Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Domowe sposoby na mrówki

NZ
25 kwietnia 2023 

Mrówki uważane są za owady pożyteczne dla ekosystemu, dlatego jeśli pojawiają się nielicznie to nie należy się nimi przejmować. Inaczej wygląda sytuacja, gdy mrówek jest bardzo dużo i zaczynają wyrządzać szkody lub przenoszą się do pomieszczeń mieszkalnych. Przed sięgnięciem po szkodliwą chemię, warto wypróbować proste, domowe sposoby, które pomogą skutecznie pozbyć się mrówek. Co na mrówki?

Czy mrówki są pożyteczne?Mrówki odgrywają bardzo ważną rolę w środowisku naturalnym. Do pożytecznych działań zalicza się m.in. spulchnianie i napowietrzanie gleby podczas budowania korytarzy, rozsiewanie niektórych gatunków roślin oraz oczyszczanie trawnika z resztek roślinnych.

Niestety ich działalność może mieć też negatywne skutki w ogrodzie:

  • niszczenie pąków, kwiatów, korzeni, bulw;
  • uszkadzanie owoców;
  • niszczenie trawnika przez budowanie mrowisk;
  • przesuszanie gleby poprzez tworzenie korytarzy (jednocześnie mrówki spulchniają glebę, co jest korzystne);
  • wspomaganie rozwoju i namnażaniu się szkodliwych mszyc.

Co na mrówki?Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na mrówki, takich jak granulaty, trutki pokarmowe i aerozole. Nie są one jednak ekologiczne i wiążą się z wydatkami. Po środki chemiczne warto sięgnąć dopiero wtedy, gdy naturalne sposoby na mrówki okażą się niewystarczające. Domowe sposoby są proste, szybkie i pozwalają wykorzystać to, co większość osób ma pod ręką w kuchni.

Ogród. Jak pozbyć się ślimaków, kretów i mrówek? Ogród. Jak pozbyć się ślimaków, kretów i mrówek?

Domowe sposoby na mrówki - rośliny odstraszające mrówkiPierwszym z domowych sposobów, który można wykorzystać jeszcze zanim pojawią się bardzo liczne kolonie, jest posadzenie roślin odstraszających mrówki. Pomocne są zioła i chwasty.

Do roślin przepędzających mrówki zalicza się:

  • mięta polna, lawenda, tymianek- warto posadzić w kilku miejscach w ogrodzie, gdyż ze względu na swój aromat, mrówki trzymają się z daleka;
  • liście pomidora i wrotycz pospolity- mrówki nie tolerują ich zapachu, więc jednym ze sposobów zastosowania jest wyłożenie ich w miejscach występowania mrówek. Dodatkowo można rozetrzeć liście pomidora w ręku, aby zwiększyć ich wyczuwalność i intensywność;
  • majeranek, pokrzywa, piołun- podobnie jak w przypadku liści pomidora i wrotycza pospolitego, czynnikiem odstraszającym jest zapach. Wyciąg z majeranku czy też sfermentowaną mieszankę pokrzywy z piołunem można wykorzystać do podlewania ścieżek, którymi chodzą owady.

Mrówki nie lubią zapachu mięty, lawendy, tymianku, piołunu, wrotyczu, liści pomidorów i czosnku. Mrówki nie lubią zapachu mięty, lawendy, tymianku, piołunu, wrotyczu, liści pomidorów i czosnku.

Domowe sposoby na mrówki - rozsypanie cynamonuKolejnym skutecznym sposobem na pozbycie się mrówek jest rozsypanie cynamonu dookoła rośliny czy też warzywniku. Cynamon tworzy barierę, którą mrówki będą omijać.

Cynamon dodatkowo ma właściwości dobroczynne dla roślin - zwalcza nalot pleśni na ziemi oraz chroni rośliny przed chorobami grzybowymi i szkodnikami.

Domowe sposoby na mrówki - pułapka z mioduMiód jest produktem, który często ma się w swojej kuchni. Oprócz wykorzystania go do celów kulinarnych, może posłużyć jako pułapka na mrówki. Wystarczy wystawić talerzyk z uwielbianym przez mrówki miodem w miejscu, w którym występują. Gdy się do niego przykleją to nie są już w stanie uciec.

Jak pozbyć się muszek owocówek? Sposoby na muszki owocówki w domu Jak pozbyć się muszek owocówek? Sposoby na muszki owocówki w domu

Domowe sposoby na mrówki - rozsypanie mąki kukurydzianejNastępnym ciekawym i skutecznym sposobem na to, jak pozbyć się mrówek z ogrodu, jest rozsypanie mąki kukurydzianej w miejscach, w których często poruszają się szkodniki. Mrówki zabierają mąkę do mrowiska, a tam się nią posilają. Po zjedzeniu mąka kukurydziana pęcznieje w ich przewodach pokarmowych, a one giną.

Domowe sposoby na mrówki - polanie mrowiska wrzątkiemMrówki można również przepędzić polewając mrowisko wrzątkiem. Jest to szybki sposób na zniszczenie kolonii mrówek. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mrowisko może zostać odbudowane. Zatem tę metodę warto połączyć z przygotowaniem naparu z czosnku, którego zapach odstrasza mrówki i pozwala pozbyć się ich na dłużej.

Przygotowanie takiego roztworu jest niezwykle proste. Wystarczy zalać ok. 75 g ząbków czosnku gorącą wodą i zostawić pod przykryciem na 30 minut. Następnie doprowadzić do wrzenia i wylać na mrowisko.

NZ