Jak wynająć mieszkanie?

27 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Rynek mieszkań w Polsce przeżywa prawdziwy "boom". Za wynajem niedużej kawalerki w Warszawie można zapłacić blisko 2 tys. złotych. Nie dziwi więc fakt, że wynajmujących i mieszkań do wynajęcia przybywa z roku na rok. Wartość takiego mieszkania, kupionego pod wynajem w dużym mieście może się zwrócić nawet w kilkanaście lat. Jest to też dobra inwestycja, która gwarantuje bezpieczeństwo i stały, pewny dochód. Jak wynająć mieszkanie? To pytanie wydaje się banalnie proste, ale takie nie jest. Wielu z nas, zaczynając swoją przygodę z byciem "wynajmującym" popełnia błędy, które mogą okazać się nieprzyjemne w skutkach. Zobacz, jak wynająć mieszkanie i na tym nie stracić.




Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Zadbaj o dokumenty



Brak czasu, roztargnienie sprawiają, że część z nas, wynajmuje mieszkanie tylko na podstawie umowy słownej. Dzieje się tak najczęściej, gdy najemcą jest ktoś nam znany, ale nie tylko. Niestety takie rozwiązanie nie gwarantuje bezpiecznego okresu najmu. W przypadku szkód, trudno też o jakiekolwiek roszczenia, gdyż umowa ta nie ma mocy prawnej.

Wypowiedzenie umowy najmu. Jak napisać i na co zwrócić uwagę?





W umowie powinny znaleźć się podstawowe informacje, tj. data i miejsce zawarcia umowy, dane identyfikacyjne obu stron, czas trwania umowy, opis lokalu, wysokość czynszu i dodatkowych opłat oraz informacje o kaucji. Oprócz tego powinno być tam miejsce na zapisy o warunkach wypowiedzenia umowy oraz prawach i obowiązkach obu stron. Taką umowę w dwóch egzemplarzach podpisują obie strony - wynajmujący oraz najemca lokalu.

Wynajem mieszkania - o czym pamiętać?



Czy można wynająć mieszkanie i na tym nie stracić? Tak, to możliwe! Dołącz do umowy najmu protokół zdawczo-odbiorczy. W ten sposób zabezpieczysz się przed szkodami wynikającymi z użytkowania najemców. Dzięki temu to oni będą ponosić koszty z tym związane. W protokole takim możesz zawrzeć wszystko, co ma dla Ciebie znaczenie. Coraz więcej osób zawiera zapisy np. o stanie płytek w łazience, listew przypodłogowych, gniazdek czy frontów meblowych. Niektórym może wydawać się, że to przesada, ale to różnice w początkowym i końcowym protokole są podstawą do potrącania kaucji.

Jak urządzić mieszkanie na wynajem?



Poznaj swoje prawa i obowiązki podczas wynajmu mieszkania



Aby dobrze wywiązywać się z umowy, nieodłączne jest poznanie swoich praw i obowiązków. Czasem nie do końca jesteśmy świadomi tego, co leży w naszej gestii, a co nie. Warto dowiedzieć się o tym przed podpisaniem jakiegokolwiek porozumienia. O tym jak wynająć mieszkanie, pośrednio informuje nas Ustawa o ochronie praw lokatorów. Reguluje ona kwestie związane m.in. z obowiązkami wynajmującego i najemcy. Możemy się z niej np. dowiedzieć, że za stan techniczny mieszkania, czyli za instalacje elektryczne, gazowe i wodne odpowiada nie kto inny, jak właściciel. Jego obowiązkiem jest też wymiana wadliwych okien czy drzwi.



Jak napisać ogłoszenie o wynajmie mieszkania?



Wydaje się, że przyciągnięcie potencjalnego najemcy jest stosunkowo łatwe. Zwłaszcza w dobie internetu. Tymczasem o szybkim wynajmie mieszkania może decydować wiele rzeczy. Przede wszystkim, kluczowe jest miejsce zamieszczenia ogłoszenia o możliwości wynajmu mieszkania. W dzisiejszych czasach nie warto ograniczać się do tablicy ogłoszeniowej osiedla czy pobliskiego sklepu. Warto do tych staromodnych sposobów ogłoszeń dołożyć te bardziej nowoczesne (np. na Facebooku).

Jak wynająć mieszkanie? - podsumowanie



Przepis na to, jak wynająć mieszkanie, nie jest prosty. Sporządzenie dokładnej umowy pisemnej i przestrzeganie jej warunków sprawią, że zarówno wynajmujący, jak i najemca będą mogli spać spokojnie.