Kiedy zmienić opony na zimowe?

kc
24 sierpnia 2023 

Kiedy zmienić opony na zimowe? Po wakacjach większość kierowców zastanawia się, w jakim terminie przygotować opony na nadchodzący sezon zimowy. Warto zaplanować wizytę w wulkanizacji w Gdańsku, Gdyni albo Sopocie wcześniej i ominąć kolejki.







Obowiązek opon zimowych w Polsce 2023



Jesienią wielu kierowców zaczyna zastanawiać się, czy jest obowiązek zmiany opon na zimowe. Zgodnie z przepisami kierowcy w Polsce nie muszą wymieniać opon na nowy sezon, ale zarówno inne regulacje, jak i przedstawiciele policji zachęcają do dopasowania ogumienia do warunków panujących na zewnątrz.

Chociaż obowiązek zmiany opon nie istnieje, kierowcy muszą pamiętać o zapisach związanych z odpowiednim stanem opon oraz ich dopasowaniem do pojazdu. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać poziom zużycia - zwłaszcza przed dłuższą podróżą. Jeśli masz wątpliwości co do sprawności, skontaktuj się z profesjonalnym mechanikiem albo serwisem samochodowym, który przeprowadzi dokładną ocenę i doradzi w sprawie wymiany. Pamiętaj, że dbanie o sprawność i dopasowanie opon to kluczowe aspekty bezpiecznej jazdy.

Zmiana opon na zimowe - konieczność?



Zmiana opon na zimowe nie jest wymagana przez prawo, ale zalecana przez większość specjalistów. Zimowe opony są wykonane z mieszanki krzemionkowej zapewniającej elastyczność bieżnika. Zwiększają bezpieczeństwo na drodze szczególnie w trakcie trudnych warunków takich jak opady śniegu, gołoledź, bardzo niskie temperatury czy oblodzenie. Warianty zimowe lepiej trzymają się nawierzchni zmniejszając ryzyko kolizji czy wypadku.



Kiedy zmienić opony na zimowe?



Zgodnie z popularną zasadą zmiana opon na zimowe powinna odbyć się w okresie, kiedy
temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. Część kierowców co roku decyduje się zmieniać opony w październiku, inni czekają aż do pierwszych przymrozków, a nawet śniegu. Zmiana opon zależy od własnej wiedzy i doświadczenia, ale przede wszystkim obserwacji warunków zewnętrznych. Wizyta u wulkanizatora w odpowiednim momencie zapewnia bezpieczeństwo na wypadek niespodziewanych opadów śniegu i pozwala uniknąć długich kolejek, które tworzą się, gdy opad już się pojawi.

Wymiana opon - cena



Cena wymiany opon zależy od kilku parametrów, m.in. rozmiaru i typu felgi - im większa, tym wyższa cena. Pod uwagę należy wziąć również czas w ciągu roku oraz lokalizację. Nieco więcej trzeba zapłacić za usługę związaną z felgą aluminiową. Najdroższa jest wymiana opon na felgach aluminiowych o rozmiarze 22 - 24 cali wraz z wyważeniem.

Ile kosztuje wymiana opon? Pod koniec ubiegłego roku za wymianę opon na zimę trzeba było zapłacić od 90 do 160 zł za komplet w przypadku felg stalowych i średnicy 16 cali. Właściciele felg aluminiowych musieli zapłacić około 10-20 zł więcej.

Czy opony wielosezonowe są bezpieczne? Odpowiadają eksperci z Politechniki Gdańskiej Czy opony wielosezonowe są bezpieczne? Odpowiadają eksperci z Politechniki Gdańskiej

Ile trwa wymiana opon?



Czas oczekiwania na usługę zależy przede wszystkim od momentu w ciągu roku. Ile trwa wymiana opon? Praca wulkanizatora zajmuje zazwyczaj maksymalnie 20-30 minut.

Wymiana opon - pozostałe usługi



Warsztaty wulkanizacyjne oferują również usługi takie jak:

  • naprawa opon spowodowana, np. przecięciem, pęknięciem,
  • przechowywanie opon,
  • wyważenie kół,
  • utylizacja opon,
  • mycie kół i opon,
  • regeneracja, prostowanie felg.

Większość serwisów wulkanizacyjnych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie zapewnia kompleksową obsługę klientów.

Jak przechowywać opony?



Odpowiednie przechowywanie opon wpływa na ich jakość i trwałość. O czym warto pamiętać?

Zacznij od upewnienia się, że opony są czyste i suche. Usuń wszelkie błoto, piasek czy olej, które mogą one negatywnie wpłynąć na gumę podczas przechowywania. Po wyczyszczeniu można wykorzystać kosmetyki zwiększające ochronę.

Duże znaczenie ma miejsce składowania - powinno być suche, bez dostępu do słońca, o stałej oraz niskiej temperaturze. Warto odrzucić piwnicę jeżeli panuje w niej duża wilgoć, ale również miejsca znajdujące się przy źródle ciepła - maksymalna temperatura powinna oscylować w okolicy 25 stopni Celsjusza.

Przygotowanie auta do zimy. Co warto wozić w bagażniku? Przygotowanie auta do zimy. Co warto wozić w bagażniku?

Jak przechowywać opony bez felg? Unikaj wieszania, np. na hakach. Kilkumiesięczne wiszenie może prowadzić do odkształcenia. Często deformacje pojawiają się również przy układaniu opon bez felg jedna na drugiej. Najlepsze rozwiązanie to ustawienie opon pionowo obok siebie.

Pomieszczenie warto systematycznie wietrzyć, a opony obracać co kilka tygodni.

W przypadku opon i felg można wykorzystać haki powieszone np. na ścianie. Inna opcja to ułożenie poziome.

Pamiętaj, że właściwe przechowywanie opon może znacznie przedłużyć ich trwałość i zachować wydajność. Jeśli masz wątpliwości lub specjalne potrzeby dotyczące przechowywania opon, zawsze warto skonsultować się z producentem lub specjalistą w dziedzinie motoryzacji.
kc