Zdolność kredytowa pozwala na skorzystanie z różnych form wsparcia od banku. Mowa tu przede wszystkim o kredytach - gotówkowych czy hipotecznych. Jak obliczyć zdolność kredytową? Jak poprawić zdolność kredytową?
Kondycja trójmiejskiego rynku nieruchomości po II kw. 2024
Co to jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to - najprościej mówiąc - ocena wiarygodności jako kredytobiorcy.
Jest to wskaźnik określający wysokość zobowiązania, jakie będzie w stanie uzyskać i spłacić osoba wnioskująca o kredyt w banku.
Z drugiej strony - ze strony kredytodawcy - jest to maksymalna kwota kredytu, jaką jest skłonny pożyczyć danemu klientowi. Pokazuje ona, jaką sumę zobowiązania wraz z odsetkami jest on w stanie spłacić w uzgodnionym terminie.
Pozytywna ocena wiarygodności jako kredytobiorcy umożliwia zaciągnięcie pożyczki, otrzymanie kredytu hipotecznego, skorzystanie z leasingu, zakup ratalny, a także ustanowienie limitów na karcie kredytowej. Bez odpowiedniej zdolności kredytowej skorzystanie nawet z niewielkiego finansowania od banku będzie niemożliwe.
Można już korzystać z nowych wakacji kredytowych
Jak oblicza się zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa osoby fizycznej jest wyliczana na podstawie jej średniego miesięcznego dochodu netto. Dochód stanowi kwota, która zostaje w budżecie miesięcznym po odjęciu od przychodu powiązanych z nim kosztów (opłat za gospodarstwo domowe czy innych, wcześniejszych zobowiązań finansowych).
Doradztwo finansowe - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Jak banki obliczają zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa obliczana jest przede wszystkim na podstawie przychodu miesięcznego i miesięcznych kosztów życia, jednak każda z instytucji posiada własne algorytmy służące określeniu prawdopodobieństwa, z jakim przyszły potencjalny kredytobiorca będzie w stanie wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania. Procedury w poszczególnych bankach mogą różnić się od siebie, co wiąże się z tym, że nawet jeśli jeden bank nie przyznał kredytu, nie oznacza, że w drugim lub kolejnym się to nie powiedzie.
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Swoją zdolność kredytową można sprawdzić w banku, w BIK, u doradcy kredytowego lub korzystając z kalkulatorów kredytowych dostępnych w sieci.
Jak samodzielnie obliczyć zdolność kredytową?
Żeby samodzielnie obliczyć zdolność kredytową należy zsumować wszystkie stałe miesięczne dochody, a następnie odjąć stałe wydatki takie jak opłaty za wynajem mieszkania, rachunki za media, raty innych zobowiązań, limity na kartach kredytowych i inne.
Przede wszystkim jednak warto wziąć pod uwagę swoją historię kredytową. Jeżeli jest ona pozytywna - w przeszłości nie unikaliśmy spłat, a zobowiązania płaciliśmy w terminie - to znacząco wpłynie na decyzję banku co do przyznania kredytu lub pożyczki.
Jak podnieść zdolność kredytową?
Aby podnieść swoją zdolność kredytową, warto przede wszystkim spłacić poprzednie zobowiązania finansowe, zlikwidować karty kredytowe i zwiększyć okres kredytowania.
Ubiegając się o kredyt hipoteczny, warto uzbierać jak największy wkład własny, gdyż to właśnie on znacząco wpływa na ocenę zdolności przy tym typie kredytu. Co więcej, jeżeli jest taka możliwość, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu wraz z osobą, która poprawi Twoją zdolność kredytową.
Zdolność kredytową da się podnieść na co najmniej kilka sposobów. Inaczej ma się sprawa naprawienia historii kredytowej - jest to o wiele trudniejsze zadanie i potrzeba znacznie więcej czasu, by na nowo zyskać wiarygodność w ocenie banków.