Okrywanie roślin na zimę. Kiedy okryć rośliny na zimę?

kc
9 września 2023 

Okrywanie roślin na zimę pozwala zabezpieczyć różne gatunki w sezonie mrozów, intensywnych opadów oraz wiatru. Zaplanuj prace z wyprzedzeniem kupując odpowiednie materiały. Kiedy okryć rośliny na zimę? Jak się przygotować?







Kiedy okryć rośliny na zimę?



Okrywanie roślin na zimę warto rozpocząć późną jesienią - nawet w połowie listopada, kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki, a gleba zamarza. Decyzję należy podjąć na podstawie obserwacji warunków atmosferycznych.

Jakie rośliny okrywamy na zimę?



Rośliny, które warto okryć na zimę to m.in.:

  • kwiaty, np. róże, azalie,
  • zimozielone rośliny liściaste, np. bukszpan,
  • rośliny iglaste, np. cisy,
  • byliny, np. hiacynt, lilia,
  • trawy ozdobne, np. miskanty,
  • rośliny ozdobne w doniczkach,
  • krzewy i drzewa zrzucające liście, np. magnolie, hortensje,
  • pnącza, np. powojniki.

Warto już wczesną jesienią zorientować się, które rośliny wymagające okrycia na zimę i przygotować się na nadchodzący sezon. Zadbaj również o rośliny znajdujące się w miejscach nieosłoniętych przed wiatrem.



Okrywanie roślin na zimę - czym okryć rośliny na zimę?



Okrywanie roślin na zimę jest ważne nie tylko ze względu na niskie temperatury, ale również opady śniegu i deszczu czy wiatr. Duże znaczenie ma wybór odpowiedniego materiału, który zapewni skuteczną izolację termiczną i ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Czym okryć rośliny na zimę?

  1. Agrowłóknina - popularny, lekki, oddychający materiał, który doskonale nadaje się do okrywania roślin na zimę. Przepuszczalny dla powietrza i światła, co pozwala roślinom oddychać i przyswajać światło słoneczne. Agrowłóknina dostępna jest w różnych gramaturach, dzięki czemu można dostosować grubość do potrzeb roślin i warunków.
  2. Płachty ogrodnicze - płachty ogrodnicze są wykonane z polietylenu, trwałe oraz łatwe w użyciu. Chronią rośliny przed mrozem i wiatrem. Dostępne są w różnych rozmiarach i grubościach.
  3. Gałęzie drzew iglastych - sprawdzą się do zabezpieczenia niektórych roślin, w połączeniu z kopczykami ziemi zapewniają ochronę w przypadku silnego mrozu.
  4. Naturalne materiały - opadłe liście, torf, siano, trociny czy kora w formie kopczyków to dobre materiały do zabezpieczenia roślin.
  5. Kaptury i tuby - na rynku dostępne są materiały nadające się do ochrony większych roślin.

Nigdy nie wybieraj folii sprawiającej, że rośliny nie będą mogły oddychać.

Kiedy ostatnie koszenie trawy? Kiedy ostatnie koszenie trawy?

Podczas okrywania roślin na zimę ważne jest, aby użyć odpowiednich materiałów ochronnych, takich jak agrowłóknina, płachty ogrodnicze lub specjalne osłony. Pamiętaj o prawidłowym montażu zapewniającym skuteczną ochronę. Przygotuj się również na regularne monitorowanie warunków pogodowych oraz dopasowywanie materiałów do potrzeb roślin.

Agrowłóknina na zimę - czy agrowłóknina chroni przed przymrozkami?



Agrowłóknina to materiał stosowany w ogrodnictwie do ochrony roślin przede wszystkim zimą. Zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak mróz, wiatr, grad czy deszcz. W okresie zimowym pomaga ograniczyć ryzyko przemarzania roślin. Włóknina działa jako bariera zatrzymująca ciepło i zapewniająca ochronę przed spadkiem temperatury w nocy.

Materiał przepuszcza powietrze i światło, co pozwala roślinom oddychać i przyswajać promienie słoneczne, nawet gdy są pod osłoną. Rośliny otrzymują odpowiednie warunki do wzrostu, nawet zimą. Agrowłóknina działa również jako bariera przed szkodnikami i drobnymi zwierzętami, które mogą zniszczyć rośliny. Chroni przed silnym wiatrem łamiącym rozwijające się gałązki.

Jesień w ogrodzie. Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią? Jesień w ogrodzie. Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią?

W sklepach ogrodniczych można znaleźć kilka rodzajów agrowłókniny, różniących się grubością i właściwościami. Zimą warto używać agrowłókniny o większej gramaturze, która jest bardziej wytrzymała i lepiej chroni rośliny przed zimnem. Agrowłókninę na zimę można stosunkowo łatwo montować i demontować. Warto zadbać o odpowiednie rozłożenie nad roślinami bez przerw, przez które zimne powietrze mogłoby dostawać się do środka.

Agrowłóknina należy do trwałych materiałów, ale z czasem może ulegać degradacji pod wpływem słońca i deszczu. Warto regularnie sprawdzać, czy agrowłóknina wciąż utrzymuje się na właściwym miejscu zwłaszcza podczas ekstremalnych warunków pogodowych, a jeżeli to konieczne - wymienić materiał.

Wrzosy w ogrodzie i na balkonie. Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Wrzosy w ogrodzie i na balkonie. Z czym łączyć wrzosy w doniczce?

Agrowłóknina jest materiałem stosunkowo przyjaznym dla środowiska, ale pamiętaj o jej odpowiednim usunięciu po sezonie.
kc