Kiedy przycinać drzewka owocowe?

kc
3 lutego 2024 

Kiedy przycinać drzewka owocowe? Odpowiedni termin zależy przede wszystkim od gatunku, ale również aktualnych warunków pogodowych. Najwcześniej przytnij rośliny odporne na mróz, a kolejne po stałym wzroście temperatur. Pamiętaj, że cięcie drzew i krzewów owocowych pobudza wzrost pędów, poprawia zdrowie roślin oraz pozytywnie wpływa na ilość i jakość zbiorów.







Kiedy przycinać drzewka owocowe?



Przycinanie drzew owocowych zaplanuj w trzech okresach w zależności od gatunku, aktualnych warunków zewnętrznych, prognozy pogody i lokalizacji. Pierwsze przycinanie drzew owocowych wykonaj już na przełomie lutego i marca, drugie w połowie albo na koniec kwietnia, a trzecie - od połowy lipca do końca sierpnia po zbiorach owoców.

Jakie drzewka na balkon? Całoroczne drzewka na balkon Jakie drzewka na balkon? Całoroczne drzewka na balkon

Kiedy przyciąć drzewa owocowe?



  • luty-marzec - gatunki mrozoodporne, np. jabłoń, kiedy miną największe mrozy, a temperatura utrzymuje się powyżej zera st. Celsjusza,
  • kwiecień - gatunki wrażliwe na niskie temperatury, np. brzoskwinia,
  • lipiec-sierpień - gatunki podatne na infekcje, cięcie po zbiorach owoców, np. czereśnia.

Drzewa owocowe można przycinać i zimą (jeżeli nie ma silnych mrozów) i latem. Cięcie zimowe można rozpocząć na przedwiośniu, w lutym lub marcu i zakończyć w kwietniu. Cięcie letnie wykonywane jest od czerwca do września. Niektóre drzewa owocowe przycinamy po zebraniu owoców. Pod uwagę weź również konkretne gatunki - niektóre mogą wymagać przycinania nawet dwa razy w roku.



Przycinanie drzew owocowych - rodzaje cięcia



Przycinanie drzewa owocowego:

  • formujące - cięcie formujące służy nadaniu pożądanej formy i kształtu drzewa. Jest stosowane głównie przy młodych drzewach, które mają od roku do czterech - pięciu lat;
  • prześwietlające - cięcia prześwietlające wpuszczają promienie słoneczne do wnętrza korony drzewa, które dzięki temu mają właściwe wybarwienie owoców, co z kolei przekłada się na gromadzenie się w nich cukru czy wapnia;
  • pielęgnacyjne - cięcie pielęgnacyjne ma na celu usunięcie suchych, zniszczonych i chorych pędów, wzmacnia i sprawia, że roślina wygląda estetycznie;
  • korygujące - cięcie korygujące to korekta starszych gatunków ukształtowanych w niewłaściwy sposób.

Najczęściej wykonuje się cięcie formujące stosowane głównie przy młodych roślinach i prześwietlające. W przypadku starszych drzew prześwietla się korony po to, by ułatwić im dostęp światła. Dzięki odpowiedniej ilości światła rośliny mają właściwe wybarwienie owoców, co przekłada się również na gromadzenie się w nich cukru czy wapnia. Z tego również powodu podczas cięcia niezmiernie ważne jest usuwanie wszystkich krzyżujących się do wewnątrz konarów.

Ogród... Jakie drzewa i krzewy podcinać w lutym? Ogród... Jakie drzewa i krzewy podcinać w lutym?

Jak przyciąć drzewa owocowe?



Przed cięciem drzewa zdezynfekuj narzędzia do przycinania, aby zapobiec przenoszeniu bakterii i chorób.

Wykonaj cięcie około 3-4 mm powyżej pąka zwróconego w wybranym kierunku. Wybierz pąki, które są zwrócone na zewnątrz korony. Kształt regulujemy wycinając pędy, które ingerują w bryłę. Zazwyczaj są rosną pionowo, do dołu, do środka lub krzyżują się nawzajem.

