Kwiaty na balkon słoneczny. Jakie kwiaty na słoneczny balkon?

Klaudia Cichocka
29 kwietnia 2024 

Kwiaty na słoneczny balkon wypełnią przestrzeń kolorami przez całe lato. Wiele popularnych gatunków kwitnących preferuje silne albo umiarkowane nasłonecznienie, a także nie ma złożonych wymagań dotyczących pielęgnacji. Pamiętaj o regularnym podlewaniu i ciesz się roślinnymi kompozycjami na balkonie. Jakie kwiaty na słoneczny balkon?Jakie kwiaty na słoneczny balkon?Wybierając kwiaty na słoneczny balkon, warto wziąć pod uwagę:

  • wielkość balkonu i ilość miejsca - dobieraj rośliny o odpowiednich rozmiarach,
  • ekspozycję balkonu - niektóre kwiaty preferują słońce przez cały dzień, inne wolą lekkie zacienienie,
  • poziom wilgotności powietrza - niektóre rośliny wymagają regularnego zraszania,
  • własne upodobania - wybieraj kwiaty, które lubisz i które będą sprawiać Ci radość.

Pamiętaj, że o wszystkie kwiaty na balkonie trzeba regularnie dbać - podlewać, nawozić i usuwać przekwitłe kwiaty.

10 kwiatów na balkon - niewymagające, zwisające, wytrzymałe, na słoneczny balkon 10 kwiatów na balkon - niewymagające, zwisające, wytrzymałe, na słoneczny balkon

Kwiaty na balkon słoneczny - pelargoniaKwiaty na balkon słoneczny, takie jak pelargonia, preferują miejsce, które jest osłonięte przed wiatrem. Pielęgnacja opiera się na regularnym podlewaniu. Roślina rozwija się w umiarkowanie wilgotnej glebie. Podlewaj, dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Unikaj jednak przelania, które może prowadzić do gnicia korzeni. Ważne kroki to również nawożenie i przycinanie.

Każda odmiana pelargonii może mieć nieco inny wymagania dotyczące pielęgnacji. Warto więc zapoznać się z zaleceniami dla konkretnej odmiany, którą chcemy uprawiać. Pelargonia kaskadowa zachwyca kolorowymi kwiatami zdobią balkon nawet do jesieni.

Zwisające kwiaty na słoneczny balkon - surfinieSurfinie to popularne zwisające kwiaty na słoneczny balkon. Zachwycają obfitym kwitnieniem, kaskadowymi pędami i bogatą paletą barw. Wymagają słonecznego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej gleby. Należy je regularnie podlewać, zwłaszcza w upalne dni. Ważne jest również nawożenie surfinii nawozem do kwiatów co 2-3 tygodnie. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie mokra, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni.

Kwiaty na bardzo słoneczny balkon - petunieKwiaty na bardzo słoneczny balkon to petunie. Dostępne są w wielu kolorach i dobrze radzą sobie w trakcie suszy. Cenione za obfite kwitnienie zdobią ogrody przez całe lato. Petunie to kwiaty ciepłolubne, które wymagają słonecznego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej gleby. Należy je regularnie podlewać, zwłaszcza w upalne dni. Ważne jest również nawożenie petunii nawozem do kwiatów co 2-3 tygodnie.

Jeżeli chcesz cieszyć się pięknymi i zdrowymi kwiatami, zadbaj również o nawożenie dostosowane do wymagań gatunku. Usuwaj również uschnięte kwiaty.

Niewymagające kwiaty na balkon. Jakie kwiaty na balkon są wytrzymałe? Niewymagające kwiaty na balkon. Jakie kwiaty na balkon są wytrzymałe?

Pachnące kwiaty na słoneczny balkon - werbena zwisającaPachnące kwiaty na słoneczny balkon to m.in. werbena zwisająca. Roślina o drobnych kwiatach, idealna do donic wiszących, amplowanek i skrzynek balkonowych. Jej kaskadowe pędy, obsypane kolorowymi kwiatami, stanowią wspaniałą dekorację tarasów i balkonów. Werbena zwisająca występuje w wielu kolorach, np. czerwonym, białym czy żółtym.

Werbena zwisająca to roślina ciepłolubna, która wymaga słonecznego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej gleby. Należy ją regularnie podlewać, zwłaszcza w upalne dni. Ważne jest również nawożenie werbeny nawozem do kwiatów co 2-3 tygodnie.

Roślina jednoroczna, co oznacza, że kwitnie tylko jeden sezon. Nasiona wysiewa się w marcu lub kwietniu do skrzynek z ziemią. Sadzonki można kupić w kwiaciarniach lub wyhodować z nasion. Werbena zwisająca kwitnie od czerwca do października.

