Jak zbudować altanę? Budowa altanty - przepisy, cena, projekt

kc
27 kwietnia 2023 

Budowa altany to dla wielu osób ważny krok w aranżacji ogrodu. Niewielka konstrukcja pozwala schronić się przed deszczem czy słońcem. Największą popularnością cieszą się altany drewniane, które są łatwe w montażu i tańsze w porównaniu do innych rozwiązań. Jak zbudować altanę? Na jaki koszt budowy altany drewnianej trzeba się przygotować?Budowa altany ogrodowej - przepisyCzy trzeba mieć pozwolenie na budowę altanki? Planując konstrukcję warto wiedzieć, że przepisy różnią się w przypadku ogrodów i działek oraz terenów ROD.

Zgodnie z aktualnymi przepisami Prawa budowlanego postawienie wolnostojącej altany o metrażu do 35 m kw. nie wymaga żadnego dokumentu. Natomiast jeżeli konstrukcja będzie większa niż założone 35 m kw. właściciel musi postarać się o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Budowa altany na działce ROD wymaga spełnienia większej liczby kryteriów. Po pierwsze za wolnostojącą altanę uznaje się budynek o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym o powierzchni zabudowy do 35 m kw. i maksymalnej wysokości 5 m (dachy strome) oraz 4 m (dachy płaskie). Do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, pod warunkiem że ich łączna powierzchnia nie jest większa niż 12 m kw. Warto również zapoznać się regulaminem konkretnego ogródka działkowego.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Domowe sposoby na mrówki Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Domowe sposoby na mrówki

Budowa altany - o czym pamiętać?Budowa altany zwykle składa się z kilku etapów, a ostateczny proces zależy od projektu, który wybierzesz. Konstrukcję można stworzyć na kilka sposobów. Największą trwałością, ale i najwyższym kosztem wyróżnia się altana murowana. Inny pomysł to konstrukcja metalowa.

Najwięcej osób decyduje się jednak na altanę wykonaną z drewna - to nie tylko najtańszy, ale również najszybszy sposób na budowę konstrukcji. Wybierz drewno sosnowe albo świerkowe zapewniające odpowiednie parametry do użytkowania w ogrodowych konstrukcjach.

Jak odgrodzić się od sąsiada? Jak odgrodzić się od sąsiada?

Do budowy altany potrzebujesz przede wszystkim:

 • materiału na fundament, np. fundamenty punktowe, stalowe kotwy,
 • drewnianych belek, które wykorzystasz do usztywnienia konstrukcji, a także stworzenia szkieletu dachu ora podłogi,
 • drewnianych słupów, np. kantówek,
 • desek do stworzenia ścian i podłogi,
 • materiału na dach, np. dachówki, gonty bitumiczne albo strzecha ze słomy lub trzciny,
 • preparatu do impregnacji.

Zakres potrzebnych materiałów zależy od konkretnego projektu altany. Zanim wybierzesz się na zakupy zapoznaj się z dostarczonym planem, a jeżeli nie korzystasz z pomocy specjalisty - zastanów się, jak ma wyglądać konstrukcja.

Projekt altany - na co zwrócić uwagę?Wybór projektu altany ogrodowej zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji, stylu i potrzeb użytkownika oraz dostępnej przestrzeni w ogrodzie.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt altany?

 1. Zastanów się, jak chcesz korzystać z altany. Potrzebujesz miejsca do wypoczynku i relaksu, czy może bardziej funkcjonalnej przestrzeni do jedzenia posiłków na świeżym powietrzu? Odpowiedź na proste pytania pomoże Ci wybrać projekt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
 2. Wybierz styl. Altany ogrodowe mogą mieć różne style, od tradycyjnego do nowoczesnego. Wybierz styl najlepiej pasujący do ogrodu i domu.
 3. Zwróć uwagę na wielkość altany. Przed wyborem projektu upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie, aby pomieścić altanę o wymiarach, które Cię interesują.
 4. Zwróć uwagę na materiał. Altany ogrodowe mogą być wykonane z np. drewna, metalu lub tworzywa sztucznego.
 5. Sprawdź proces budowy. Upewnij się, że projekt altany jest wygodny w budowie i dostosowany do Twoich umiejętności i możliwości budowlanych. Jeśli nie czujesz się na siłach, zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Jak zbudować altanę?Podczas budowy altany pamiętaj o bezpieczeństwie. Używaj odpowiedniego sprzętu ochronnego jak rękawice, okulary i kask. Przed rozpoczęciem pracy zapoznaj się z instrukcjami dotyczącymi narzędzi, których będziesz używał.

Jak zbudować altanę?

 1. Wybierz projekt altany - w Internecie znajdziesz gotowe projekty. Inny pomysł to zlecenie zaprojektowanie altany specjalistom. Dobry projekt powinien uwzględniać wymiary, styl, kształt, materiały i wykończenie.
 2. Przygotuj teren - wybierz płaskie i stabilne miejsce. Usuń trawę, korzenie drzew i skały z miejsca, w którym będziesz budować.
 3. Stwórz fundament - jeśli planujesz zbudować duży i trwały domek, musisz stworzyć fundament. Możesz użyć betonowych bloków, krawężników, słupów betonowych lub solidnej belki. Upewnij się, że fundament jest na odpowiedniej wysokości i jest równy. Wybór metody budowy oraz materiałów zależy od Twoich oczekiwań, np. betonowe stopy fundamentowe sprawdzą się w przypadku lekkich konstrukcji.
 4. Zbuduj ramę - zgodnie z projektem, zbuduj ramę altany. Użyj drewna lub metalowych rurek.
 5. Zainstaluj dach - pokryj ramę dachem. Sprawdzi się blacha, gonty, dachówki lub inny materiał w zależności od stylu altany.
 6. Wykończenie - możesz pomalować drewno, dodać podłogę lub ogrodzenie. Wykończenie zależy wyłącznie od Twoich oczekiwań i budżetu.

Pamiętaj również o impregnacji i zabezpieczeniu altany ogrodowej. Wybierz preparaty zapewniające ochronę przed wilgocią oraz czynnikami atmosferycznymi. Impregnaty pozwalają również nadać estetyczny kolor.

Wiosna w ogrodzie. Zleć wykonanie ciężkich prac Wiosna w ogrodzie. Zleć wykonanie ciężkich prac

Koszt budowy altany drewnianejKoszt budowy altany drewnianej zależy od rodzaju i wielkości konstrukcji, wykorzystanych materiałów czy potrzebnych narzędzi. W praktyce decydując się na budowę altany krok po kroku samodzielnie musisz liczyć się z kosztem rzędu minimum kilku tysięcy złotych.

Jeżeli nie masz doświadczenia w budowie konstrukcji ogrodowych od zera, skorzystaj z gotowego rozwiązania. Na rynku dostępne są drewniane altany do samodzielnego złożenia. Otrzymujesz wszystkie niezbędne elementy oraz instrukcję montażu w jednym zamówieniu. Drewniana altana kosztuje od 3 do 10 tys. zł.

Budowa altanki - znajdź specjalistęMasz pomysł na budowę altany, ale brakuje Ci doświadczenia i wiedzy? Skorzystaj ze wsparcia doświadczonych specjalistów. Fachowiec zajmujący się architekturą ogrodową stworzy dla Ciebie niepowtarzalną konstrukcję. W tym przypadku każdy projekt wyceniany jest indywidualnie. Specjaliści nie tylko zbudują altanę, ale również doradzą w zakresie projektu, materiałów czy użytkowania oraz impregnacji.

kc