Jak przezimować chryzantemy? Jeżeli planujesz sadzenie roślin kupionych z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych, nie zawsze będzie to możliwe. Upewnij się, że chryzantema kupiona przy cmentarzu nadaje się do sadzenia na wiosnę w ogrodzie. Większość egzemplarzy to rośliny jednoroczne i nie spełniają kryteriów.
Czy chryzantemy można trzymać w domu?
Chryzantemy możesz trzymać w domu, ale musisz pamiętać o ich wymaganiach.
Do prawidłowego wzrostu potrzebują chłodnego, ale równocześnie jasnego miejsca. Nie nadają się do trzymania w ciepłym salonie czy pokoju szczególnie w trakcie sezonu grzewczego. Jeżeli zależy ci na chryzantemach w domu, zdecyduj się na widną piwnicę, ewentualnie osłonięty od wiatru i opadów balkon albo taras.
Jak przyspieszyć kwitnienie chryzantem?
Jak przezimować chryzantemy?
Chryzantemy w doniczkach kupione z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych mogą trafić do gruntu dopiero na wiosnę pod warunkiem, że
wybrana odmiana nadaje się na rabatę. Warto również pamiętać, że większość producentów hoduje rośliny wyłącznie w szklarniach pod zadaszeniem, używając specjalistycznych środków ochronnych i odżywczych, co sprawia, że mogą nie odnaleźć się w naturalnym środowisku po przesadzeniu.
Sprawdź, czy chryzantema nie jest chora, czy nie ma na niej szkodników. Zwróć uwagę na stan korzeni i liści.
Jak przezimować chryzantemy?
- Rośliny w donicach przechowuj w pomieszczeniu z dostępem do światła, ale również niską temperaturą wynoszącą około 4-5 stopni Celsjusza.
- Chryzantemy możesz trzymać np. na balkonie albo na tarasie.
- Chryzantemy zimą powinny być rzadko podlewane.
- Raczej nie sprawdzą się jako kwiaty ozdobne np. do salonu z uwagi na wysoką temperaturę w pomieszczeniach w sezonie grzewczym.
- Wczesną wiosną, czyli w okolicach marca, należy przenieść roślinę do cieplejszego pomieszczenia z intensywnym nasłonecznieniem.
- Zwykle w kwietniu lub maju, możesz przesadzić chryzantemy ponownie na zewnątrz. Przesadź je do gleby ogrodowej lub dużych donic, zapewniając im odpowiednie warunki, takie jak słoneczne stanowisko i dobrze drenowana gleba.
Nigdy nie decyduj się na sadzenie roślin w listopadzie z uwagi na ryzyko przymrozków.
Co zrobić z chryzantemami po Wszystkich Świętych?
Po Uroczystości Wszystkich Świętych chryzantemy można wykorzystać na kilka sposobów zależnie od ich kondycji i rodzaju - cięte lub doniczkowe.
Co zrobić z chryzantemami w doniczce? Postępuj zgodnie z zasadami zimowania chryzantem, tzn. okazy w doniczkach trzymaj w widnym pomieszczeniu o niskiej temperaturze, podlewaj regularnie, ale z umiarem.
Na wiosnę możesz posadzić chryzantemę w ogrodzie, jeżeli posiadasz odmianę, która sprawdzi się w tym celu. Co zrobić z chryzantemami ciętymi? Świeżość ciętych chryzantem przedłuży regularne przycinanie łodyg i wymiana wody. Jeśli kwiaty zaczynają więdnąć, można je przeznaczyć na kompost - dostarczą wartości odżywczych dla gleby.
Chryzantemy na cmentarz. Jak wyhodować chryzantemy z cmentarza?
Chryzantemy w doniczkach mogą przetrwać zimę, ale wymagają odpowiedniego podejścia.
Warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko odmianę odmianę, ale również warunki, jakie panowały na cmentarzu, zanim chryzantema została zabrana do domu. Czy obcinać chryzantemy na zimę?
Po zakończeniu sezonu kwitnienia w ciągu jesieni lub wczesnej zimy przytnij chryzantemy do około
15-20 cm nad powierzchnią ziemi.
Jak sadzić chryzantemy do gruntu na wiosnę?
Najlepszy moment na sadzenie chryzantem to czas po ustaniu przymrozków - zazwyczaj w maju. Rośliny preferują przepuszczalną glebę o pH obojętnym. Wybierz miejsce zapewniające wiele słońca, ale równocześnie ochronę przed wiatrem.
Jak sadzić chryzantemy?- Wykop dołki - powinny być na tyle duże, aby swobodnie zmieściły się w nich bryły korzeniowe roślin.
- Umieść sadzonki w dołkach - upewnij się, że szyjki korzeniowe znajdują się na poziomie gleby.
- Obficie podlej - po posadzeniu należy obficie podlać rośliny.
Regularna pielęgnacja i odpowiednie warunki zapewnią bujne kwitnienie chryzantem przez wiele lat.