Kwiat na słoneczne stanowisko - lobeliaKwiat na słoneczne stanowisko to również lobelia. Roślina o delikatnych kwiatach w odcieniach niebieskiego, fioletowego, białego lub różowego. Niewielkie rozmiary sprawiają, że świetnie nadaje się do wiszących koszyków. Najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym lub w pełnym słońcu. Jeśli uprawiasz lobelię w pojemnikach, możesz dostosować jej położenie w zależności od wymagań odmiany, ale większość gatunków preferuje umiarkowane oświetlenie.

Lobelia potrzebuje regularnego podlewania - gleba powinna być wilgotna. Dostosowuj częstotliwość podlewania w zależności od warunków atmosferycznych.

Mało wymagające kwiaty na słoneczny balkon - rozchodnikiRozchodniki występują w wielu gatunkach i odmianach. Cieszą się dużą popularnością w ogrodach i na balkonach ze względu na niewielkie wymagania. Dobrze znoszą suszę i upały. Preferują słoneczne stanowiska, ale mogą również rosnąć w półcieniu. Należy je sadzić w przepuszczalnej glebie, np. w mieszance ziemi ogrodowej i piasku.

Nie wymagają częstego podlewania. Należy je podlewać tylko wtedy, gdy ziemia jest całkowicie sucha. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni. Rozchodniki nie wymagają również nawożenia.

5 kwiatów na taras długo kwitnących. Jakie kwiaty kwitną od wiosny do jesieni? 5 kwiatów na taras długo kwitnących. Jakie kwiaty kwitną od wiosny do jesieni?

Kwitnące pnącze na słoneczny balkon - sundavilleSundaville należą do kwitnących pnączy na słoneczny balkon. Egzotyczne pnącza o dużych, efektownych kwiatach i błyszczących liściach tworzą ciekawą kompozycję z innymi roślinami. Kwiaty ciepłolubne, które potrzebują słonecznego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej gleby. Należy je regularnie podlewać, zwłaszcza w upalne dni. Ważne jest również nawożenie sundaville nawozem do kwiatów co 2-3 tygodnie.

Sundaville to pnącza, które wymagają podpór. Po przekwitnięciu należy usunąć przekwitłe kwiaty, aby pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia.

Wytrzymałe kwiaty na słoneczny balkon - nemezjaWytrzymałe kwiaty na słoneczny balkon to także nemezje. Roślina potrzebuje wyłącznie regularnego podlewania, zwłaszcza w upalne dni. Należy również nawozić nemezję nawozem do kwiatów co 2-3 tygodnie. Preferuje słoneczne stanowiska, ale może również rosnąć w półcieniu. Należy ją sadzić w żyznej, przepuszczalnej glebie.

Nemezja to idealna roślina na rabaty, do doniczek i skrzynek balkonowych. Można ją również sadzić w wiszących koszach. Dobrze prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami wiosennymi i stanowi wspaniałą dekorację ogrodów i balkonów. Jej kwitnienie jest obfite i kolorowe, a kwiaty utrzymują się na roślinie przez długi czas.

Kwiaty na balkon słoneczny i wietrzny - werbenaWśród kwiatów na balkon słoneczny i wietrzny warto rozważyć werbenę. Dostępne są różne odmiany, m.in. zwisające dobrze prezentujące się na balkonach. Roślina kwitnie od lipca aż do jesieni. Zdobi balkony i ogrody drobnymi kwiatami w różnych kolorach - czerwonym, białym czy różowym.

Preferuje słoneczne stanowiska i dobrze radzi sobie z delikatnym wiatrem, ale nie jest ona szczególnie odporna na silny wiatr. Długie, delikatne pędy werbeny mogą łatwo łamać się pod wpływem wiatru, co może prowadzić do uszkodzenia rośliny i ograniczenia jej kwitnienia.

Kwiaty wiszące na balkon słoneczny - begonia stale kwitnącaBegonia stale kwitnąca to popularna roślina doniczkowa, ceniona za obfite i długie kwitnienie oraz bogatą paletę barw. Jej kwiaty są małe, ale liczne, a kolorystyka obejmuje biel, róż, czerwień, pomarańcz, żółć i fiolet. Dostępne są również odmiany o różnych kształtach kwiatów, np. proste, faliste lub frędzelkowate.

Begonia stale kwitnąca to roślina ciepłolubna, która wymaga jasnego stanowiska, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Preferuje temperaturę pokojową, czyli około 20-22°C. Należy ją podlewać regularnie, ale umiarkowanie, aby ziemia była stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Ważne jest również nawożenie begonii stale kwitnącej nawozem do kwiatów co 2-3 tygodnie.