Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania to poważna decyzja – nie bez powodu wiele osób poszukuje odpowiedniej nieruchomości przez długi czas. Należy tutaj zwrócić uwagę na o wiele większą ilość kwestii niż w przypadku poszukiwań mieszkania na wynajem. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania.

Zacznij od dokładnego określenia swoich potrzeb

Przed rozpoczęciem poszukiwań, postaraj się dokładnie określić, jakie powinno być twoje przyszłe mieszkanie. Zależy ci na tym, aby salon był połączony z kuchnią? A może pracujesz w domu i potrzebujesz dodatkowego pokoju, w którym będziesz mógł w spokoju zająć się pracą? Planując zakup mieszkania, postaraj się myśleć długoterminowo. Być może za kilka lat będziesz potrzebował pokoju dziecięcego. Zastanów się również, jak dużego mieszkania potrzebujesz. Wystarczy ci 50 m2, a może wolisz większej przestrzeni – minimum 70 m2? Zrób sobie listę oczekiwań i tego, jakie cechy powinno mieć mieszkanie, a z pewnością bardzo ułatwisz swoje poszukiwania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby, jednak istnieje kilka elementów wspólnych, na które zwracają uwagę wszyscy, którzy planują zakup mieszkania. Oto najważniejsze z nich.

Lokalizacja

Jedną z kluczowych kwestii jest oczywiście lokalizacja. Marzysz o tym, aby mieszkać na obrzeżach miasta i cieszyć się ciszą i spokojem? A może pracujesz w samym centrum i zależy ci na tym, aby nie poświęcać zbyt wiele czasu na dojazdy? Wybierając lokalizację, postaraj się dokładnie określić obszar. Jeśli będzie zbyt zawężony, istnieje spore ryzyko, że nie znajdziesz mieszkania dokładnie w tej lokalizacji. Przed zakupem możesz również poświęcić nieco czasu na zwiedzenie okolicy. Upewnisz się, czy dana lokalizacja ci odpowiada.

Zobacz także:     mieszkanie gdańsk     mieszkanie sopot     mieszkanie gdynia

Jakim budżetem dysponujesz?

Przed rozpoczęciem poszukiwań oceń, jakim budżetem dysponujesz. W ten sposób zawęzisz obszar poszukiwań. Nie staraj się na siłę rozciągać budżetu – jeśli masz do dyspozycji 450 tys. zł, nie przeglądaj mieszkań, których cena przekracza 500 tys. zł. Dzięki temu unikniesz rozczarowań. W przypadku większości portali możesz dokładnie określić swój budżet. Dzięki temu ograniczysz oferty tylko do tych, którym możesz sprostać finansowo.

Mieszkanie – najistotniejsze elementy

Zastanów się nad wszystkimi szczegółami, które dotyczą mieszkania:

  • na której kondygnacji się znajduje,
  • czy pokoje są przechodnie, czy może niezależne,
  • stan mieszkania – czy wymaga dodatkowych nakładów finansowych,
  • usytuowanie mieszkania względem stron świata – dzięki temu będziesz mógł przewidzieć, czy będzie odpowiednio nasłonecznione,
  • jakie są średnie roczne koszty utrzymania mieszkania.

Oczywiście ważnych kwestii jest o wiele więcej. Możesz poprosić o radę osoby, które kupowały już mieszkanie. Jak wiadomo, uczymy się na błędach – z pewnością doradzą ci one, na co powinieneś zwrócić uwagę, a o czym one zapomniały.

O co zapytać przy kupnie mieszkania?

W zależności od tego, czy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, czy też pierwotnego, powinieneś przygotować sobie listę pytań, które zadasz obecnemu właścicielowi lub osobie, która chce sprzedać mieszkanie. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego zapytaj o to, dlaczego mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż, jacy są sąsiedzi, kiedy po raz ostatni przeprowadzany był remont oraz czy okolica jest bezpieczna. Jeśli natomiast oglądasz mieszkanie z rynku pierwotnego, możesz zapytać, czy mieszkania w tej okolicy są popularne lub jaki jest sposób zarządzania nieruchomością wspólną. Pamiętaj jednak, że agentowi nieruchomości zależy przede wszystkim na sprzedaży, dlatego postaraj się być odporny na liczne zalety, o których będzie opowiadał.