Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Kupno domu, mieszkania czy działki jest jedną z najpoważniejszych decyzji w życiu. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się stanowi prawnemu interesujących nas nieruchomości. Można to zrobić, zaglądając do księgi wieczystej. Jak znaleźć numer księgi wieczystej? Jest na to kilka sposobów.

Najpierw wykorzystaj informacje dodatkowe

Jeżeli nie znasz numeru księgi wieczystej, interesującej cię nieruchomości, wykorzystaj dodatkowe informacje, które posiadasz. Są to adres administracyjny i numer działki. Muszą to być jednak dane bardzo szczegółowe, zwłaszcza w przypadku numeru działki, której numer składa się z kodu województwa, powiatu i gminy, numeru obrębu ewidencyjnego w gminie oraz numeru działki w obrębie ewidencyjnym. Jeżeli zdobędziemy te informacje, możemy zwrócić się o numer księgi wieczystej do odpowiednich instytucji lub znaleźć go w internecie.

Złóż wniosek w Sądzie Rejonowym

Jak znaleźć numer księgi wieczystej? Jest na to kilka sposób. Po pierwsze możesz udać się do Sądu Rejonowego, do wydziału ksiąg wieczystych i tam złożyć wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej. Robiąc to, musisz wykazać, że przysługuje ci ważny interes prawny i powołać się na właściwe przepisy prawa. Niestety, uzasadnienie, że jest się zainteresowanym kupnem nieruchomości nie zawsze jest podstawą do wydania odpisu.

Udaj się do Starostwa Powiatowego

Informację o numerze księgi wieczystej możesz uzyskać także w starostwie powiatowym. Wystarczy, że udasz się do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej i tam złożysz wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów i budynków. Wszyscy, którzy zastanawiają się, jak znaleźć numer księgi wieczystej, muszą jednak pamiętać, że tak jak w poprzednim przypadku chęć zakupu nieruchomości może okazać się niewystarczającym argumentem.

Skorzystaj z wyszukiwarki

Poszukiwania numeru księgi wieczystej można też zacząć na własną rękę. Posłuży do tego internetowa wyszukiwarka numerów ksiąg wieczystych. W ten sposób szybko i bez wychodzenia z domu możesz odnaleźć to, czego potrzebujesz. Jest to idealne rozwiązanie, dla tych, którzy zastanawiają się, jak znaleźć numer księgi wieczystej bez tracenia cennego czasu i marnowania energii podczas stania w kolejce. Wystarczy wejść na stronę wyszukiwarki, która służy w tym celu. Jedną z nich jest strona ksiegiwieczyste.pl. Działa w bardzo prosty sposób, a pozyskane za jej pomocą dane są w pełni wiarygodne. Jednak i w tym przypadku należy znać adres administracyjny, interesującej nas nieruchomości oraz numer działki. Bez tych informacji, odnalezienie numeru księgi wieczystej, nie jest możliwe.

Podsumowanie

Odnalezienie numeru księgi wieczystej w dzisiejszych czasach nie powinno stanowić dużego problemu. Dzięki temu, że można załatwić to przez internet, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Okazuje się, że wystarczą do tego dwie, proste informacje, takie jak adres administracyjny działki i jej numer. To najważniejsze, co trzeba mieć, gdy zastanawiamy się, jak znaleźć numer księgi wieczystej.