Sauna w domu. Jak zbudować saunę?

kc
31 października 2023 

Jak zbudować saunę? Tworzenie obiektu na własną rękę to zaawansowany projekt, który wymaga starannego planowania, odpowiednich narzędzi, materiałów i umiejętności. Warto przemyśleć projekt na początkowym etapie budowy domu czy wykańczania mieszkania. Inna możliwość to budowa sauny ogrodowej. Zastanów się, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej.







Jak zrobić saunę w domu?



Budowa sauny to zaawansowany projekt, który wymaga starannego planowania, odpowiednich narzędzi, materiałów i umiejętności. Najprostszym rozwiązaniem jest kupno gotowej sauny od producenta. Dostępne są w różnych formach i wielkościach, np. sauny w domkach i beczkach. Sauny mogą być również suche albo mokre w zależności od typu konstrukcji. Sporządź dokładne plany sauny, uwzględniając rozmiar, kształt i wyposażenie. Możesz skorzystać z pomocy architekta lub projektanta wnętrz.

Jak zrobić saunę w domu? Przygotuj odpowiednie materiały, m.in.:

  • drewno - najczęściej używa się cedru, świerku skandynawskiego lub sosny, o grubości minimum 12 mm,
  • wełna mineralna do izolacji cieplnej, o grubości około 50-100 mm,
  • piec do sauny,
  • materiały wykończeniowe - m.in. płytki ceramiczne, klej, farba,
  • materiały do stworzenia wentylacji,
  • drzwi - zazwyczaj szklane,
  • kratownica chroniąca przed poślizgiem,
  • siedzisko,
  • oświetlenie.




Przyjmuje się, że sauna w domu powinna mieć minimum 2 metry wysokości. Szczegółowa lista niezbędnych materiałów zależy od rodzaju sauny, konstrukcji czy wielkości pomieszczenia. Warto zastanowić się, które rozwiązanie wybrać. Sauna domowa zazwyczaj wymaga montażu specjalnego pieca, oraz stworzenia przemyślanej wentylacji.

Część osób decyduje się również na umieszczenie kamieni odpowiadających za temperaturę i wilgoć - piec wytwarza ciepło, a kamienie magazynują. Na rynku dostępne są piece elektryczne i piece na drewno. Pierwszy rodzaj lepiej sprawdzi się na własny, domowy użytek - są łatwiejsze w użytku i nie wymagają wiele miejsca.

Jak zrobić saunę w domu? O czym warto pamiętać?

  1. Zacznij od montażu desek na ścianach. Niezbędne są materiały pozwalające na trwałe przymocowanie konstrukcji do ściany. Pamiętaj również o suficie i podłodze, na której np. częściowo albo w całości mogą znajdować się płytki ceramiczne.
  2. Nie zapomnij o przygotowaniu otworów pod lampy.
  3. Zmontuj ościeżnicę z drzwiami.
  4. Zamontuj ławki i elementy wykończeniowe, m.in. kratki wentylacyjne, oświetlenie.
  5. Skonsultuj się z elektrykiem w celu odpowiedniego podłączenia pieca elektrycznego i oświetlenia.
  6. Po zakończeniu budowy przeprowadź testy, aby upewnić się, że sauna działa poprawnie i jest bezpieczna.

Budowa sauny w domu wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności technicznych. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz odpowiednie doświadczenie, skontaktuj się z profesjonalistą lub zatrudnij specjalistę do wykonania zadania.



Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc upewnij się, że sauna spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa.

Inna możliwość to zakup gotowego projektu albo sauny ogrodowej, którą wystarczy ustawić w odpowiednim miejscu.

Jak sauna działa na nasze ciało? Korzyści i przeciwwskazania Jak sauna działa na nasze ciało? Korzyści i przeciwwskazania

Sauna w domu - koszt



Ile kosztuje sauna w domu? Ostateczna kwota zależy od czynników takich jak wielkość i wymiary, rodzaj i moc pieca, jakość drewna czy elementów wyposażenia oraz dodatkowych zabezpieczeń. Szacuje się, że budowa sauny dla 2 osób to koszt około 5-7 tys. zł. Im większa sauna i lepszej jakości materiały, tym większy koszt budowy. Za saunę ogrodową trzeba zapłacić 12-16 tys. zł i więcej.

Sauna w domu - czy warto?



Sauna odpręża i relaksuje, łagodzi napięcia oraz wycisza organizm. Wybierz się na saunę po intensywnym treningu, a zapewnisz mięśniom i stawom odpowiednią regenerację. Wzmacnia organizm, poprawia odporność oraz usuwa toksyny. Pocenie się pozwala pozbyć się z ciała zanieczyszczeń oraz metali ciężkich. Gorące kąpiele to również sposób na przyspieszenie przemiany materii oraz spalania tkanki tłuszczowej.

Ruszył sezon na saunowanie. Najtańsze i najdroższe sauny w Trójmieście Ruszył sezon na saunowanie. Najtańsze i najdroższe sauny w Trójmieście

Regularne wizyty poprawiają jakość skóry, która zyskuje jędrność i elastyczność. Odmładzają oraz wzmacniają skórę całego ciała.

Sauna w domu - koszt utrzymania



Im większa sauna, tym wyższy koszt eksploatacji. Pod uwagę należy wziąć również częstotliwość użytkowania.
kc