Jak urządzić małe mieszkanie?

Jak urządzić małe mieszkanie?

Ceny mieszkań rosną z roku na rok. W większych miastach wynajem czasami bardzo małej kawalerki oscyluje w granicach 2 tys. zł. Wiele osób, z powodu wysokich cen, musi zadowolić się wynajmem lub zakupem mniejszego mieszkania. Jak urządzić małe mieszkanie? Co zrobić, by wydawało się większe? Czy jest to w ogóle możliwe? Podpowiadamy!

Pomaluj ściany na jasne kolory

Po pierwsze zacznij od najważniejszego, czyli od kolorów ścian, paneli i kafelków. Jasne kolory sprawią, że twoje mieszkanie będzie się wydawało bardziej przestronne. Nie musisz od razu stawiać na biel i czynić swojego gniazdka sterylnym. Czasami wystarczą odcienie beżu czy po prostu pastelowe kolory. Od razu zauważysz różnicę!

Postaw na jasne i kolorowe dodatki

Jasne dodatki nie tylko sprawią, że twoje mieszkanie będzie wydawało się większe, ale także ożywią jego wnętrze. Mogą to być kolorowe poduszki, doniczki na kwiaty czy kolorowe dywaniki. Jeżeli pomieszczenie znajduje się od strony zachodniej, tej mniej słonecznej, jasny kolor jest wręcz pożądany. Pamiętaj jednak, by we wszystkim zachowywać umiar!

Powieś lustra

Lustra mają naprawdę magiczną moc i potrafią zdziałać cuda. Optycznie powiększą nawet najmniejsze korytarzyki czy pokoje. Dlatego warto wyposażyć swoje mieszkanie w szafy z przesuwanymi lustrzanymi drzwiami. Co więcej, lustra można zawiesić dosłownie wszędzie: w sypialni na suficie, w salonie czy w przedpokoju. Nie bój się eksperymentuj. Lustra z designersko zdobionymi oprawami mogą być również ciekawym elementem wystroju wnętrza. Każdy, kto cię odwiedzi, niewątpliwie będzie pod wrażeniem.

Postaw na funkcjonalne meble

Zrezygnuj z meblościanek, PRL-owskich segmentów czy regałów, które zajmują dużo miejsca. Postaw na funkcjonalne meble, które będą ozdobą twojego domu i nie będą zawadzać. Minimalizm w małym mieszkaniu jest wskazany. W sypialni czasem wystarczy łóżko, stolik nocny i szafa z przesuwanymi drzwiami, w której zmieścisz wszystko. Mniej naprawdę znaczy więcej. Pamiętaj o tej wskazówce, jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie.

Wykorzystaj światło

Odpowiednie światło to jedna z najważniejszych rzeczy, o jakie powinny zadbać osoby, które zastanawiają się, jak urządzić małe mieszkanie. Nie staraj się zasłaniać okien ciężkimi zasłonami. Zamiast tego wykorzystaj wpadające światło maksymalnie, jak się da. W tym celu posłużą ci odbijające światło podłogi, białe ściany czy meble na wysoki połysk. Światło odbijające się od lakierowanych powierzchni sprawi, że twoje mieszkanie będzie wydawało się większe. Bardzo dobrym pomysłem będą również lampy, które odpowiednio dobrane, również dodadzą przestrzeni. Zapomnij o żyrandolach i postaw na coś prostego. Czasem kilka mniejszych lamp, może być też lepszym rozwiązaniem od jednego dużego klosza, który swoją wielkością przytłoczy wnętrze. W małym mieszkaniu bardziej wskazane jest oświetlenie sufitowe. Zrezygnuj więc z wielkich żyrandoli, szczególnie tych nisko zamieszczonych.

Pomyśl o swoich potrzebach

Bardzo często podczas aranżowania nowego wnętrza zapominamy o swoich potrzebach. Zamiast stawiać na pierwszym miejscu siebie, kierujemy się głównie modą. Chcemy, żeby było po prostu „ładnie”. Tymczasem powinniśmy odpowiedzieć sobie na wiele ważnych pytań. Gdzie będziemy za kilka lat? Czy w niedalekiej przyszłości pojawi się dziecko? Czy jesteśmy towarzyscy i lubimy zapraszać do siebie znajomych? Czy w salonie przyda się rozkładana kanapa, na której będzie można kogoś przenocować? Na te pytania i wiele innych powinniśmy odpowiedzieć sobie przed każdą kosztowną zmianą, którą chcemy wprowadzić w swoim mieszkaniu. W przypadku małego lokum jest to szczególnie istotne. Dlatego tak ważne jest, by o tym nie zapominać.

Pozbądź się gratów

Warto pozbyć się zbędnych rzeczy, nagromadzonych przez lata. Nie sprawią one, że wasze mieszkanie będzie wyglądało na większe, wręcz odwrotnie. Warto zrobić też porządek w swoich szafach i pozbyć się ubrań, których już nie nosimy, a które mogą przydać się komuś innemu. To uwaga nie tylko do pań. Wszyscy mamy w swoich mieszkaniach drobiazgi, które nie są nam po prostu już potrzebne, a które upychamy w szafach, bo mamy potrzebę "chomikowania". W małym mieszkaniu tym bardziej nie ma na to miejsca. To pierwszy krok, jaki powinniśmy zrobić, przygotowując się do urządzenia naszego nowego małego „M”.

Jak urządzić małe mieszkanie – podsumowanie

Urządzanie małego mieszkania może być trudne, jednak warto potraktować to jako ciekawe wyzwanie. Odpowiednie światło, jasne kolory, stylowe dodatki czy uporządkowanie wnętrza – wszystko to sprawi, że wnętrze będzie wydawało się bardziej przestronne. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie i boisz się, że to niemożliwe, wprowadź zmiany już dzisiaj, a niebawem będziesz cieszyć się pięknym, stylowym wnętrzem.