10 kwiatów na balkon - niewymagające, zwisające, wytrzymałe, na słoneczny balkon

kc
18 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 

Kwiaty na balkon to punkt obowiązkowy w wielu mieszkaniach czy domach. W sklepach dostępne są rośliny spełniające różne oczekiwania dotyczące estetyki oraz pielęgnacji. Szukając roślin, zastanów się, jakie warunki panują na balkonie i wybierz rośliny, które dobrze odnajdą się na wyznaczonym stanowisku.Jakie kwiaty na balkon?Kwiaty na balkon można podzielić na kilka kategorii. Powodzenie hodowli zależy od warunków oraz czasu, który chcesz poświęcić na zajmowanie się roślinami. Wybierając gatunki zwróć uwagę na stopień nasłonecznienia czy ochronę przed wiatrem.

Na słonecznych balkonach sprawdzą się m.in. pelargonie cieszące się dużą popularnością ze względu na kolorowe kwiaty i wytrzymałość związaną z krótkotrwałym niedoborem wody. Inne rośliny lubiące słońce to np. bakopa, lawenda czy surfinia.

Drugi rodzaj kwiatów na balkon to rośliny zielone, np. bluszcz pospolity, draceny, palmy czy sukulenty. Na rynku dostępnych jest wiele gatunków zachwycających nie tylko zielonymi, ale również kolorowymi liśćmi. Stanowią ciekawe urozmaicenie przestrzeni o każdej porze roku.

Wiele osób decyduje się hodować na balkonie zioła, np. bazylię, miętę, oregano czy rozmaryn, a także warzywa, np. pomidory, paprykę czy sałatę.

Ważne jest, aby wybrać rośliny odpowiednie dla danego stanowiska, np. rośliny zielone, które preferują półcień, kwiaty balkonowe lub warzywa, które potrzebują dużej ilości światła słonecznego. Ważny punkt to również pojemniki o odpowiedniej wielkości i właściwej glebie, aby rośliny mogły się zdrowo rozwijać.1. Pelargonia - kwiaty na balkon zwisającePelargonia lubi słoneczne lub półcieniste miejsca. Na balkonie warto wybrać miejsce, które jest osłonięte przed wiatrem. Pielęgnacja opiera się na regularnym podlewaniu. Roślina rozwija się w umiarkowanie wilgotnej glebie. Podlewaj, dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Unikaj jednak przelania, które może prowadzić do zgnicia korzeni. Ważne kroki to również nawożenie i przycinanie. Pamiętaj, że każda odmiana pelargonii może mieć nieco inny wymagania dotyczące pielęgnacji. Warto więc zapoznać się z zaleceniami dla konkretnej odmiany, którą chcemy uprawiać. Pelargonia kaskadowa zachwyca kolorowymi kwiatami zdobiąc balkon nawet do jesieni.

2. Bratki - popularna roślina balkonowaBratki to popularne rośliny balkonowe o kolorowych i pięknych kwiatach, które można uprawiać zarówno w donicach, jak i w balkonowych skrzyniach. Kwitną od marca do czerwca i preferują słoneczne lub półcieniste stanowiska. Nie wystawiaj jednak rośliny na intensywne nasłonecznienie, głównie w trakcie upałów i podlewaj, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha. Unikaj przelania, które może prowadzić do gnicia korzeni. Warto systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty i suchą materię. Popularna roślina balkonowa pojawia się na rynku już na początku marca.

Przytulny balkon. Jak część mieszkania Przytulny balkon. Jak część mieszkania

3. Begonia - kwiaty na taras długo kwitnąceBegonia to bardzo popularna roślina doniczkowa o pięknych, kolorowych kwiatach i dekoracyjnych liściach. Kwitnie od maja aż do później jesieni. Preferuje jasne, ale osłonięte od bezpośredniego nasłonecznienia miejsca. Warto wybierać stanowiska z umiarkowaną temperaturą, najlepiej od 15°C do 25°C. Begonia źle znosi niskie temperatury. Warto również zadbać o ochronę przed szkodnikami szczególnie w okresie wegetacji. Dobrze sprawdzi się na zabudowane balkony.

