O której Wigilia? Wigilia 2023 - data, godzina rozpoczęcia, tradycje

kc
23 grudnia 2023 

Wigilia ma duże znaczenie w świątecznej tradycji Polaków. Kolacja odbywająca się 24 grudnia to przede wszystkim okazja do spędzenia czasu z najbliższymi i przygotowania się do nadchodzącego Bożego Narodzenia. O której Wigilia zaczyna się zgodnie z tradycją?







Kiedy jest Wigilia?



Wigilia obchodzona jest 24 grudnia. Tradycyjna, uroczysta kolacja w przeddzień świąt Bożego Narodzenia to okazja do spotkań z bliskimi i wspólnego przygotowania do Narodzenia Pańskiego.

O której Wigilia?



Zgodnie z tradycją Wigilia zaczyna się w momencie pojawienia się Pierwszej Gwiazdki symbolizującej Gwiazdę Betlejemską. W opowieści biblijnej dotyczącej narodzenia Jezusa Chrystusa Gwiazda Betlejemska miała wskazać miejsce, gdzie się urodził Zbawiciel. Mędrcy ze Wschodu podążali za gwiazdą, która prowadziła ich do Betlejem, gdzie znaleźli nowo narodzonego Jezusa. Gwiazda Betlejemska była dla nich znakiem zapowiadającym Narodzenie Pańskie. Często postrzegana jako symbol jedności ludzkości podczas święta Bożego Narodzenia oraz jako znak nadziei i nowego początku, który niesie narodzenie Jezusa. Wskazuje również zagubionym drogę do domu.

O której godzinie zaczyna się Wigilia?



W wielu domach godzina rozpoczęcia Wigilii zależy od indywidualnych preferencji i własnych tradycji. Większość wiernych zasiada do wigilijnego stołu w godz. 17-19. W Polsce zwyczajowo wieczerza wigilijna rozpoczyna się od dzielenia się opłatkiem, modlitwy i składania życzeń. Następnie rodzina zasia do stołu i wspólnie sięga po tradycyjne potrawy wigilijne, takie jak barszcz z uszkami, pierogi, karp czy kompot z suszonych owoców.

O której pierwsza gwiazdka?



W niektórych domach wciąż godzinę rozpoczęcia Wigilii wyznacza pierwsza gwiazdka. Trudno jednak wskazać dokładnie pierwszą gwiazdę na niebie, szczególnie bez specjalistycznego sprzętu oraz podczas wymagających warunków atmosferycznych. Najczęściej pierwsza gwiazda bywa mylona z planetą. W tym roku będzie to Jowisz stanowiący najjaśniejszy obiekt na wschodniej części, a pojawi się na niebie po godz. 15:30.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2023. Kiedy spadnie śnieg? Jaka będzie zima 2023/2024? Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2023. Kiedy spadnie śnieg? Jaka będzie zima 2023/2024?

Jak odróżnić gwiazdę od planety? Przede wszystkim planety "świecą" światłem stałym, w odróżnieniu od gwiazd, które, obserwowane gołym okiem, tworzą wrażenie migania, mienienia się światłem.

Czytanie wigilijne - co się czyta na Wigilię?



Co czytamy na Wigilię? Wieczerza zaczyna się od modlitwy i przeczytania fragmentu Pisma Świętego, a dokładniej wersów od 1 do 14 w rozdziale drugim znajdujących się w ewangelii św. Łukasza (Łk 2, 1-14).

Następnie domownicy i goście dzielą się opłatkiem. Po złożeniu życzeń rodzina siada do stołu, na którym pojawia się 12 potraw.

Jakie dania na Wigilię? 12 potraw wigilijnych Jakie dania na Wigilię? 12 potraw wigilijnych

Tradycje wigilijne w Polsce



Często Wigilia uznawana jest za najważniejszy dzień w polskiej tradycji świątecznej. Wieczór spędzony w gronie rodziny to czas, na który wiele osób czeka przez cały rok.

Tradycje wigilijne w Polsce:

  • Wieczerza wigilijna - rozpoczyna się po zachodzie słońca. Na stole pojawiają się potrawy przygotowane specjalnie na tę okazję. Tradycyjne potrawy wigilijne w Polsce to barszcz czerwony z uszkami, pierogi, karp, kapusta z grochem, kompot z suszu oraz inne potrawy regionalne.
  • Ubieranie choinki - zgodnie z tradycją choinka powinna zostać ubrana przez wszystkich domowników w dzień poprzedzający Boże Narodzenie.
  • Łamanie się opłatkiem - przed rozpoczęciem wieczerzy, rodzina zbiera się wokół stołu, trzymając w rękach opłatek - poświęcony cienki wafel chlebowy z wyrytymi wzorami religijnymi. Rodzina łamie się opłatkiem, składając sobie życzenia na nadchodzący rok.
  • Sianko pod obrusem - chrześcijanie traktują sianko pod wigilijnym obrusem jako wspomnienie sianka znajdującego się w żłóbku. Zgodnie z tradycją ma zapewnić dobrobyt.
  • Puste miejsce przy stole - symbolizuje krewnych i bliskich, którzy odeszli albo z innej przyczyny nie mogli pojawić się na kolacji. Tradycja mówi również o zostawianiu pustego miejsca dla strudzonego wędrowca, który zapuka do drzwi w wigilijny wieczór. Puste nakrycie przypomina, że w świąteczny wieczór nikt nie powinien być sam.
  • Pasterka - po wieczerzy wielu Polaków udaje się na pasterkę, czyli uroczystą Mszę świętą odprawianą w późnych godzinach wieczornych. Pasterka jest szczególnie ważna, ponieważ obchodzona jest w noc Bożego Narodzenia.
  • Prezenty - tradycyjnie prezenty pod choinką są otwierane w Wigilię wieczorem. Dzieci oczekują na przyjście Świętego Mikołaja, który pozostawia prezenty pod choinką.

Tradycje mogą się nieco różnić w zależności od regionu i rodziny, ale stanowią integralną część polskiego świętowania Bożego Narodzenia.
kc