Halloween 2021 - kiedy wypada i imprezy w Trójmieście

Halloween 2021 - kiedy wypada i imprezy w Trójmieście
Halloween 2021 - kiedy wypada i imprezy w Trójmieście
fot. pl.123rf.com

Jedni uwielbiają, inni krytykują za pogański charakter. Nadchodzi Halloween, czyli święto przebieranek i horrorów, ale również zabawy w gronie znajomych. Kiedy jest Halloween 2021? Jaka jest historia święta i gdzie spędzić ostatni wieczór października w Trójmieście?

  1. Kiedy jest Halloween 2021?  
  2. Halloween - historia i zwyczaje 
  3. Halloween w Polsce 
  4. Halloween 2021 w Trójmieście
  5. Za co się przebrać na Halloween 2021?   

Sprawdź, gdzie iść na Halloween

Lampion z wyciętej dyni i kostium upiornej postaci to popularne symbole Halloween. Święto obchodzone w wielu miejscach na świecie dotarło również do Polski i z roku na rok zdobywa coraz więcej sympatyków. 

Halloween obchodzimy w nocy z 31 października na 1 listopada. Co roku święto przypada tego samego dnia. W Polsce odbywa się więc tuż przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Halloween 2021 świętujemy w niedzielę. 

Halloween największą popularnością cieszy się w krajach anglojęzycznych: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii. Dokładne pochodzenie i korzenie święta nie są znane. Najczęściej Halloween łączymy z celtyckimi obchodami zakończenia zbiorów i powitania zimy. Wierzono, że 31 października granica pomiędzy światem żywych, a światem zmarłych zaciera się. Celtowie palili ogniska, które odstraszały złe duchy i przywoływały dobre. Często zakładali czarne stroje i maski. Wielu historyków wiąże halloweenowy zwyczaj przebierania się w niecodzienne kostiumy z celtyckimi obchodami. 

Obecnie Halloween kojarzymy z motywami wampirów, duchów, demonów i wielu innych przerażających postaci, które mają swoje źródło w mitologiach i popkulturze. Halloweenowa dynia z wydrążonym wnętrzem i świeczką w środku to również popularny symbol październikowego święta. 

Najpopularniejszy zwyczaj na Halloween? Zabawa „cukierek albo psikus”, która polega na zbieraniu cukierków w sąsiedztwie. Dzieci przebierają się za ulubionych bohaterów z bajek czy filmów albo wybierają halloweenowy strój czarownicy czy kota. Wypożyczalnie strojów pełne są różnych kostiumów. W towarzystwie dorosłych pukają od drzwi do drzwi i zbierają słodycze. Jeżeli sąsiad nie przygotował łakoci, czeka go mały “psikus”. 

"Cukierek albo psikus" jedna z najpopularniejszych zabaw na Halloween
"Cukierek albo psikus" jedna z najpopularniejszych zabaw na Halloween
fot. pl.123rf.com

Halloween w Polsce świętujemy od lat 90. XX w. Obchody budzą jednak wiele kontrowersji i często postrzegane są przez pryzmat okultyzmu szczególnie wśród Katolików. Wynika to z odmiennego podejścia do tematu śmierci oraz następującej dzień później Uroczystości Wszystkich Świętych. W polskiej tradycji koniec listopada to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem. 

Coraz częściej postrzegamy Halloween z przymrużeniem oka. Wiele osób wykorzystuje noc z 31 października na 1 listopada jako okazję do imprez i spotkań ze znajomymi. Chętnie sięgamy po przebrania na Halloween, malujemy twarze i dobieramy akcesoria do charakteryzacji. Październikowy wieczór to również okazja do różnych zabaw dla dzieci na Halloween w towarzystwie kolorowych kostiumów oraz potraw i przekąsek z dyni.

Dynia w różnych odsłonach. Co oferują trójmiejskie restauracje?

Restauracje, hotele, kluby, a nawet teatry czy kina organizują wydarzenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wśród imprez na Halloween 2021 w Trójmieście znajdują się zabawy taneczne, maratony filmowe, warsztaty kulinarne dla dzieci czy rejs przez Bałtyk z noclegiem na statku. Noc 31 października obfituje w wydarzenie odpowiadające różnym oczekiwaniom. Trójmiejskie lokale planują wydarzenia dopasowane do wieku i zainteresowań. Dzieci wspólnie z rodzicami mogą nauczyć się, jak przygotować dynię albo wybrać zajęcia nawiązujące do przygód Harrego Pottera. Dla dorosłych, którzy nie lubią się bać sprawdzą się kolorowe imprezy na przykład w wersji latino.  

Halloween w Trójmieście to okazja do zabawy, nadrobienia popularnych horrorów czy wypróbowania nowej potrawy z dyni w dobrej restauracji. 

Imprezy Halloween 2021 w Trójmieście. Gdzie się bawić w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?

Na wielu z imprez na Halloween 2021 spotkamy ludzi przebranych za postacie z najgorszych koszmarów. Duchy, zjawy, wampiry, demony… Pomysły wydają się nie mieć końca, a sklepy oferują tysiące różnorodnych kostiumów. Co jednak, jeżeli nie zdążyliśmy z zakupami przez Internet, w galeriach handlowych wszystko wykupione, a wypadła nam niespodziewana impreza? Przebrania na Halloween DIY to szybkie i sprawdzone rozwiązanie również na imprezę dla dzieci. 

Przebranie na Halloween 2021 - wampir
Przebranie na Halloween 2021 - wampir
fot. pl.123rf.com

Halloween 2021 na elektryków - zdjęcia 

Za co się przebrać na Halloween, kiedy masz mało czasu na przygotowanie? 

  • Złodziej 

Załóż koszulkę w czarno-białe paski, czarne spodnie, czapkę i maskę na oczy. Namaluj na materiałowej torbie symbol dolara i... gotowe. 

  • Zombie 

Wybierz białą, wyciągniętą koszulę z długimi rękawami, ciemne spodnie - najlepiej z przetarciami i widocznymi śladami noszenia. Twarz pomaluj białą farbą (albo bardzo jasnym podkładem), a oczy podkreśl czarnym cieniem. 

  • Wampir 

U kobiet sprawdzi się długa, czarna sukienka (im więcej śladów noszenia, tym lepiej), blada twarz, krwiście czerwone usta i ciemne cienie pod oczami. Mężczyźni mogą wybrać garnitur (ta sama zasada - im bardziej zniszczony, tym lepiej). 

Brakuje Ci elementu kostiumu na Halloween? A może nie chcesz przerabiać ulubionej koszuli czy sukienki? Ubrania używane to dobry pomysł na wykorzystanie w przebraniu halloweenowym.