Kwiaty na cmentarz. Jakie kwiaty na cmentarz?

kc
27 września 2023 

Kwiaty na cmentarz to punkt obowiązkowy podczas Uroczystości Wszystkich Świętych. Bliscy zmarłych wybierają różne gatunki jako wyraz pamięci i szacunku. Część osób porządkuje i przygotowuje nagrobki na zbliżające się święto już w pierwszych dniach jesieni. Warto pamiętać, że kwiaty na cmentarz to nie tylko popularne wiązanki i cięte egzemplarze.Wizyta na cmentarzu nie zawsze jest możliwa. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy oferującej opiekę nad grobami. Na terenie Trójmiasta i okolic działają wyspecjalizowane firmy z wieloletnim doświadczeniem w sprzątaniu, porządkowaniu oraz konserwacji nagrobków.

Kwiaty na Wszystkich Świętych - jakie kwiaty na Wszystkich Świętych?Wybór kwiatów na Wszystkich Świętych zależy od kilku czynników. Warto wziąć pod uwagę nie tylko gust, ale również trwałość oraz wytrzymałość roślin. Niektóre gatunki wymagają regularnej pielęgnacji, która zapewni świeży wygląd nawet przez kilka tygodni. Duża część żywych kwiatów nie przetrwa pierwszego spadku temperatur.

Jak usunąć wosk z pomnika? Jak usunąć wosk z pomnika?

Kwiaty na Wszystkich Świętych - propozycje:

 • chryzantemy - jedne z najpopularniejszych kwiatów na Wszystkich Świętych, symbol święta ze względu na różnorodność kolorów, wytrzymałość na niskie temperatury i długi okres kwitnienia,
 • wrzosy - są pięknymi kwiatami, które można wybrać na cmentarz, zwłaszcza w okresie jesieni,
 • goździki - sprawdzą się zarówno w wazonie, jak i jako kwiaty doniczkowe. Występują w wielu kolorach i dobrze radzą sobie w niskich temperaturach,
 • róże - uniwersalne kwiaty na cmentarz, ponadczasowe i eleganckie, występują w wielu kolorach,
 • astry - kwitną nawet do końca listopada, występują w kolorze różowym, czerwonym, fioletowym czy niebieskim, dostępne są w doniczkach albo cięte.

Inna możliwość to sztuczne kwiaty na cmentarz. Na rynku dostępnych jest coraz więcej nowoczesnych wariantów, które wyglądają jak żywe egzemplarze. Sprawdzą się, gdy nie jesteś w stanie regularnie odwiedzać cmentarza albo czeka cię długa podróż samochodem czy komunikacją. Sztuczne kwiaty na Wszystkich Świętych wykonane z wysokiej jakości materiałów prezentują się elegancko i ponadczasowo.Sztuczne kwiaty na cmentarz - jak wybrać?Na rynku dostępne są wiązanki z wysokiej jakości kwiatów, które wyglądem maksymalnie przypominają żywe. Charakteryzują się trwałością i wytrzymałością na mróz, pierwszy śnieg czy deszcz. Wybór sztucznych kwiatów na cmentarz może być uzasadniony z kilku powodów.

Sztuczne kwiaty na cmentarz - zalety:

 • trwałość - sztuczne kwiaty na cmentarz są trwałe i nie więdną, a efekt pozostaje przez cały rok zamiast wyłącznie w okresie kwitnienia,
 • brak pielęgnacji - nie trzeba dbać o podlewanie, przycinanie ani wymianę wody, jak w przypadku świeżych kwiatów, sztuczne kwiaty nie wymagają specjalnej opieki,
 • odporność na warunki atmosferyczne- sztuczne kwiaty są odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr czy mróz, co oznacza, że nie zepsują się tak szybko jak świeże kwiaty,
 • dostępność - sztuczne kwiaty są dostępne przez cały rok i nie są uzależnione od sezonu, możesz więc wybrać konkretny gatunek.


Jak znaleźć, gdzie jest pochowana osoba? Wyszukiwarki grobów - Gdańsk, Gdynia, Sopot Jak znaleźć, gdzie jest pochowana osoba? Wyszukiwarki grobów - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Przy wyborze sztucznych kwiatów na cmentarz warto jednak zadbać o to, aby były wykonane z trwałych materiałów, odpornych na działanie promieni UV i zmienne warunki atmosferyczne. Ostatecznie wybór między sztucznymi a świeżymi kwiatami na cmentarz zależy od indywidualnych preferencji, lokalnych tradycji i potrzeb. Niektórzy preferują piękno i zapach świeżych kwiatów, podczas gdy inni cenią trwałość i brak potrzeb sztucznych kwiatów.

