Jak znaleźć pracę?

Jak znaleźć pracę?

Od pewnego czasu poszukujesz pracy, jednak dotąd nie otrzymałeś żadnej propozycji? Przeglądasz oferty, wysyłasz CV, czasem nawet zostaniesz zaproszony na rozmowę i… nadal nic? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu. Dowiesz się z niego, jak znaleźć pracę – i to nie byle jaką, bo dokładnie taką, o jakiej marzysz.

Zastanów się, jakiej pracy poszukujesz

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest dokładne zastanowienie się, jakiej pracy poszukujesz. Podstawowym błędem wielu osób, które poszukują nowej pracy, jest przeglądanie ofert ze wszystkich kategorii. Nieważne, czy jest to praca biurowa, praca w marketingu, praca fizyczna, w fabryce czy telemarketingu… W ten sposób jedyne, na co możesz liczyć, to stanowisko, które nie spełni twoich oczekiwań. Lepiej zastanów się, jakie są twoje doświadczenia i wykształcenie oraz co dokładnie chciałbyś robić. W ten sposób o wiele łatwiej będzie ci znaleźć pracę, jakiej poszukujesz.

Może pora na poszerzenie kwalifikacji?

Jeśli masz już jasno określone oczekiwania co do stanowiska, na którym chciałbyś pracować, jednak wysyłanie odpowiedzi na ogłoszenia i rozmowy rekrutacyjne nadal nie dają efektu, może najwyższa pora na poszerzenie kwalifikacji? Postaraj się ocenić, jakich umiejętności może ci brakować – co sprawia, że rekruterzy nie składają ci propozycji pracy? Czasem wystarczy kurs językowy lub nauka obsługi programu graficznego, aby twoja kandydatura została rozpatrzona pozytywnie. Możesz również poprosić o feedback od rekrutera, który poinformuje cię, że twoja kandydatura została odrzucona. Kto wie, może uzyskasz jakąś ciekawą informację?

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Jedną z najczęstszych przyczyn, dla których trudno jest znaleźć pracę, jest całkowity brak doświadczenia na danym stanowisku. Jeżeli wymyśliłeś sobie jasno określoną karierę, lecz nie możesz przebić się do wymarzonej branży, możesz rozważyć staż lub pracę na stanowisku juniora. Czasem kilka miesięcy wystarczy, abyś zdobył cenne doświadczenie, dzięki któremu przebijesz się wyżej, a w efekcie dostaniesz wymarzoną pracę. Innym sposobem jest zdobywanie doświadczeń w zbliżonych dziedzinach. Jeśli marzysz o pracy w marketingu, możesz rozejrzeć się za zleceniami z zakresu copywritingu, social media czy grafiki. Zdobędziesz w ten sposób praktyczne umiejętności, które są obecnie bardzo cenione przez pracodawców.

Stwórz sobie system działania

Na samym początku poszukiwania pracy stwórz sobie system. Określ, w jakich godzinach będziesz poszukiwał pracy i postaraj się wysłać minimalną ilość CV w ciągu dnia. Jeżeli szukasz pracy jako specjalista, nie wysyłaj CV na siłę – wytypuj raczej firmę, w której chcesz pracować i postaraj się dopasować swoje dokumenty i wiadomości do ich profilu oraz wymagań. Dzięki temu masz o wiele większą szansę na to, że rekruter zaprosi cię na rozmowę, a ty otrzymasz pracę marzeń.

Jak znaleźć pracę – podsumowanie

Poszukiwanie pracy może być bardzo długim i skomplikowanym procesem, jeżeli jednak odpowiednio się do tego przygotujesz, z pewnością osiągniesz sukces. Postaraj się dobrze zaplanować swoje działania i określić oczekiwania co do przyszłej posady. W ten sposób będzie ci o wiele łatwiej znaleźć dokładnie takie stanowisko, na jakim chciałbyś pracować.