5 kwiatów na taras długo kwitnących. Jakie kwiaty kwitną od wiosny do jesieni? 5 kwiatów na taras długo kwitnących. Jakie kwiaty kwitną od wiosny do jesieni?

Pozbądź się niepotrzebnych jednorocznych przyrostów. Warto też zostawić jak najwięcej poziomych gałęzi, bo właśnie na takich rosną najdorodniejsze owoce.

Sposoby cięcia drzew owocowych:

  • Cięcie za bocznym rozgałęzieniem lub oczkiem - zostawiamy krótki czopek o długości od jednego do półtora centymetra, by boczny pęd lub oczko nie uschło.
  • Cięcie piłą w przypadku grubszych gałęzi - podcinamy konar od dołu, w pewnej odległości od pnia, a następnie wykonujemy cięcie od góry aż do jego oderwania się.
  • Cięcie wyrównujące - odcinamy pozostałą część konara. Grube konary powinny zostać odcięte tam, gdzie przy nasadzie kończy się zgrubienie gałęzi.

Po zabiegu zabezpieczamy przycięte miejsca drzewa pastą grzybobójczą. W przypadku niewielkich cięcie drzewo zabliźni się samo.

Jakie narzędzia do cięcia drzew owocowych?



Do sprawnego cięcia drzew owocowych potrzebne są sekatory i piłki. Drobne pędy i niewielkie gałęzie tnie się za pomocą jednoręcznych sekatorów, a grubsze gałęzie używając sekatorów dwuręcznych. Do wycinania konarów lub grubych gałęzi potrzebne są dobrze naostrzone piłki ogrodnicze.

Kiedy przycinać jabłonie?



Jabłonie możesz przycinać już w lutym jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne - minęło ryzyko mrozów, temperatura utrzymuje się powyżej zera st. Celsjusza. Cięcie wykonaj w ciepły, suchy i bezdeszczowy dzień. Dodatkowe przycięcie jednorocznych pędów wykonaj na przełomie czerwca i lipca. W przypadku jabłoni zastosuj cięcie na na tzw. obrączkę.

Kiedy przyciąć czereśnie?



Czereśnie należą do roślin, których cięcie wykonaj latem po zbiorze owoców (w zależności od odmiany - lipiec, sierpień, wrzesień). Do prac ogrodowych wybierz ciepły i słoneczny dzień. Jeżeli zdecydujesz się na cięcie w deszczu narazisz roślinę na infekcje i choroby grzybicze. Cięcie wykonaj na tzw. czopy. Pamiętaj, że szybciej dokonuje się cięcia wcześniejszych odmian.

Domowy ogródek ziołowy. Jakie zioła można hodować w doniczkach? Domowy ogródek ziołowy. Jakie zioła można hodować w doniczkach?

Kiedy przycinać wiśnie?



Planując termin przycinanie wiśni postępuj tak, jak w przypadku cięcia czereśni. Zrezygnuj z wykonywania pracy wiosną ze względu na większe ryzyko wniknięcia czynników chorobotwórczych do wnętrza ciętej tkanki. Drzewa pestkowe są wrażliwsze na choroby.

Kiedy przycinać śliwkę?



Śliwę przytnij pod koniec lutego albo na początku marca, ale wyłącznie odmiany późno owocujące. Drugie zalecenie dotyczy gatunków o wczesnym terminie dojrzewania owoców, cięcie najlepiej wykonać już po zbiorze czyli latem w okolicy sierpnia i września. Pamiętaj, aby korzystać z ostrego narzędzia do cięcia, co zapewni czyste cięcia i zminimalizuje uszkodzenia.

Kiedy przyciąć brzoskwinię?



Brzoskwinia to gatunek wrażliwy na zmienne warunki atmosferyczne. Cięcie wykonaj na początku wiosny, kiedy temperatury wzrosną. W trakcie cięcia pozbądź się martwych gałęzi - suchych i przemarzniętych.
kc