4. Aksamitka - niewymagające kwiaty na balkonAksamitki to niewymagające kwiaty na balkon. Żółte i pomarańczowe kwiaty ożywiają ogrodową i balkonową kompozycję od lipca do nawet października. Odporne na zmienne warunki atmosferyczne o zapachu odstraszającym m.in. mrówki czy mszyce. Lubią dobrze oświetlone miejsca, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej sprawdzą się miejsca na balkonie z umiarkowanym światłem. Wysokie donice zapewnią roślinom lepszy rozwój korzeni. Niezbędna jest również odpowiednia gleba z dodatkiem torfu, perlitu, a także kompostu. Aksamitki wymagają regularnego podlewania. W okresie letnim najlepiej podlewać je codziennie lub co drugi dzień, w zależności od temperatury i wilgotności powietrza.

5. Hortensja - kwiaty na balkon słonecznyCzy hortensje nadają się na balkon? Roślina o dużych, pięknych kwiatach w różnych kolorach zyskuje coraz większą popularność na balkonach i tarasach. Kwitnie latem od czerwca do sierpnia. Wymaga próchnicznej, wilgotnej gleby o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Możesz użyć gotowej mieszanki do hortensji lub przygotować ją samodzielnie z torfu, ziemi ogrodowej i piasku. Dobre kwiaty na balkon słoneczny.

Jak przedłużyć sezon na tarasie i balkonie? Jak przedłużyć sezon na tarasie i balkonie?

6. Bakopa - kwiaty zwisające na balkonBakopa to roślina jednoroczna o pięknych, drobnych kwiatkach w odcieniach bieli, różu i niebieskiego. Jest łatwa w uprawie i świetnie nadaje się na balkon lub taras. Kwitnie od czerwca do września. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. W miejscach zbyt nasłonecznionych może ulegać przesuszeniu, a w zbyt zacienionych nie zakwitnie obficie. Warto stosować regularne nawożenie. W okresie upałów może być konieczne podlewanie nawet dwa razy dziennie.

7. Surfinia - kwiaty balkonowe zwisająceDo przykuwających uwagę kwiatów balkonowych zwisających należą surfinie. Roślina słynie z pięknych, kaskadowych kwiatów o intensywnych barwach. Potrzebuje słonecznego lub półcienistego stanowiska. W cieniu będzie miała mniej kwiatów. Wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresie letnim. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie mokra, aby nie doprowadzić do zgnicia korzeni.

8. Lawenda - kwiat na słoneczny balkonLawenda potrzebuje słonecznego stanowiska i dobrze przepuszczalnej gleby. Kwitnie w okolicy lipca i sierpnia. Ma drobne kwiaty w kolorze różowym, jasnofioletowym lub fioletowoniebieskim. Nie wymaga częstego podlewania i jest w stanie przetrwać okresy suszy. Podlewaj tylko wtedy, gdy ziemia jest bardzo sucha. Lawenda nie potrzebuje również często nawożenia.

Jak odgrodzić się od sąsiada? Jak odgrodzić się od sąsiada?

9. Niecierpek - kwiat doniczkowy na balkonNiecierpek to roślina, która jest popularna w ogrodach i na balkonach ze względu na piękne, kolorowe kwiaty ozdabiające przestrzeń od maja do września. Najlepiej rośnie w miejscach o umiarkowanym oświetleniu. Wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresie letnim, gdy temperatura jest wysoka. Warto również stosować nawozy rozpuszczalne w wodzie co dwa tygodnie. Należy również zadbać o ochronę przeciw szkodnikom. Niecierpek to kwiat balkonowy podatny na ataki.

10. Wrzos - jesienne kwiaty na balkonWrzos należy do jesiennych kwiatów na balkon. Kolorowe kwiaty często pojawiają się pod koniec lipca i utrzymują nawet do listopada. Dobrze rosną w pojemnikach o średniej wielkości zapewniających odpowiednią ilość przestrzeni do wzrostu. Donice powinny mieć otwory odpływowe, aby uniknąć nadmiaru wody w glebie. Warto również wybrać miejsce o umiarkowanym oświetleniu. Należy zachować ostrożność z nawożeniem. Nadmiar składników odżywczych może negatywnie wpłynąć na rozwój rośliny. Wrzosy można przycinać, aby zachować ich estetyczny wygląd i pobudzić rozwój nowych kwiatów. Należą do roślin dobrze znoszących chłodne, ale niezbyt niskie temperatury.
kc