Czy można palić liście? Kilkanaście lat temu palenie liści na własnej działce było popularną praktyką, szczególnie na terenach podmiejskich i wiejskich. Warto pamiętać, że przepisy zabraniają palenia resztek roślin, liści czy gałęzi. Osoba, która dopuści się nielegalnej praktyki, musi liczyć się z mandatem lub grzywną.
Czy można palić liście? - przepisy
Kwestie związane ze spalaniem liści reguluje Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Zgodnie z art. 30
nie ma możliwości przetwarzania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami. Dopuszcza się odzysk poza instalacjami lub urządzeniami w przypadku, gdy pozostałości nie są objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. Odpady, takie jak liście czy resztki roślin, są
objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.
Spalanie liści powoduje emisję szkodliwych substancji do atmosfery i niszczenie gleby. Ogień łatwo może się rozprzestrzenić, zagrażając zarówno własnemu mieniu, jak i sąsiadów. Sucha roślinność i zmienne warunki pogodowe zwiększają ryzyko pożaru.
Jak legalnie pozbyć się nietypowych odpadów
Podczas palenia pojawia się dym, który może być uciążliwy dla sąsiadów. Zgodnie z art. 144 właściciel
nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Co grozi za palenie liści?
Za samowolne spalanie gałęzi i liści na działce można otrzymać mandat
do 500 zł lub grzywnę do nawet 5 tys. zł. Wysokość kary zależy od okoliczności zdarzenia.
Kiedy można palić liście i gałęzie na działce?
Palenie liści i gałęzi jest niemożliwe ani na własnej działce, ani na działce ROD. Zgodnie z Regulaminem ROD uchwalonym przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców
działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych.
Wertykulacja trawnika jesienią - kiedy i jak przeprowadzić?
Według przepisów każda działka musi być wyposażona w kompostownik. Ponadto członek Polskiego Związku Działkowców ma obowiązek kompostować odpady pochodzenia organicznego, a w szczególności te pochodzące z części roślin.
Co zrobić z liśćmi?
Liście są odpadem organicznym, który można kompostować lub przekazać do odpowiednich
punktów odbioru, tzn. lokalnego
Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Większość gmin cyklicznie organizuje również odbiory odpadów zielonych. Przygotuj suche liście, gałęzie, skoszoną trawę, kwiat i chwasty.
Do kompostu nie wrzucaj chorych resztek roślin, liści czy gałęzi. Dobrym pomysłem jest ich zakopanie albo oddanie do punktu odbioru odpadów.
Czy można palić ognisko?
Zgodnie z przepisami nie należy wykonywać czynności, które mogą wywołać pożar albo prowadzą do rozprzestrzenienia się ognia w obiektach oraz na terenach przyległych do nich.
Ognisko w ogrodzie. Czy można palić ognisko?
Ognisko w ogrodzie - zabrania się:- rozpalania ognia albo wysypywania gorącego popiołu i żużlu w miejscu grożącym zapaleniem materiałów palnych,
- składowania poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu,
- wykorzystywania otwartego ognia, a także palenia tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych,
- wykonywania czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru (w tym rozniecanie ognia w miejscach niewyznaczonych do tego celu) w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów.
Ognisko w ogrodzie czy na działce jest możliwe pod warunkiem, że nie narusza wymienionych przepisów rozporządzenia. Musisz również zachować odpowiednie środki ostrożności. Decydując się na rozpalenie ogniska w celach rekreacyjnych, upewnij się, że dym nie będzie przeszkadzał sąsiadom.
Ognisko na działce ROD nie jest możliwe. Zabrania tego regulamin Rodzinnych Ogródków Działkowych.