu. Jego lokalizacja też może być dla nas sporym problemem. Trzeba pomyśleć o tym już wcześniej, w jaki sposób będziemy dojeżdżać do pracy, a dzieci do szkoły. Dlatego warto zadać to pytanie na etapie planowania – dom czy mieszkanie?

Zalety i wady mieszkania

Plusem mieszkania niewątpliwie jest jego cena. Nawet w dobrze zlokalizowanej części miasta będzie ono dużo tańsze niż kupno domu. Opłaty również będą porównywalnie niższe. Wysprzątanie mieszkania będzie trwało krócej. Z pewnością nasz dojazd do pracy będzie wyglądał również dużo lepiej. W przypadku mieszkania, łatwiej też o jakieś zajęcia dodatkowe dla dzieci, żłobki czy przedszkola. Na peryferiach miasta szybko tego nie znajdziemy.

Największą wadą mieszkania jest brak pewności, że w naszym gniazdku będą panować cisza i spokój. Nie wiadomo, na jakich sąsiadów się trafi. Kłopotliwe może być mieszkanie obok studentów lub rodzin z problemami.

Dom czy mieszkanie? – podsumowanie

Wybór ten z pewnością jest bardzo trudny, jednak wszystko zależy od tego, jakimi jesteśmy ludźmi, jaki tryb życia prowadzimy i na co nas stać. Niektórzy docenią mieszkanie w centrum miasta, a inni wybiorą dom w niewielkiej miejscowości, gdzie będą cieszyć się ciszą. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie: dom czy mieszkanie?