Kwiaty do wazonu na cmentarz - jakie wybrać?Żywe kwiaty na Wszystkich Świętych zachwycają pięknem naturalnych kolorów i ponadczasową elegancją.

Kwiaty do wazonu na cmentarz - propozycje:

 • róże,
 • lilie,
 • mieczyki,
 • dalie,
 • goździk,
 • astry,
 • chryzantemy,
 • gerbery.

Kwiaty do wazonu na cmentarz to dobra alternatywa albo uzupełnienie pozostałych kompozycji. Świeże kwiaty zawsze wyglądają elegancko i ponadczasowo. Warto jednak pamiętać, że często stanowią jednorazową ozdobę - większość roślin źle znosi niskie temperatury, mróz i opady deszczu. Brak odpowiedniej pielęgnacji sprawi, że kwiaty szybko zwiędną i stracą estetyczny wygląd.Kwiaty na cmentarz do sadzeniaKwiaty na cmentarz do sadzenia to dobry pomysł na całoroczną dekorację. Zastanów się, czy w pobliżu nagrobka masz miejsce na sadzenie roślin i upewnij się, że nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony zarządcy. Kwiaty na cmentarz do sadzenia powinny wyróżniać się trwałością oraz wytrzymałością na suszę, deszcz, śnieg czy wiatr. Wybierając gatunek uwzględnij rodzaj gleby oraz wymaganą pielęgnację.

Kwiaty na cmentarz do sadzenia - propozycje:

 • bluszcz pospolity,
 • barwinek pospolity,
 • funkia falista,
 • rojnik,
 • bukszpan wieczniezielony,
 • gajowiec żółty,
 • begonia,
 • lobelia.

Posadzenie kwiatów na cmentarzu to rozwiązanie na lata. Warto jednak pamiętać, że wiele gatunków wymaga regularnej pielęgnacji.

Jak zrobić stroiki na cmentarz?W kwiaciarniach znajdziesz również stroiki na cmentarz, które możesz położyć na płycie. Wiele osób rezygnuje ze sztucznych kwiatów na Wszystkich Świętych i decyduje się na symboliczną wiązankę lub bukiet ze świeżych kwiatów. Wśród popularnych stroików na cmentarz znajdziemy minimalistyczne wzornictwo, a także kompozycje z szyszek, mchu czy kory. Do wyboru są również na inne ekologiczne dodatki i materiały - zwykłe sznurki, suszone kwiaty i owoce, jarzębinę czy zasuszone gałązki.

Stroik na cmentarz można również zrobić samodzielnie.

Stroik na cmentarz - potrzebne materiały:

 • kwiaty sztuczne lub świeże - najczęściej wybierane są chryzantemy, goździki, różane lub inne kwiaty sezonowe,
 • gąbkę florystyczną albo podkład np. z iglastych gałęzi jako podstawę,
 • nożyce do cięcia kwiatów,
 • drut florystyczny lub drut ogrodniczy,
 • wstążki, kokardy, ozdoby lub inne dekoracje według preferencji.


Pomnik na cmentarz - koszty, rodzaje i ubezpieczenie nagrobka Pomnik na cmentarz - koszty, rodzaje i ubezpieczenie nagrobka

Jak zrobić stroiki na cmentarz?

 1. Przygotowanie podstawy - przytnij gąbkę na odpowiedni rozmiar i kształt, następnie nasącz podstawę wodą i upewnij się, że jest dobrze nasycona, ale wody nie jest w nadmiarze, w przypadku gałęzi należy ułożyć z nich wymaganą podstawę.
 2. Przygotowanie kwiatów - obetnij kwiaty na odpowiednią długość, możesz zostawić trochę dłuższe łodygi, które później wbijesz w gąbkę, usuń liście z dolnej części łodygi, które znajdą się w gąbce, aby zachować czystość i uniknąć rozkładu.
 3. Układanie kwiatów - zacznij od umieszczenia największych i najważniejszych kwiatów w środku, a następnie stopniowo dodawaj mniejsze kwiaty, tworząc kompozycję, staraj się równomiernie rozkładać kolory i rodzaje kwiatów, co pozwoli osiągnąć harmonijny efekt.
 4. Dodawanie ozdób - jeśli masz wstążki, kokardy lub inne ozdoby, możesz je dodatkowo umieścić w stroiku.
 5. Wykończenie - upewnij się, że wszystkie elementy są dobrze zakotwiczone, aby uniknąć przypadkowego wypadnięcia.
 6. Personalizacja - możesz również dodać małą karteczkę z dedykacją lub imieniem zmarłego, aby uczcić jego pamięć.

Naturalne wiązanki na cmentarz są nie tylko przyjazne środowisku, ale również trwałe i estetyczne.
kc